Konference: 2006 XXX. Brněnské onkologické dny a XX. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Zhoubné nádory prsu
Téma: Karcinom prsu
Číslo abstraktu: 100
Autoři: Doc. MUDr. Jan Jiskra, Ph.D.; Monika Antošová; MUDr. Jaroslava Barkmanová; D. Smutek; Doc. MUDr. Zdenka Límanová, CSc.
Vztah mezi karcinomem prsu a autoimunitními chorobami štítné žlázy není (ačkoliv je předmětem zájmu již řadu) dosud zcela objasněn. Předchozí studie ukázaly u žen s karcinomem prsu větší sonografický objem štítné žlázy [1,2], vyšší procento pozitivity tyreoidálních protilátek (proti tyreoidální peroxidáze 15,2-37,7 % podle různých studií [2, 3, 4, 5], proti tyreoglobulinu 15,2 % [6]) a zvýšené sérové koncentrace tyreoidálního stimulačního hormonu (TSH) (10,3-19,7 % [6, 7]) oproti zdravým ženám. Rozsáhlá retrospektivní studie u 9520 žen s karcinomem prsu v Massachusetts General Hospital navíc ukázala lepší dlouhodobou prognózu přežití u žen s autoimunitní tyreoiditidou oproti ženám bez tyreopatie [8]. Podobné výsledky přinesly i další studie [9,10]. Nejnověji byl u tureckých žen s karcinomem prsu a autoimunitní tyreoiditidou pozorován menší rozsah postižení lymfatických uzlin, nižší stupeň angioinvaze a menší velikost tumoru než u žen bez tyreopatie [11].
Není však dosud k dispozici studie s dostatečným počtem subjektů, která by porovnáním s jiným onkologickým onemocněním dala odpověď na otázku, je-li zvýšená incidence pozitivity tyreoidálních protilátek a patologických hodnot TSH specifická pro karcinom prsu nebo se vyskytuje nespecificky i u jiných malignit (např. v rámci obecné aktivace imunitního systému u nádorového onemocnění).
Cíl
Primárním cílem práce bylo formou průřezové studie porovnat procento pozitivity protilátek proti tyreoidální peroxidáze (TPOAb), tyreoglobulinu (TgAb) a procento patologických hodnot tyreoidálního stimulačního hormonu (TSH) a volného tyroxinu (FT4) v séru u žen s karcinomem prsu oproti kolorektálnímu karcinomu u takového množství pacientek, které umožní použít k statistickému hodnocení rozdílů četností χ2 test.
Pacienti a metody
Do studie byl zařazeno celkem 165 věkově srovnatelných žen ze stejné geografické oblasti (Praha), z toho 93 žen s karcinomem prsu (průměrný věk 65 let) a 72 žen s kolorektálním karcinomem (průměrný věk 68 let). U každé pacientky byly metodou chemiluminiscence vyšetřeny sérové koncentrace TSH, FT4, TPOAg a TgAb. Za normální hodnoty byly považovány: TSH 0,5-3,5 mIU.l-1, FT4 9,8-23,1 pmol.l-1, TGBAb <60 kIU.l-1, TPOAb <60 kIU.l-1). Horní hranice „normálních“ hodnot pro TSH 3,5 mIU.l-1, byla stanovena na základě současných poznatků o subklinické hypotyreóze [12,13]. Výsledky byly hodnoceny statistickými testy (che2-test, Fisherův test, t-test, Mann-Whitney test, Pearsonův korelační koeficient, Spearmanův pořadový korelační koeficient) s využitím statistického programu Sigmastat firmy Jandel Scientific.
