Onkologická prevence

Onkologická prevence je důležitým bodem Národního onkologického programu České republiky. Podle Světové zdravotnické organizace se lze každému třetímu onemocnění rakovinou vyhnout. Stačí k tomu úprava životního stylu, tomu se říká primární onkologická prevence. U každého jednotlivce však nedokážeme nádorovému onemocněním předejít, pak je zde tzv. sekundární prevence, která spočívá v časném záchytu nádorového onemocnění preventivními vyšetřeními. V onkologii platí, že čím časněji je nádorové onemocnění zachyceno, tím lepší jsou léčebné výsledky. Současně jsou i nižší finanční náklady na léčbu a celková náročnost pro nemocného. První stadia zhoubných nádorů jsou prakticky vždy vyléčitelná, poslední (čtvrtá stadia) již obvykle vyléčit nelze. Proto Vám Česká onkologická společnost předkládá celou řadu tipů, co můžete udělat sami pro sebe i pro své blízké, abyste se onemocnění rakovinou vyhnuli úplně a nebo jej pomohli odhalit včas, dokonce ještě než rakovina propukne (tzv. prekanceróza) a nebo na samém začátku nemoci, tedy v době, kdy je dobře léčitelná. Dozvíte se, jaké screeningové programy pro vás organizuje stát, na jaká preventivní vyšetření hrazená ze zdravotního pojištění máte nárok a co dalšího pro sebe můžete udělat.     

Nekuřte a choďte včas na preventivní prohlídky a vyšetření!

Nejnovější články a videa

Počet nalezených článků: 135 zrušit všechny filtry
9. konference PREVON - k dispozici přednášky i videozáznamy z akce

Nestihli jste letošní, již devátý, ročník konference PREVON, která se uskutečnila v říjnu a věnuje se prevenci vážných onemocnění, včetně onkologických diagnóz? Nevadí, k dispozici jsou prezentace i video záznamy přednášek konference.

Spuštěna registrace na letošní konferenci PREVON

Registrujte se na 9. konferenci PREVON, která se koná 8. - 9. října 2024 v Praze. Tématem podzimní konference bude aktuální stav onkologického screeningu, screening novorozenců a dětí a další aktivity Národního screeningového centra. Registrace je otevřena do 25. 9. 2024 nebo do naplnění kapacity.

Jak začít a vydržet s pohybem pohledem psychologie
PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D.

Z praxe dnes již víme, že pravidelný pohyb je do určité míry prevencí onkologického onemocnění, ale může být užitečný v léčbě, i v období po léčbě. Psychoonkolog, pan doktor Martin Pospíchal, kterého znáte z našeho cyklu #MysliProtiRakovine Vám radí, proč začít s pohybem, jak začít s pohybem a jak u něj vydržet. Poslechněte si šest užitečných tipů, jak sám na sebe, abyste s pohybem vytrvali a sedm důvodů proč to udělat. 

Kampaň Šlápni do toho motivuje k prevenci rakoviny pohybem

Praha, 15. srpna 2024, Tisková zpráva Nezisková organizace Moje plíce, z.s., pořádá osvětovou kampaň Šlápni do toho, která poběží až do 30. 9. 2024. Jejím cílem je motivovat širokou veřejnost i samotné onkologické pacienty k pravidelnému pohybu, především k jízdě na kole. Pravidelný pohyb je totiž nedílnou součástí prevence nádorových onemocnění a kolo umožňuje aktivitu, která má celou řadu benefitů také při zotavování z nemoci.

Připravili jsme kalendář akcí pro laickou veřejnost

Na Linkos jsme pro Vás připravili nový kalendář akcí, který je určen onkologickým pacientům a jejich blízkým a také celé laické veřejnosti! V tomto kalendáři najdete pozvánky na přednášky, webináře a další akce s onkologickou tématikou. Organizátory těchto akcí není jen onkologická společnost a její sekce, ale také pacientské organizace, jednotlivé nemocnice, instituce a onkologické projekty. Pořádáte-li nějakou akci z oblasti onkologie, která je určená laické veřejnosti, řekněte nám o ní a požádejte o její přidání na této stránce

Zvládání psychické zátěže a stresu pro pacienty po onkologickém onemocnění - úspěšný jednodenní online seminář se vrací

Cílem jednodenního online semináře pro pacienty je vybavit účastníky praktickými znalostmi a dovednostmi pro lepší zvládání psychické zátěže a stresu, jak v běžném životě, tak ale i při zvládání situací souvisejících s nemocí. V roce 2021 a 2023 semináře proběhly vždy s velkým ohlasem. Proto nabízíme další termín a to 23. července 2024 od 10 do 15 hodin. Seminář je pro pacienty po onkologickém onemocnění nebo v léčbě zdarma.

