Protinádorový lék ze skupiny protinádorové hormony a příbuzné látky, analoga (agonisté) LHRH
Mechanismus účinku léku
- Růst hormonálně závislých buněk karcinomu prostaty je závislý na androgenních hormonech. Hypothalamus (část mozku) produkuje hormon nazývaný gonadoliberin (GnRH nebo též LHRH), který řídí tvorbu a uvolňování dalších hormonu (LH a FSH) v hypofýze, ty pak přímo ovlivňují produkci hormonů ve vaječnících a varlatech.
- Leuprorelin je syntetický analog (GnRH), mění uvolňování LH a FSH z hypofýzy a následně tvorbu testosteronu ve varlatech. Při jeho podávání nejprve přechodně stoupne hladina testosteronu (což může být spojeno s přechodným zhoršením obtíží, například bolestí v kostech) a následně klesne. Pokud jsou buňky karcinomu prostaty na testosteronu závislé, vede k léčba leuprorelinem k zastavení růstu
Registrované indikace
- Karcinom prostaty
- symptomatická léčba pokročilého onemocnění citlivého k hormonální léčbě
- léčba lokálně pokročilého onemocnění souběžně s radioterapií nebo po její ukončení
Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:
- Nádory hlavy a krku (některé nádory slinných žláz)
- Nádory vaječníků a vejcovodů
- Nádory prostaty
Způsob užívání léku
- Podkožní injekce jednou za 3 měsíce nebo jednou za 6 měsíců
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
- Schopnost řídit a obsluhovat stroje může být ovlivněna v důsledku únavy závratí a poruch vidění jako možných nežádoucích účinků léčby nebo projevů základního onemocnění.
Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)
Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách úhrady apod.