▼Protinádorový lék ze skupiny cílené léky, inhibitory proteinové kinázy - inhibitory FGFR
Mechanismus účinku léku
- Růst a dělení buněk a další buněčné pochody jsou řízeny systémem zevních signálů, receptorů na povrchu buňky a sítí signálních bílkovin uvnitř buněk. Nadměrná aktivita systému může vést ke vzniku nádoru a podporuje jeho další růst a metastazování a blokuje apoptózu.
- FGFR je buněčný receptor pro růstový faktor FGF. Při nadbytku FGF nebo při mutaci nebo fúzi genu FGFR (vyskytují se u 10-16 % případů karcinomu žlučových cest) je signální aktivita výrazně zvýšena.
- Pemigatinib inhibuje signalizaci receptoru FGFR, snižuje tak životaschopnost nádorových buněk.
Registrované indikace
-
Cholangiokarcinom (karcinom žlučových cest) s fúzi nebo translokací genu receptoru 2 fibroblastového růstového faktoru (FGFR2) s progresí po alespoň jedné předchozí systémové léčbě; monoterapie
Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:
Způsob užívání léku
- Tablety užívané ústy, jednou denně, 14 dní, následně 7 dní bez léčby
- Užívá se bez ohledu na jídlo
- Během léčby je nutná nízkofosfátová dieta, popř. i léky upravující hladinu fosfátů v krvi
- Během léčby se nemají požívat přípravky obsahující třezalku tečkovanou (mohou snížit účinnost)
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
- Pemigatinib má mírný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Při léčbě se může projevit únava nebo poruchy zraku. Proto je třeba při řízení vozidel nebo obsluze strojů postupovat s opatrností
Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)
Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).