Často kladené otázky o výživě při nádorovém onemocnění

Na co se často ptají pacienti při nádorovém onemocnění?

Je strava pro onkologického pacienta důležitá?

Nemocný člověk při horečce, průjmech nebo zvracení nemá chuť na jídlo, a pokud stav trvá několik dní, projeví se ztrátou hmotnosti. V nemocnici se úbytek váhy někdy zvyšuje i hladověním při některých výkonech nebo příjem stravy zhoršují nepříjemné pachové vjemy a nepříjemné prostředí. I když příjem stravy klesá, právě při operaci nebo teplotě a infekcích je potřeba energie více.
Váhový úbytek má i psychický dopad na pacienta, např. dochází ke zhoršení schopnosti aktivně pracovat a aktivně odpočívat. Pacienti se méně častěji stýkají se svojí rodinou a svými přáteli a mají také menší důvěru ve výsledky léčby.

Nestane se mi nic, když nejím 2 dny při teplotě nebo v průběhu chemoterapie?

Pokud nechutenství a omezený příjem trvá jen 2-4 dny, není důvod k panice. Pokud se Váš příjem stravy upraví, nedojde k významné ztrátě hmotnosti. V tomto období můžete do jídelníčku zařadit přípravky enterální klinické výživy uzpůsobené k popíjení – sipping. Jedná se o tekutou výživu, která se dodávají prostřednictvím lékáren v různých variantách a příchutích nebo variantě bez příchutě. Jedná se o kompletní a vyváženou tekutou stravu uzpůsobenou k okamžitému použití jako nápoj. Popíjení přípravků enterální klinické výživy pomůže obnovit plnohodnotný příjem energie a živin v jejich optimálním poměru.

Musí každý pacient s onkologickou diagnózou zhubnout?

Váhový úbytek je velmi častý u onkologických pacientů a projevuje se nejčastěji u nádorů slinivky, jícnu, žaludku a plic. Mnohem menší je například u nádoru prsu nebo varlat. Každý pacient nemusí zhubnout, pokud má dobrou nutriční podporu a pokud o výživu dbá. Hubnutí není nevyhnutelnou součástí nádorového onemocnění. Důležité je, aby se s nutriční podporou začalo včas.

Mám odpor k jídlu, je to obvyklé?

Často si pacienti stěžují na odpor k jídlu, odlišné vnímání chuti a vůně jídla, předčasný pocit sytosti již po několika lžičkách jídla. Některá léčba s sebou přináší přechodně zvracení, průjmy, problémy s polykáním. Někdy pacienti přestanou mít chuť na ta jídla, která měli rádi celý život. Mění se chutě. Bývá zvýšená citlivost na hořké a slané.

Neměla bych dodržovat nějakou dietu? Slyšela jsem, že vegetariánská dieta je zdravá.

Strava by měla být pestrá, měla by obsahovat všechny vitamíny, minerály, bílkoviny. Vegetariánská strava přináší riziko nízkého přívodu bílkovin a energie při relativně vysokém objemu stravy. Chybí i dostupnost některých dalších živin jako jsou železo, vápník, vitamín B12. Vegetariánská strava znamená, že nejíte maso, ryby a přísní vegetariáni vynechávají i vajíčka a mléko. Velké množství vlákniny není vhodné během chemoterapie a ani při ozařování na oblast břicha. Proto není vhodná ani makrobiotická dieta, která je objemově bohatá a obsahuje hodně zbytků. Tyto diety vyžadují dostatek času a znalostí, naučte se pracovat s tabulkami výživy. Je lépe při zahájení onkologické léčby s touto dietou nezačínat a vyčkat na období, kdy budete mít náročnou léčbu již za sebou.

Co je to anorexie?

Anorexie

znamená nechutenství a je častým příznakem při nádorovém onemocnění, zvláště při pokročilém stadiu nemoci. Někteří pacienti mají nechutenství již při zjištění choroby.

Co je to kachexie?

Kachexie je stav, kdy dochází ke ztrátě váhy, zásobám tuků a svaloviny. Pacienti jsou slabí, unavení. Anorexie i kachexie se rozvíjejí často současně. Rozvoj nádorové kachexie je něco jiného než například hladovění zdravého člověka, který nemá dost jídla nebo např. „drží hladovku“. Při nádorovém onemocnění dochází i ke změnám v metabolismu.

Mohu nádor vyhladovět a tím ho zničit?

Ne. Bohužel nádor roste natolik samostatně, že hladověním dojde k devastaci jen pacienta (hostitele nádoru), ale nádor sám poroste dál. Žádná klinická studie neprokázala, že by bylo možné tímto způsobem zničit nádor. Někteří pacienti dodržují tzv. Breussovu dietu, kdy pijí jen šťávy a pak přicházejí v takovém stavu, který již znemožňuje jejich další léčbu. Naopak dobře živený člověk může lépe zdolat nádor a jeho léčbu.

