Obsah:
Radioterapie je indikována u některých nenádorových onemocnění. Je relativně úspěšná u zánětlivých onemocnění pohybového aparátu (ostruha, tenisový loket, artrózy).V těchto indikacích se používají dávky do 6 Gy, jako zdroj záření slouží terapeutické rentgenové přístroje. Má být použita s největší opatrností vzhledem k nebezpečí kancerogenního efektu. Novými indikacemi nenádorové léčby zářením je intravaskulární brachyterapie po transkutánních angioplastikách cévních stenóz nebo ozařování po operaci periartikulárních osifikací.
Radioterapie s modulovanou intenzitou
Radioterapie s modulovanou intenzitou (IMRT) se dostala do klinické praxe v devadesátých letech 20.století. Podstatou metody je rozložení svazku záření na jednotlivé paprsky s různou intenzitou. Tak je možné ozářit i velmi nepravidelné cílové objemy s maximálním šetřením zdravých tkání v okolí. Radioterapie s modulovanou intenzitou se využívá zejména v léčbě karcinomu prostaty a nádorů oblasti hlavy a krku.
Stereotaktická radioterapie
Stereotaktická radioterapie využívá k zaměření radiačních polí speciálního rámu, podobného, jaký se používá ve stereotaktické neurochirurgii. Indikací jsou zejména malé nádory mozku, ale touto speciální technikou lze ozářit i nádory extrakraniální. Lze při tom využít metod radioterapie naváděné obrazem. Například u malých karcinomů plic dosahuje stereotaktická radioterapie výsledků srovnatelných s chirurgickou léčbou, její výhodou je nižší zátěž pro pacienta v porovnání s operací. Je vhodná především u pacientů, u nichž by operace byla riziková s ohledem na věk nebo interní onemocnění.
Stereotaktická radiochirurgie
Zaměření cílového ložiska je obdobné jako u stereotaktické radioterapie. Jako zdroj záření se využívá gammanůž (gammaknife). Tento přístroj je vybaven množstvím malých kobaltových zdrojů, jejichž paprsky se protínají v jediném bodě. Cílem plánovací procedury je umístit tento bod do cílového ložiska. Gammanůž se používá k ozařování cévních abnormalit v mozku, nádorů plen mozkových, ušního nervu a mozkových metastáz. Léčba probíhá v obvykle v jednom sezení.
Radioterapie naváděná obrazem
Poloha různých orgánů a struktur v lidském těle se mění, například s dýchacími pohyby, náplní močového měchýře a rekta, s polohou. Zaměření ozařovacích polí se provádí pomocí značek na kůži, což nemusí být vždy dostatečně přesné. Radioterapie naváděná obrazem (IGRT) umožňuje zobrazení aktuální polohy cílového objemu a orgánů, které chceme šetřit, pomocí rentgenového přístroje spojeného s ozařovačem. Tak je možné interaktivně korigovat zaměření ozařovaných polí.