Šance lidí s rakovinou plic se stále zvyšují.  Prognóza závisí na správné diagnostice

Tisková zpráva Moje plíce, z.s., Praha, 9. 4. 2024 – Rakovinou plic v České republice ročně onemocní přibližně 6000 osob a 85 % z nich dříve nebo později tomuto onemocnění podlehne. Zároveň se také s rozvojem moderní medicíny neustále zlepšují vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení života za současného udržení jeho kvality. Metody léčby jsou stále více voleny na míru konkrétním pacientům, proto je podmínkou léčebného úspěchu správná diagnostika provedená v co nejkratším čase. Jedině u pacienta, o jehož onemocnění bylo zjištěno maximum možných detailů, je možné správně zvolit léčebný plán.  

Doporučení preskripce programu pohybové aktivity pro onkologické pacienty
MUDr. Kateřina Kapounková, Ph.D.

Česká onkologická společnost zpřístupňuje podpůrný materiál doporučení preskripce programu pohybové aktivity pro onkologické pacienty. Tento materiál je určen multidisciplinárnímu týmu, který se stará o onkologické pacienty v léčbě a po léčbě. V přípravě je také materiál pro onkologické pacienty, který vychází z tohoto doporučení. 

8. konference PREVON, 4. 4. 2024, Benediktinské opatství Panny Marie a sv. Jeronýma v Emauzích

Dne 4. dubna se bude konat 8. ročník konference PREVON, která bude zaměřena na současnost a budoucnost screeningových programů v České republice. První část konference bude věnována hodnocení zdravotnických technologií (HTA) ve screeningu s aplikací na kolorektální screening a další programy.
Druhá část bude věnována projektům NSC na pomezí primární a sekundární prevence.

Program časného záchytu nádorů prostaty od ledna 2024

Od ledna byl spuštěn nový screeningový program časného záchytu karcinomu prostaty. Jedná se o pilotní program Ministerstva zdravotnictví. Praktičtí lékaři a urologové budou oslovovat muže od 50 do 69 let, kterým bude vyšetřena hladina prostatického specifického antigenu (PSA) z běžného odběru krve. Cílem nového programu prevence je využít nejnovější diagnostické metody a zajistit časný záchyt nádorů prostaty a následnou včasnou léčbou zvýšit šanci na úplné uzdravení pacientů.  Podívejte se na video, které připravila Česká urologická společnost.

UŽÍVÁNÍ TABÁKU Krátká intervence sestry v onkologické péči

Kouření po onkologické diagnóze významně ovlivňuje dobu přežití, účinnost léčby a kvalitu života. Materiál pro onkologické sestry pomáhající v intervenci u onkologických pacientů - kuřáků.

JAK PŘESTAT KOUŘIT po zjištění onkologické diagnózy

Byl vám diagnostikován zhoubný nádor a jste kuřák? Přemýšlíte, zda má smysl přestat po onkologické diagnóze kouřit? ANO, MÁ! Je velmi důležité přestat kouřit po vyslechnutí onkologické diagnózy, a to hlavně proto, protože se významně zvýší účinnost vaší onkologické léčby a prodlouží doba přežití. 

1. 2. 2024 startuje program ASTRA: Ženy budou mít možnost samoodběrného stěru z děložního čípku pro stanovení rizika rakoviny
Lenka Hájková

PRAHA, 10. 1. 2024, Tisková zpráva Veronica – V České republice je rakovina děložního čípku každoročně diagnostikována přibližně u 800 žen a více než 300 žen na tento zhoubný nádor zemře (Zdroj: NZIP). Onemocnění může postihovat ženy v jakémkoli věku a je téměř vždy způsobeno dlouhodobou infekcí lidskými papilomaviry (HPV). Postižené ženy si obvykle onemocnění dlouho nevšimnou, neboť počáteční stadia nemají specifické příznaky.

Seminář NSC Jak dostat nové preventivní programy do praxe?, 21. 2. v Praze

Národní screeningové centrum Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR si Vás dovoluje pozvat dne 21. února 2023 na Seminář NSC Jak dostat nové preventivní programy do praxe? Účast na semináři je zdarma, je však nutné se předem registrovat.

Pro lepší spánek onkologicky nemocných
Bc. Michaela Čadková Svejkovská

Obtíže se spánkem má v ČR přes 70 % onkologicky nemocných, přitom jen 23% nevnímá změny oproti období před léčbou. Číslo, které je obdobné jako v zahraničí, však ani zdaleka nevypovídá o tom, že by se obtíže řešily. Až 40 % těch, komu se spánek zhoršil, o tom s lékařem vůbec nemluví. I proto se Amelie, z.s. rozhodla tomuto tématu věnovat a kromě přednášek a webové stránky, v průběhu listopadu a prosince publikovala sérii videí o spánku.