Zhubla jsem asi 10kg a jsem stále unavená.

Stav výživy a únava spolu velmi často souvisejí. Váhový úbytek je významný ve vztahu k Vaší původní dlouhodobé hmotnosti. Pro orientaci uvádíme např. ztráta více než 10% hmotnosti za 6 měsíců je závažný váhový úbytek. Důležité je, zda již nehubnete nebo zda váhový úbytek stále pokračuje. Pacienti s významnou ztrátou hmotnosti si stěžují na skleslost, únavu, vyčerpání, ale i ochablost v duševní činnosti. V tomto období můžete do jídelníčku zařadit přípravky enterální klinické výživy uzpůsobené k popíjení – sipping. Jedná se o kompletní a vyváženou tekutou stravu uzpůsobenou k okamžitému použití jako nápoj. Popíjení přípravků enterální klinické výživy pomůže obnovit plnohodnotný příjem energie a živin v jejich optimálním poměru. Tyto přípravky lze též využít při přípravě denních jídel.

Moje kamarádka užívá nějaké léky pro onkologické onemocnění a přibrala na váze.

Při některých onemocnění se jako lék nasazují hormonální přípravky, po kterých může dojít ke zvýšení hmotnosti. V některých případech může přibývání váhy být způsobeno otoky nebo volnou tekutinou v dutinách.

Přináší hubnutí nějaké riziko?

Ano, těžká podvýživa může způsobit náchylnost k infekcím a špatné hojení ran. Zesláblí pacienti mají často pooperační komplikace, je proto lépe je na operační výkon předem připravit obohacováním jídelníčku např. o přípravky enterální klinické výživy uzpůsobené k popíjení – sipping cca 10 – 14 dní před operací. Jedná se o kompletní a vyváženou tekutou stravu uzpůsobenou k okamžitému použití jako nápoj. Tyto přípravky lze též využít při přípravě denních jídel.

Můj přítel s rakovinou slinivky břišní zhubnul asi 30kg. Podaří se mu zase váhu nabrat?

Při nádorech slinivky břišní dochází k velkému úbytku váhy. Není to způsobeno jen objemem nádoru, ale i tzv. cytokiny a dalšími látkami jako jsou hormony, aminokyseliny, odlišné metabolické cesty. Je nereálné, že by se mu podařilo zase přibrat na původní váhu. Bude úspěch, pokud již více nezhubne a přibere aspoň několik kilogramů.

Je lepší výživa do žíly „kapačkami“?

Pokud je to možné, upřednostňujeme výživu do střeva, protože slouží k výživě střeva, je to fyziologická cesta, je po ní méně komplikací atd. Někdy se nevyhneme podání výživy do žíly, protože např. pacient nemůže přijímat potravu, nebo je nefunkční zažívací trakt. Výživa do žíly se může připravit tak, že obsahuje stejné živiny jako když si dáte k snídani chleba s máslem, v poledne řízek s bramborem, na svačinu ovoce a zeleninu a k večeři guláš. Pokud je to možné, dáváme alespoň malé množství výživy do střeva, aby se udržela funkce střeva a předešlo se atrofii (zeslabení) střevní sliznice.

Mám jíst více maso nebo cukry?

Hlavními složkami výživy jsou bílkoviny, cukry, tuky, vitamíny a voda. Některé bílkoviny si tělo neumí samo vytvořit a musí být přijaty v potravě nebo v infuzích (kapačkách). Velké množství bílkovin je obsaženo v mase, rybách, sýru, vejci, mléce a mléčných výrobcích a sojových výrobcích. Vhodný je i přípravek enterální klinické výživy (tzv. sipping) se zvýšeným obsahem bílkovin – Fortimel, uzpůsobený k okamžitému použití jako nápoj.
Cukry a škroby jsou pro nás nejrychleji dosažitelným zdrojem energie. Jsou obsaženy v medu, chlebu, těstovinách, pečivu, bramborách, rýži.
Tuky jsou naopak zásobním zdrojem energie, jsou obsaženy v másle, smetaně, čokoládě.

Mám užívat vitamínové tablety?

Vitamíny a minerály jsou přijímány zvenčí. Některé vitamíny jsou rozpustné ve vodě a při nadbytku je tělo vyloučí močí. Jiné jsou rozpustné v tucích. Je lepší přijímat vitamíny v jejich přirozené podobě než ve formě tablet. Je lépe jíst např. ovoce a zeleninu, protože kromě vitamínů a stopových prvků obsahují také různé bioaktivní látky, které žádnou vitamínovou tabletou nezískáte. Je vhodné také zařadit mezit jídly přípravky enterální klinické výživy, tzv. sipping, které obsahují vitaminy, minerály a stopové prvky. Jedná se o kompletní a vyváženou tekutou stravu uzpůsobenou k okamžitému použití jako nápoj.

