Pacient, rodina a přátelé
Pokud jste zavítali do této sekce, pravděpodobně rakovina vstoupila do života Vašeho, Vaší rodiny nebo Vašich přátel. Čeká Vás náročné období, ale snažte se k nové situaci přistoupit aktivně, ptejte se, buďte partnerem zdravotnickému týmu, který Vás nemocí provede, mluvte o své nemoci a shánějte si informace, protože kompletní informace o nemoci jsou důležitou součástí léčby. Česká onkologická společnost Vám nabízí velké spektrum informací pro všechny etapy, kterými onkologický pacient a jeho blízcí procházejí, od chvíle, kdy se dozví diagnózu, až po období po léčbě, ať už byla úspěšná nebo, v některých případech, neúspěšná. Nenajdete zde jen informace o jednotlivých diagnózách a léčebných metodách, ale také velmi konkrétní rady, tipy, kontakty určené jak pro pacienta, tak pro jeho blízké a pečující. Dozvíte se například, jak jíst, jak lépe zvládat nežádoucí účinky léčby, jak zvládat své onemocnění nebo péči o blízkého nemocného a vydržet a další praktické informace. Prakticky u každého, kdo na vlastní uši uslyší, že má "rakovinu", se objevují pocity definitivního převratu života, spojené s nejistotou, strachem a bezmocí. Do značné míry je to nutné, někdy je to ale zbytečné. Medicína dnes již dokáže řadu nádorových onemocnění léčit a v případě časnějších stádií nemoci dokonce i vyléčit.
Nejnovější články a videa
Praha, 16. 4. 2025, Tisková zpráva DIAGNÓZA LEUKEMIE, z.s. / Addicts – Akutní i chronické leukemie patří mezi nádorová onemocnění krve a krvetvorby, pro která v současnosti neexistuje screeningový program zachycující nemoc v široké populaci. Na leukemii však může poukázat běžné vyšetření krevního obrazu – ať již v rámci pravidelných preventivních kontrol u praktického lékaře, nebo v případě příznaků. Důležitým předpokladem je, aby pacient určité symptomy rozpoznal jako odchylku od normálního zdravotního stavu a vyhledal konzultaci lékaře.
Projekt Nebýt na to sama ve spolupráci s Augustiniánským opatstvím, Masarykovým onkologickým ústavem, Všeobecnou zdravotní pojišťovnou a iniciativou Říjen narůžovo vás srdečně zvou na inspirativní setkání. Diskuzní panel přinese pohledy předních odborníků na paliativní péči z různých perspektiv. Jeho cílem je poskytnout důležité informace tak, aby vážně nemocní pacienti a jejich blízcí nemuseli ztrácet čas hledáním odpovědí, ale mohli ho věnovat sobě a svým nejbližším.
Rakathon 2025 je první český hackathon zaměřený na boj proti rakovině, který se uskuteční od 11. do 13. dubna 2025 v Kampusu Plzeňská a Fakultní nemocnici Motol v Praze. Akce je určena pro IT studenty, startupové nadšence a všechny, kteří chtějí prostřednictvím technologií přispět k boji proti rakovině. Čekají vás výzvy zaměřené na prevenci, diagnostiku a léčbu rakoviny u dospělých a dětí.
Zveme vás na již osmou sérii přednášek oblíbeného cyklu #MysliProtiRakovine. I tato přednáška s názvem SÍLA JEMNÝCH EMOCÍ PŘI ZVLÁDÁNÍ ONKOLOGICKÉHO ONEMOCNĚNÍ, ALE I PO NĚM postupně zazní v mnoha městech České republiky a je určená společně laikům i odborníkům. Zapište si prosím data, místa konání a registrujte se. Na setkání s vámi se těší PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP.
Onkologické onemocnění dítěte představuje velmi náročnou životní situaci. V následujícím textu popisujeme časté stavy, jaké tato tíživá situace zpravidla vyvolá a možná doporučení do praxe. Věříme, že uvedené myšlenky a zkušenosti by vám mohly pomoci vše o něco lépe zvládnout a udržet si dostatek sil. Byly připraveny za spolupráce psychologů, lékařů, zdravotníků, ale také rodičů, kteří se nacházeli v podobné situaci, jako je nyní ta vaše.
Zveme vás na online informační setkání pro lidi s příznaky deprese a úzkosti doprovázející onkologické onemocnění. Přineslo onkologické onemocnění (rakovina) do vašeho života déletrvající pokles nálady, tíseň, stres či jiné zhoršení psychického stavu? Necítíte úlevu od deprese i přes předchozí pokusy o její zvládnutí? Rádi bychom vás informovali o možnosti účasti ve výzkumné studii probíhající v Národním ústavu duševního zdraví v Klecanech a v Masarykově onkologickém ústavu v Brně.
Onkologické onemocnění stejně jako jeho léčba přinášejí do života nemocného člověka (ale i jeho blízkých a zdravotníků) řadu náročných emocí a s nimi spojených myšlenek. Ty pak výrazně ovlivňují každodenní život nemocného a jeho kvalitu. V některých případech mohou mít vliv i na úrovni biologických pochodů těla, a to včetně imunitního systému. Ne vždy však člověk musí být jen jejich pasivní obětí a ne všechny nepříjemné emoce jsou automaticky negativní, či snad škodlivé.
V přednášce jsme ukázali, jak jim o něco lépe porozumět. Jak je možné s nimi do určité míry pracovat tak, aby se zmírnil jejich případný nežádoucí dopad na psychiku i zdraví.
