Kouření škodí, ale co s ním?

Kouření škodí, ale co s ním?

Praha 16. 11. 2022. Tisková zpráva Amelie, z.s.: Kuřáctví škodí, to je jasný fakt. Co se za ním však skrývá, je boj proti zlozvyku a závislosti. Překvapí Vás, že kouří i lidé, kteří prošli onkologickým onemocněním, a podařilo se jim jej překonat? Nemělo by. Stejně jako to, že legální distribuce nikotinu probíhá i formou sáčků nebo, že u dětí „letí“ vapování.

Tento rok připadá na 17. listopadu i Mezinárodní nekuřácký den. U příležitosti tohoto dne se připomíná, že nekouřit, je normální, ale také, že kouření poškozuje zdraví jak kuřákům, tak těm, kdo jsou v jejich blízkosti a jsou kouření vystaveni – zejména děti a partneři kuřáků. Přesto, že je doloženo, že je kouření škodlivé a že každoročně na světě zemře okolo 8 milionů lidí v důsledku kouření, nedaří se lidi k nekouření přesvědčit. Bagatelizace nastává i diskusemi okolo náhražek cigaret.

"Ptali byste se, zda je lepší inhalovat výfuky mercedesu nebo škodovky? Inhalovat z výfuku jen jednou týdně? V takovém případě je asi každému jasné, že to je vždycky špatně. A kouření? Dokonce víc toxické než většina výfuků. Tedy, každá cigareta poškozuje.“ říká k tématu prof. MUDr. Eva Králíková z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN v Praze.

Téma kouření je zatížené jeho důsledky a také vinou. U rakoviny plic je to velké téma, ale kuřáctví má vliv i na nádory hrtanu, jícnu, ledvin, žaludku, střeva, konečníku a močového měchýře. A v ČR se spolu s úspěšností moderní onkologické léčby a délky života rozvíjí i trend tak zvaných nádorových duplicit, tedy situace, kdy má člověk druhé onkologické onemocnění, nesouvisející s předchozím, jiného typu. Nekouření tedy dává smysl z mnoha pohledů.

Přestat kouřit není jednoduché, stejně jako překonat jakoukoliv závislost. Pokud se to člověku nedaří, mohou pomáhat odborníci. „V každém věku má smysl přestat kouřit. Každý pokus má smysl. A když se to nepovedlo, zkuste to znova - nepřestávejte přestávat. A když by to nešlo bez pomoci, vyhledejte nejbližší možnosti pomoci na webu Společnosti pro léčbu závislosti na tabáku WWW.SLZT.CZ.“ doplňuje Králíková.

Přestat kouřit je jednou z cest prevence k udržení zdraví, stejně jako screening. Ten v současné době pilotně běží pro kuřáky mezi 55 a 74 lety, kteří kouří více jak 20 let jednu krabičku denně. Chraňte zdravé své i svých blízkých, omezte nebo zanechte kouření, jděte na včasné vyšetření dříve, než se projeví příznaky.

Pro více informací kontaktujte:

Michaela Čadková Svejkovská
amelie@amelie-zs.cz

Kdo jsme:
Amelie se již od roku 2006 věnuje psychosociální pomoci onkologicky nemocným a jejich blízkým. Vizí Amelie je, aby rakovina byla vnímána „jen“ jako součást života a své poslání vidí v tom, že pomáhá žít život s rakovinou. Více informací o aktivitách a neziskové organizaci Amelie, z.s. lze najít na oficiálních webových stránkách www.amelie-zs.cz. Od roku 2021 Amelie rozvíjí aktivity na podporu onkologicky nemocných s karcinomem plic, kteří nemají svou zastřešující pacientskou organizaci. Projekt PROdýchej nabízí individuální poradenství psychologa, sociálního pracovníka, fyzioterapeuta a výživového poradce, online skupinu pro sdílení a také informační podporu na webu, v letáku a online videích na podporu zvládání fyzických obtíží.

Důležité odkazy a informace:

Ilustrační foto: freephoto by unsplash.com