Výsledky
Byla zjištěna signifikantně vyšší prevalence pozitivity protilátek proti tyreoidální peroxidáze (≥60 kIU.l-1) u žen s karcinomem prsu oproti kolorektálnímu karcinomu (26,88 % vs. 12,50 %, p=0,038) (tabulka 1, graf 1). Prevalence pozitivity protilátek proti tyreoglobulinu a prevalence patologických hodnot TSH a FT4 v séru se u obou skupin pacientek nelišily (tabulka 1, graf 1). Podobně byly u žen s karcinomem prsu zjištěny signifikantně vyšší mediány sérových koncentrací protilátek proti tyreoidální peroxidáze oproti kolorektálnímu karcinomu (19,00 kIU.l-1 vs. 6,10 kIU.l-1, p=0,001), i když nevybočovaly z pásma normálních hodnot (tabulka 2).
Mediány sérových koncentrací protilátek proti tyreoglobulinu byly sice vyšší u žen s karcinomem prsu oproti kolorektálnímu karcinomu (35,10 kIU.l-1 vs. 32,70 kIU.l-1, p=0,056), tento rozdíl byl však na hranici statistické významnosti (tabulka 2).
Mediány sérových koncentrací TSH a FT4 se v obou skupinách pacientek statisticky významně nelišily (tabulka 2).
Tabulka 1:
Procento patologických hodnot tyreoidálních parametrů u žen s karcinomem prsu a kolorektálním karcinomem.
FT4: volný tyroxin, TSH: tyreostimulační hormon, TgAb: protilátky proti tyreoglobulinu, TPOAb: protilátky proti tyreoidální peroxidáze, p: hladina významnosti (2-test), n: počet vyšetřených, statisticky významné rozdíly jsou znázorněny tučně
Tabulka 2:
Parametry tyreoidální funkce a tyreoidální autoimunity v séru u pacientek s karcinomem prsu ve srovnání s kolorektálním karcinomem.
FT4, TSH, TgAb, TPOAb, PRL: sérové koncentrace volného tyroxinu (pmol.l-1), tyreostimulačního hormonu (mIU.l-1), protilátek proti tyreoglobulinu (kIU.l-1), protilátek proti tyreoidální peroxidáze (kIU.l-1), vyjádřeno jako medián, dolní kvartil (25 %), horní kvartil (75 %), p: hladina významnosti (Mann-Whitney test), n: počet vyšetřených, statisticky významné rozdíly jsou znázorněny tučně
Graf 1
Procento patologických hodnot tyreoidálních parametrů u žen s karcinomem prsu a kolorektálním karcinomem.
FT4: volný tyroxin,
TSH: tyreostimulační hormon,
TgAb: protilátky proti tyreoglobulinu,
TPOAb: protilátky proti tyreoidální peroxidáze,
p: hladina významnosti (2-test), n: počet vyšetřených
Diskuze
Prevalence pozitivity tyreoidálních protilátek ve zdravé populaci je udáván asi 3,2-10,3 % [13,14,15]. Naše výsledky z roku 2004 na malém souboru pacientek ukázaly, že u kontrolní skupiny žen bez maligních a autoimunitních onemocnění (medián věku 70 let) je prevalence pozitivity protilátek proti tyreoglobulinu 10,2% a proti tyreoidální peroxidáze 12,3% a že mediány sérových koncentrací protilátek proti tyreoglobulinu jsou vyšší u žen s karcinomem prsu oproti kolorektálnímu karcinomu a ženám bez malignit [16].
Naše nejnovější výsledky na větším souboru pacientek ukazují, že procento pozitivity i mediány sérových koncentrací protilátek proti tyreoidální peroxidáze jsou signifikantně vyšší u žen s karcinomem prsu oproti kolorektálnímu karcinomu. Mediány sérových koncentrací protilátek proti tyreoglobulinu jsou sice u žen s karcinomem prsu mírně vyšší, tento rozdíl je však na hranici statistické významnosti.
Možný vztah chronické lymfocytární tyreoiditidy se subklinickou či manifestní hypotyreózou (a jejich léčbou levotyroxinem) k dlouhodobé prognóze žen s karcinomem prsu, který naznačily některé předchozí retrospektivní studie [8,9,10,11] bude v budoucnu předmětem našeho zájmu při prospektivním sledování souboru.
