▼Protinádorový lék ze skupiny cytostatická buněčná terapie, buněčná imunoterapie - CAR-T léčba
Mechanismus účinku léku
- Imunoterapeutický přípravek vytvořený z geneticky modifikovaných autologních (= vlastních buněk pacienta) T-buněk, se váže na nádorové buňky a normální B-buňky exprimující CD19. Po spojení anti-CD19 CAR-T-buňky s cílovými buňkami exprimujícími CD19 se aktivují buněčné signální kaskády, což vede u T-buněk k aktivaci, proliferaci, získání efektorových funkcí a k sekreci zánětlivých cytokinů a chemokinů, to vede k apoptóze a nekróze cílových buněk exprimujících CD19.
Registrované indikace
- Velkobuněčný B-lymfom (DLBCL, PMBCL), po selhání chemoimunoterapie do 12 měsíců po jejím ukončení nebo po nejméně dvou liniích léčby
- Folikulární lymfom (FL); po třech či více liniích systémové léčby
Dle doporučení ČOS (Modrá kniha) může být lék použit u některých nádorů ze skupiny:
Způsob užívání léku
- Nitrožilní infuze
- Přípravek je určen pro specifického pacienta, nesmí být podán jinému pacientovi
Účinky na schopnost řídit a obsluhovat stroje
- Přípravek má významný vliv na schopnost řídit a obsluhovat stroje. Vzhledem k možnosti výskytu neurologických příhod včetně změny duševního stavu či epileptických záchvatů nemají pacienti řídit ani obsluhovat těžké nebo potenciálně nebezpečné stroje nejméně 8 týdnů od podání infuze nebo dokud neodezní neurologické nežádoucí účinky
Informace o léku na informačním portálu Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL)
Na této stránce jsou podrobné informace o přípravku včetně podrobné informace o indikacích (přesný typ a stádium onemocnění, kombinace s jinými léčivy, linie léčby nežádoucí účinky, apod.), podmínkách úhrady apod..
▼Přípravky označené tímto symbolem podléhají dalšímu sledování. To umožní rychlé získání nových informací o bezpečnosti. Můžete přispět tím, že nahlásíte jakékoli nežádoucí účinky, které se u Vás vyskytnou Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (nahlásit nežádoucí účinek).