▼Protinádorový lék ze skupiny cílené léky, monoklonální protilátky, imunoonkologické léky / regulátory kontrolního bodu
Mechanismus účinku léku
- Imunitní T-lymfocyty (T-buňky) mohou přímo usmrtit nádorovou buňku, na jejíž povrchovou strukturu (antigen) se naváží. T-lymfocyt má na svém povrchu receptory (antigeny), které regulují jeho činnost. Tyto antigeny se proto též nazývají kontrolní body (anglicky checkpoit) imunitní reakce. Klíčovým regulátorem je antigen PD-1, který svojí aktivitou inaktivuje T-lymfocyt. Další cestou, která blokuje imunitní odpověď T-lymfocytu je dráha receptoru LAG-3.
- Nivolumab je monoklonální protilátka, váže se na receptor PD-1 na T-lymfocytu, tím znemožňuje jeho vazbu s PD-L1/PD-L2, T-lymfocyt zůstává aktivní a může zničit nádorovou buňku.
- Relatlimab je monoklonální protilátka, která se váže na receptor LAG-3 na T-lymfocytu. Zablokování této dráhy podporuje proliferaci T-buněk a sekreci cytokinů.
- Kombinace vede ke zvýšené aktivaci T-buněk v porovnání s aktivitou kterékoli z těchto protilátek samotné. Blokáda LAG-3 potencuje protinádorovou aktivitu blokády PD-1, inhibuje růst nádoru a podporuje regresi nádoru.
Registrované indikace
- Pokročilý (neresekovatelný nebo metastazující) melanom exprimující PD-L1 na < 1 % nádorových buněk, léčba první linie
Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:
Způsob užívání léku
- Nitrožilní infuze 30 minut, každé 4 týdny, dlouhodobě
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
- Přípravek má malý vliv na schopnost řídit nebo obsluhovat stroje. Při výskytu možných nežádoucích účinků, jako jsou únava a závratě, je nutno řídit nebo obsluhovat stroje s opatrností
Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)
Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách úhrady apod.
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).