Tématem čtvrtého webináře z cyklu #MysliProtiRakovine byly životní změny po prodělaném onkologickém onemocnění a jejich zvládnutí. Hostem psychologa Martina Pospíchala tentokrát byla klinická psycholožka a předsedkyně Psychoonkologické sekce onkologické společnosti Mgr. Libuše Kalvodová. Již tradičně jme natočili rozhovor s přednášejícími hned po skončení živého přenosu.
Připravili jsme pro vás nesestříhaný záznam celého webináře
Během přenosu jsme probrali relativní platnost tvrzení „Musíš být pozitivní za každou cenu“, ukázali jsme si cesty k posílení naděje a důvěry a představili model tzv. trvale udržitelného pozitivního přístupu a jeho výhody. V druhé polovině oba psychologové zodpověděli dotazy diváků.
Sledujte projekt, připravujeme další témata. Nejbližší je „Příroda, pohyb, naše psychika a zdraví“ 20. března 2019 ve 13 hodin.
PhDr. Ing. Martin Pospíchal je členem výboru Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti. Jeho činnost se soustřeďuje na pomoc klientů po prodělaném onkologickém onemocnění, a to se zvládáním prožívaných životních těžkostí, s cílem zlepšit způsoby, jak těmto situacím přistupují. Je aktivním členem mezinárodní psychoneuroimunologické společnosti. Věnuje se výzkumu vztahu mezi stresem, strategiemi jeho zvládání a vlivem na zdraví člověka, resp. na fungování jeho imunitního systému. V rámci mezinárodní psychoonkologické společnosti IPOS se jeho výzkumná činnost zaměřuje na vazbu mezi přístupem k životním těžkostem, stresům a možné progresi (či utlumení) onkologického onemocnění. Dále je také lektorem výuky psychologie na Univerzitě Karlově, katedře psychologie.
Mgr. Libuše Kalvodová, zakladatelka a předsedkyně Psychoonkologické sekce České onkologické společnosti, úplné střední zdravotnické vzdělání ra laborant, FF MU jednooborová psychologie, registrovaný klinický psycholog. Celý profesní život provázela onkologické pacienty léčbou v MOÚ a FN Brno na Hematoonkologické klinice, v současnosti má soukromou poradenskou praxi v onkologii a somatologii. Je autorkou mnoha kapitol v odborných onkologických knihách a učebnicích, přednášela na kongresech s onkologickou problematikou, mnoho let zastupovala českou psychoonkologii na kongresech IPOS. Veškerou svou odbornost věnovala péči o psychiku pacientů na lůžku, vypracovala spolu s lékaři kliniky systém sdělování závažné diagnózy pacientům a jejich blízkým, doprovázení umírajících pacientů, intenzivně se věnovala psychologické péči o pozůstalé. V současnosti se věnuje onkologickým pacientům a jejich blízkým ve své ambulanci.