Onkologické onemocnění, stejně jako jeho léčba přinášejí do života nemocného člověka, ale i jeho blízkých a zdravotníků řadu náročných emocí a s nimi spojených myšlenek. Ty pak výrazně ovlivňují náš každodenní život a jeho kvalitu. V některých případech mohou mít vliv i na úrovni biologických pochodů, a to včetně imunitního systému. Ne vždy však musíme být jen jejich pasivní obětí a ne všechny nepříjemné emoce jsou automaticky negativní, či snad škodlivé. V rámci přednášky si budeme ukazovat jak jim o něco lépe porozumět. Jak je možné s nimi do určité míry pracovat tak, aby se zmírnil jejich případný nežádoucí dopad na naši psychiku i zdraví. Přednáška nedává zaručené návody, ale může být dobrou inspirací pro vlastní práci s myšlenkami a emocemi, které nás v léčbě či nemoci zatěžují. Přednáška je určena pro lidi se zkušeností nemoci, jejich blízké či zdravotníky.
Přečtěte si informace o zahájení studie klinické funkce Lipidica_01-2024 s názvem “Studie klinické funkce zdravotnického prostředku-software „Lipidica 1.0“ zpracovávajícího data z lipidomické analýzy pro screening nádorových onemocnění slinivky”, která byla schválena Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) a všemi příslušnými etickými komisemi. Nabízíme možnost zapojení se do studie klinické funkce nového lipidomického testu pro včasné odhalení rakoviny slinivky břišní pro osoby starší 18 let.
Onkologické onemocnění, stejně jako jeho léčba přinášejí do života nemocného člověka, ale i jeho blízkých a zdravotníků řadu náročných emocí a s nimi spojených myšlenek. Ty pak výrazně ovlivňují náš každodenní život a jeho kvalitu. V některých případech mohou mít vliv i na úrovni biologických pochodů, a to včetně imunitního systému. Ne vždy však musíme být jen jejich pasivní obětí a ne všechny nepříjemné emoce jsou automaticky negativní, či snad škodlivé. Pacienty, jejich blízké i odborníky zveme na přednášku oblíbeného cyklu #MysliProtiRakovine. Přednáška s názvem NÁROČNÉ EMOCE A MYŠLENKY a s podtitulem "MOŽNOSTI JEJICH ZVLÁDÁNÍ V PRŮBĚHU ONKOLOGICKÉ LÉČBY, ALE I PO NÍ" se uskuteční 15. ledna 2025 od 13:00 do 14:45 v Areálu Masarykovy nemocnice, ul. Sociální péče 3316/12 A, pavilon B, odd. vzdělávání. Na setkání s vámi se těší PhDr. Ing. Martin Pospíchal, Ph.D., předseda výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti ČLS JEP.
Tisková zpráva Amelie, z.s., 13. 12. 2024. Amelie, z.s. připravila druhé vydání brožury, která pomáhá pacientům a jejich rodinám v těch nejtěžších chvílích onkologického onemocnění. První vydání z roku 2020 bylo na klinikách zcela rozebráno, což ukazuje, jak moc byla a stále je taková publikace potřebná.
Vánoční období je časem, který máme spojen s klidem, odpočinkem i slavnostní atmosférou a v neposlední řadě báječným jídlem. Léčba onkologického onemocnění je oproti tomu dobou, která mnohdy vyžaduje úpravu stravy, změnu přípravy a podávání jiného druhu jídla. Jak skloubit tyto dva zcela odlišné světy? Nabízíme Vám tipy, jak co nejlépe a s pocitem jistoty zvládnout pečení cukroví, přípravu štědrovečerní večeře i pohoštění, včetně receptů vhodných pro specifické dietní stravování při onkologické léčbě. Specialisté na výživu z Masarykova onkologického ústavu Brno pro vás sepsali doporučení a tipy na vhodné vánoční dobroty při onkologickém onemocnění. Ke stažení v plném znění v databázi publikací pro pacienty.
V rámci projektu #MysliProtiRakovine bylo vytvořeno dvanáctero, ve kterém naleznete stručné shrnutí několika praktických doporučení pro zvládání onkologického onemocnění z hlediska psychologie. Uvedené body byly sestaveny ve spolupráci zkušených psychologů, lékařů, pacientů a zástupců pacientských organizací. Jde o doporučení obecná, a vše je tedy třeba aplikovat s ohledem na individuální situaci každého člověka. Prosím popřemýšlejte nad jednotlivými body společně s námi.
11. - 15. listopadu 2024 proběhne osvětová iniciativa Týden rizik malnutrice, která je součástí celosvětového projektu "Malnutrition Awareness Week". V České republice kampaň organizuje Aliance pro nutriční péči (www.apnp.cz), o.p.s. ve spolupráci s odbornou Společností pro klinickou výživu a intenzivní metabolickou péči (www.skvimp.cz). Kampaň probíhá pod záštitou Ministerstva zdravotnictví ČR.
V rámci 48. ročníku Brněnských onkologických dnů a 38. ročníku Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky je připraven pacientský program. Program věnovaný onkologickým pacientům se uskuteční ve středu 23. 10. v pavilonu „E“ BVV Brno, sál L. Bakešové. Letošní program nese název "Cesta pacienta" a nabízí důležitá témata, se kterými se onkologický pacient během diagnostiky, léčby i dispenzární péče setkává.