Konference: 2004 XXVIII. Brněnské onkologické dny a XVIII. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Onkologická diagnostika
Téma: Molekulární a laboratorní diagnostika nádorů
Číslo abstraktu: 39
Autoři: MUDr. Aleš Vícha; MUDr. Jiří Bedrníček; prof. MUDr. Tomáš Eckschlager, CSc.; MUDr. Jindřich Činátl; Prof. RNDr. Mgr. Marie Jarošová, CSc.; RNDr. Milena Holzerová, Ph.D.; prof. MUDr. Jindřich Činátl jr.
U rezistentních buněk pozorujeme několik typů změn, které lze rozdělit do tří skupin:
- Fyziologické – ovlivňují strukturu plazmatické membrány,
cytoplazmatické pH, dochází také ke zvýšené vakuolizaci a změně
struktury lysosomů.
- Změny exprese a aktivity některých buněčných
proteinů.
- Snížená schopnost akumulovat cytostatika.
Mechanizmy chemorezistence mohou být zkoumány na úrovni exprese (mRNA nebo proteiny) i na úrovni DNA. V předkládané studii jsme se zaměřili na změny genomu u buněčných linií odvozených od neuroblastomu vysokého rizika s experimentálně navozenou chemorezistencí. K dispozici máme dvě „mateřské“ buněčné linie (UKF-NB3 a UKF-NB4) a od každé z nich odvozené tři linie linie rezistentní k vinkristinu, doxorubicinu a k cisplatině. Chemorezistentní linie byly získány kultivací buněk ve stoupající koncentraci příslušného cytostatika. Ke studiu genomu jsme použili metodu komparativní genomické hybridizace (CGH). CGH umožňuje průkaz změn počtu kopií sekvencí DNA (amplifikací a delecí) celého genomu, neodhalí však balancované translokace nebo inserce a kompletní triploidii nebo tetraploidii (Kallioniemi, A., et al 1992). Výhodou je, že nevyžaduje dělící se buňky, ale k vyšetření postačí izolovaná DNA a ve srovnání s karyotypickým vyšetřením odhalí amplifikace nebo delece menšího úseku. CGH nevyžaduje znalost o možných chromozomálních změnách, jejichž přítomnost ostatní metody jako je PCR, RT PCR nebo FISH spolehlivě a citlivě potvrdí nebo vyloučí. CGH je v současnosti považována za metodu vhodnou pro vyšetřování solidních nádorů (Thorner PS a Squire JA, 1998, Tachdjian G a kol., 2000). Pro porovnání změn u chemorezistentních linií jsme metodu modifikovali a jako referenční DNA jsme nepoužili DNA získanou od zdravé osoby, ale DNA izolovanou z příslušné mateřské linie. Tím jsme detekovali pouze rozdíly, které vznikly v důsledku chemorezistence.
Linie UKF-NB3 a UKF-NB4 byly charakterizované molekulárně genetickými znaky nepříznivé prognózy – amplifikací N-myc, zmnožením 17q a ztrátou 1p36.2 – 36.3 (Maris a Matthay, 1999, Schwab, 1999). Obě linie rezistentní kdoxorubicinu a vinkristinu jsme prokázali amplifikaci genu MDR1, kterou jsme nenašli u linií rezistentních k cisplatině. U všech rezistentních linií jsme prokázali řadu různých dalších zmnožení a ztrát, které však nejsme dosud schopni přiřadit konkrétním genům.
Literatura
- Kallioniemi, A., et al. (1992) Comparative genomic
hybridization for molecular cytogenetic analysis of solid tumors.
Science, 258: 818-821
- Maris, J.M. and K.K. Matthay (1999): Molecular biology of
neuroblastoma. J Clin Oncol, 17: 2264-2279.
- Schwab, M. (1999): Human neuroblastoma: from basic science to
clinical debut of cellular oncogenes. Naturwissenschaften,
86: 71-78. - Tachdjian G, Aboura A., Lapierre JM a Viguié F (2000):
Cytogenetic analysis from DNA by comparative genomic hybridization.
Ann. Génét., 43:147-154
- Thorner PS a Squire JA (1998): Molecular genetics in the
diagnosis and prognosis of solid pediatric tumors. Ped, Devlopment,
Patholoogy, 1:337-365
Práce vznikla za finanční IGA MZ ČR grant NC/7441-3 a MŠMT, výzkumné záměry č. 111300005.
Datum přednesení příspěvku: 26. 5. 2004