Edém (otok) je zadržování tekutiny v (části) organizmu. Může vznikat v souvislosti s onemocněním srdce nebo ledvin apod. Takový otok vzniká nejdříve v nejníže položené části těla (kolem kotníků). Při zánětu nebo úrazu je oteklá postižená část těla.
Lymfatické cévy odvádějí mezibuněčnou tekutinu do mízních uzlin a dále do krve. Při poruše lymfatické drenáže – tedy odtoky mízy z tkání (například při postižení lymfatických cév nebo uzlin nádorem nebo po chirurgickém odstranění mízních uzlin) může vzniknout lymfatický edém (lymfedém) tkání, které jsou pod postiženou částí mízního systému (např. v paži, v dolní končetině).
Lymfedém se léčí pomocí bandáží. Pokud je lymfatický otok následkem chirurgického výkonu, lze provést lymfodrenáž, tedy vytlačení lymfy tlakem - speciální masáží nebo použitím speciálního přístroje. Tato metoda není vhodná při postižení lymfatického systému nádorem.
Pokud lymfedém trvá příliš dlouho, dochází v postižené oblasti ke vzniku vaziva (tzv. organizace edému) a edémem způsobené zvětšení části těla je nezvratné.
Lymfodrenáž je velice často využívána jako "kosmetická" metoda, např. při celulitidě.