Konference: 2009 XXXIII. Brněnské onkologické dny a XXIII. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Zhoubné gynekologické nádory
Téma: VII. Radioterapie nádorů
Číslo abstraktu: 078
Autoři: MUDr. Denis Princ; MUDr. Jana Garčicová; Ing. Hana Tichá; prof. MUDr. Pavel Šlampa, CSc.; MUDr. Jana Gombošová; MUDr. Petr Opletal; Jarmila Fuchsová; Dis. Radmila Kohútová; Dis. Pavla Gregorčíková
Nádory děložního hrdla se ale často šíří nesymetricky - v různém rozsahu do parametrií, na děložní tělo či pochvu. Proto jsme od března roku 2008 zahájili (v rámci projektu Konformní 3D brachyterapie u karcinomu čípku s využitím funkční diagnostiky, který je podporován výzkumným záměrem MOÚ a jehož cílem je přechod od 2D k 3D plánování BRT) první krok v trojrozměrném (3D) plánování brachyterapie nádorů děložního hrdla pomocí CT a MR plánovacího vyšetření, které umožňuje přizpůsobit tvar „kurativní" izodózy skutečnému rozsahu nádoru. Pacientka je při uterovaginální aplikaci ozářena s pomocí CT/MR kompatibilního Fletcherova aplikátoru dle standardního plánu vytvořeného na základě ortogonálních RTG snímků pánve, s předpisem dávky do bodu A (2D BRT). Bezprostředně po ozáření je zhotoveno CT a MR vyšetření pánve se zavedeným aplikátorem. CT řezy se zhotovují s 3 mm intervaly a MR pánve ve třech T2 sekvencích - (para)transverzálních, (para)sagitálních a (para)koronárních řezech - vztažených k ose uterinní sondy. Další T2 transverzální sekvence je kolmá k ose pacientky a desce stolu a slouží k přesnějšímu fúzování s CT.
V CT řezech se zakreslují kritické orgány (jejich vnější kontury) - močový měchýř, rektum a sigmoideum, dále je rekonstruován aplikátor a přenesen plán vytvořený na základě ortogonálních RTG snímků. V MR obraze se zakreslují (v souladu s doporučením pracovní skupiny GEC-ESTRO pro gynekologické malignity) tyto cílové objemy:
- GTVB (gross tumour volume at brachytherapy) = makroskopický rozsah tumoru v době brachyterapie
- high risk CTV (HR CTV) = GTVB + celý cervix + předpokládané šíření tumoru (dle klinického vyšetření + „residual grey zones" dle MR v době brachyterapie)
- intermediate risk CTV (IR CTV) = HR CTV + GTV v době diagnózy (GTVD) +/- bezpečnostní lem 5-15 mm (předpokladem pro zakreslení IR CTV je provedené předléčebné MR pánve).
Při zakreslování cílových objemů se využívá fúze různých MR sekvencí navzájem a v případě potřeby je konzultován radiodiagnostik. Zaznamenávají se doporučené parametry DVH pro cílové objemy a kritické orgány:
- D90, D100 pro GTV, HR CTV a IR CTV - minimální dávky v 90% a 100% daného objemu
- V100
- V150, V200 - pro vyhodnocení objemů s vysokou dávkou
- dávky v kritických orgánech: v 0,1 cm3, v 1 cm3 a ve 2 cm3.
Zatím se nacházíme na začátku přechodné fáze od 2D plánování k 3D plánování brachyterapie. BRT plánujeme nadále ve 2D s předpisem dávky do bodu A. U vybraných pacientek se provádí plánovací CT/MR se zavedeným aplikátorem (zatím pouze při jedné frakci BRT) a naší snahou je správná identifikace aplikátoru, zakreslování cílových objemů a vyhodnocování parametrů DVH pro GTV, HR CTV, IR CTV a pro kritické orgány. O úplném zavedení 3D plánování brachyterapie do léčebného standardu můžeme uvažovat až po získání větší jistoty v identifikaci tumoru, v zakreslování cílových objemů a v identifikaci aplikátoru a v neposlední řadě po vyřešení otázky časové náročnosti 3D plánování brachyterapie.
3D plánování brachyterapie na podkladě CT a MR
plánovacího vyšetření umožňuje individuálně přesněji určit cílový
objem, kvalitativně zvyšuje konformitu ozáření nádoru děložního
hrdla s ohledem na jeho skutečný rozsah, eventuelně umožňuje i
eskalaci dávky. Současně umožňuje lepší kontrolu dávky v kritických
orgánech a tím event. snižuje riziko závažné toxicity v kritických
orgánech. Tento způsob plánování brachyterapie je ovšem značně
časově náročný, nicméně výhledově se stane 3D plánování
brachyterapie u karcinomu hrdla děložního standardní metodou.
Projekt je podporován výzkumným záměrem MZ0MOU2005
Datum přednesení příspěvku: 17. 4. 2009