Mají dobře živení pacienti nějakou výhodu v průběhu chemoterapie?

Ano, je prokázáno, že dobře živení pacienti se lépe vyrovnávají s vedlejšími účinky onkologické léčby, jsou odolnější proti infekcím, mají menší riziko pooperačních komplikací, mohou častěji absolvovat plnou protinádorovou léčbu, jsou schopni znovu obnovit poškozené tkáně, jsou fyzicky silnější, sami se cítí lépe.

Je nějaká dieta, kterou se můžu vyléčit nebo alespoň ovlivnit léčbu?

Protinádorová léčba je založena na prokázaných postupech - tj. operace, chemoterapie, radioterapie. Správná výživa jen doplňuje léčbu. Bohužel, není možné složením stravy zamezit růstu nádoru. Pokud je ale pacient v dobrém stavu, lépe léčbu snáší. Je prokázané, že podvyživený pacient má zhoršené vyhlídky na vyléčení, proto včasná podpora výživy tvoří podporu celkové protinádorové léčby.

Čím je způsobeno hubnutí při nádorovém onemocnění?

Při nádorovém onemocnění dochází k velmi složitým změnám ve využívání živin. Na hubnutí se podílí i nežádoucí účinek vlastní onkologické léčby nebo samotné uložení nádoru.

Často mám nevolnost až odpor k jídlu, je to obvyklé?

Nechutenství je velmi časté. Výrazné bývá při konzumaci masitých a teplých jídel. Lépe se snášejí sladkosti, studené saláty, zmrzlina. Často se dostavuje předčasný pocit sytosti již po několik soustech. Můžete zkusit malou sklenku piva před jídlem jako aperitiv, pokud vám lékař dovolí. Jezte v dobře větrané místnosti, dopřejte si krátkou procházku před jídlem.

Kdy bych měl vyhledat lékaře nebo dietní sestru a poradit se o stravování?

Poraďte se se svým lékařem, pokud jste zhubnul za poslední 3 měsíce více než 7,5% původní hmotnosti nebo pokud vaše hmotnost stále klesá nebo pokud klesá příjem stravy pro výrazné nechutenství, zvracení nebo průjmy. Často mají problém pacienti s nádorem v oblasti dutiny ústní, krku, jícnu, žaludku, slinivky břišní.

V době chemoterapie mám odpor k jídlu. Měla bych se zaměřit hlavně na svoje oblíbená jídla?

Je vhodnější právě oblíbeným jídlům se v době chemoterapie vyhýbat. Jinak si k nim pravděpodobně vytvoříte odpor.

Zhubla jsem a nemůžu přibrat. Stravuji se zdravě, omezuji tuky, jím hodně zeleniny.

Pokud potřebujete přibrat na váze, je nutné zvýšit konzumaci tuku a částečně i cukru. Přísnou dietou bez tuků toho nedocílíte. Zařaďte do svého jídelníčku například plnotučné mléko, tučné sýry, jogurty, čokoládový krém Nutela apod. Využít můžete i přípravků enterální klinické výživy uzpůsobené k popíjení – tzv. sipping.

Vážím 98 kg , měřím 168cm a teď mi byl zjištěn nádor střeva. Asi bych měla zhubnout před operací, že?

Zahajovat redukční dietu právě teď není moudré. S redukcí váhy začněte až po skončení onkologické léčby.

Cítím se velmi slabý, nemůžu někdy ani kousat.

Je vhodnější konzumovat měkkou stravu nebo kašovitou stravu. Můžete si dopřát energeticky bohaté polévky - např. kuřecí vývar, koktejly nebo popíjet tekutou výživu např. přípravky enterální klinické výživy.

Maminka se léčí s nádorem prsu. Můžu jí nějak pomoci se zajištěním stravy?

Můžete určitě pomoci s nákupy a vařením většího množství jídla, které uchováte v menších porcích v mrazničce. Můžete vyzkoušet i přípravek enterální klinické výživy, který se dodává do lékáren v různých variantách a příchutích nebo variantě bez příchutě. Jedná se o kompletní a vyváženou tekutou stravu uzpůsobenou k okamžitému použití jako nápoj.

Sestra se léčí s nádorem plic. Poručí si nějaké jídlo a když jí ho připravím, nic nesní. Nesní ani svoje oblíbená jídla. Dříve nebývala taková rozmlsaná.

Při protinádorové léčbě se to stává. Neznamená to, že je pacient rozmazlený nebo vybíravý. Změny chuti, předčasný pocit sytosti, pocit plnosti jsou často průvodním jevem onkologické léčby.