Konference: 2009 XXXIII. Brněnské onkologické dny a XXIII. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Onkologická diagnostika
Téma: I. Experimentální onkologie
Číslo abstraktu: 029p
Autoři: L. Kočí; Mgr. Martina Hýžďalová; prof. RNDr. Jiřina Hofmanová, CSc.; prof. RNDr. Alois Kozubík, CSc.
Pro navození podmínek vedoucích k indukci anoikis, jsme zavedli experimentální model neadherentní kultivace buněk. Buňkám je znemožněno přisednout ke kultivačnímu povrchu neustálým pohybem na 3D rotátoru. Výsledky cytokinetických experimentů ukazují větší citlivost buněk HT-29 k navození apoptózy působením TRAIL (DAPI analýza) než nenádorových FHC buněk během adherentní kultivace. Zajímavé bylo významné snížení apoptózy u buněk HT-29 během neadherentní kultivace ve srovnání s adherentní kultivací. Tento efekt by mohl být způsoben změnou v počtu receptorů pro TRAIL. Zjišťovali jsme proto, zda dochází ke změně v expresi těchto receptorů jak na povrchu buněk (FACS analýza) tak v celkových buněčných lyzátech (Western blot) během obou typů kultivací. Neprokázali jsme však žádné významné změny v expresi receptorů pro TRAIL.
Následně jsme zkoumali zapojení PI3/Akt dráhy, která podporuje přežívání buněk, do procesů vedoucích ke snížené citlivosti buněk k TRAIL během neadherentní kultivace. Výsledky ukazují zvýšenou fosforylaci Akt kinázy během neadherentní kultivace (Western blot). Abychom potvrdili zapojení dráhy PI3/Akt do tohoto procesu, detekovali jsme apoptotické proteiny (Western blot) po ovlivnění buněk TRAIL v kombinaci se specifickými inhibitory této dráhy. Po inhibici PI3/Akt dráhy jsme pozorovali posílení apoptózy oproti samotnému TRAIL u obou typů kultivací.
Cílem naší práce bylo srovnání efektů TRAIL na buňky tlustého střeva během adherentní a neadherentní kultivace. Výsledky ukazují sníženou schopnost buněk podléhat apoptóze po ovlivnění TRAIL během neadherentní kultivace ve srovnání s adherentní kultivací. Prokázali jsme, že tento efekt je spojený s aktivací PI3/Akt dráhy, která podporuje přežívání buněk.
Tato práce vznikla za podpory grantů GAČR 305/09/1526 a
524/07/1178 a AVČR 1QS500040507.
Datum přednesení příspěvku: 16. 4. 2009