Závěr
Zvýšená prevalence pozitivity protilátek proti tyreoidální peroxidáze je specifická pro ženy s karcinomem prsu a nevyskytuje se u kolorektálního karcinomu.
Práce byla podpořena grantem IGA MZ ČR NR8130-3/2004.
Literatura
- Smyth P. P., Smith D. F., McDermott E. W., Murray M. J.,
Geraghty J. G., O’Higgins N. J.: A direct relationship between
thyroid enlargement and breast cancer. J. Clin. Endocrinol. Metab.
81: 937-941, 1996.
- Shering S. G., Zbar A. P., Moriarty M., Mcdermott E. W.,
O’Higgins N. J., Smyth P. P.: Thyroid disorders and breast cancer.
Eur. J. Cancer. Prev. 6: 504-506, 1996.
- Smyth P. P., Shering S. G., Kilbane M. T., Murray M. J.,
McDermot E. W., Smith D. F., O’Higgins N. J.: Serum thyroid
peroxidase autoantibodies, thyroid volume, and outcome in breast
cancer. J. Clin. Enocrinol. Metab..83: 2711-2716, 1998.
- Gogas J., Kouskos E., Tseleni-Balafouta S., Markopoulos C.,
Revenas K., Gogas G., Kostakis A.: Autoimmune thyroid disease in
women with breast carcinoma. Eur. J. Surg. Oncol. 27: 626-630,
2001.
- Breast cancer in association with thyroid disorders. Breast.
Cancer. Res. 5: 110-113, 2003.
- Jiskra J., Límanová Z., Barkmanová J., Smutek D., Friedmannová
Z.: Autoimmune thyroid diseases in women with breast cancer and
colorectal cancer. Physiol. Res. 53: 693-702, 2004.
- Límanová Z., Barkmanová J., Friedmanová Z.: The frequent
incidence of thyropathies in women with breast carcinoma. Vnitr.
Lek. 44: 76-82, 1998.
- Goldman M. B., Monson A. A., Maloof F.: Benign thyroid disease
and risk of death from breast cancer. Oncology 49: 461-466,
1992.
- Smyth P. P., Shering S. G., Kilbane M. T., Murray M. J.,
McDermot E. W., Smith D. F., O’Higgins N. J.: Serum thyroid
peroxidase autoantibodies, thyroid volume, and outcome in breast
cancer. J. Clin. Enocrinol. Metab..83: 2711-2716, 1998.
- Shering S. G., Kilbane M. T., Smith D. F.: Thyroid autoimmunity
– a positive prognostic factor in breast cancer. J. Endocrinol.
151: 106, 1997.
- The relationship between prognostic factors of breast cancer
and thyroid disorders in Turkish women. J. Surg. Oncol. 87: 19-25,
2004.
- Dayan C. M., Saravan P., Bayly G.: Whose normal thyroid fuction
is better – yours or mine? The Lancet, 2002, 3, p.
353-354.
- Kratzsch J, Fiedler GM, Leichtle A et al.: New reference
intervals for thyrotropin and thyroid hormones based on national
academy of clinical biochemistry critera and regular
ultrasonography of the thyroid gland. Clinical Chemistry 51, 2005,
No.8, in press.
- Jaeger C, Hathiagelaki E, Petzoldt R et al.: Comparative
analysis of organ specific autoantibodies and celiac
disease-associated antibodies in type 1 diabetic patients, their
first degree relatives, and healthy control subjects. Diabetes
Care, 2001, Vol 24, 1, p. 27-32.
- Tunc R, Gonen MS, Acbay O et al.: Autoimmune thyroiditis and
anti-thyroid antibodies in primary Sjogren’s syndrome: a
casecontrol study. Ann Rheum Dis, 2004, 63, p. 575-577.
- Jiskra J, Límanová Z, Barkmanová J, Smutek D, Friedmannová Z: Autoimmune thyroid diseases in women with Brest cancer and colorectal cancer. Physiol Res, 2004, 53: 693-702.
Datum přednesení příspěvku: 12. 5. 2005