Konference: 2007 XXXI. Brněnské onkologické dny a XXI. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Gastrointestinální nádory
Téma: XVII. Karcinom pankreatu
Číslo abstraktu: 159
Autoři: MUDr. Mgr. Cyril Šálek, Ph.D.; Ing. Lucie Fantová; RNDr. Lucie Benešová, Ph.D.; plk. prof.MUDr. Miroslav Zavoral, Ph.D.; RNDr. Marek Minárik, Ph.D.
Studovaný soubor obsahoval 101 osob (63 mužů a 38 žen, střední věk 60 12 let, rozpětí 3284 let), z nichž u 81 byl diagnostikován karcinom pankreatu a u 20 chronická pankreatitida. Všichni pacienti byli podrobeni odběru pankreatické tkáně tenkojehlovou biopsií s ultrasonografickou navigací (EUS-FNAB). Ze získaného aspirátu byly po obarvení isolovány suspektní buňky metodou laserové mikrodisekce. Z takto získaných buněk byla provedeno vyšetření somatických bodových mutací onkogenu k-ras a tumor supresorových genů p16 a p53 a dále provedena detekce ztrát heterozygozity (LOH) chromosomálních lokací 9p (gen p16) a 18q (gen DPC4).
Na základě získaných výsledků byl vytvořen čtyřstupňový algoritmus vyšetření pacientů s ložiskovým postižením pankreatu neznámé biologické povahy. Vzhledem k vysokému stupni senzitivity a specificity je na prvním stupni cytologické vyšetření FNAB aspirátu. U pacientů s nekonklusivním nálezem (10 – 30% dle zkušenosti hodnotícího cytologa) je v druhém stupni provedeno vyšetření mutací onkogenu k-ras a v případě negativity v dalších stupních vyšetření LOH chromosomu 9p a v posledním stupni i doplňkové vyšetření LOH chromosomu 18q.
Podporováno grantem IGA MZ 8027-3
Datum přednesení příspěvku: 25. 4. 2007