Konference: 2005 10. ročník odborného sympózia na téma Onkologie v gynekologii a mammologii
Kategorie: Zhoubné nádory prsu
Téma: Diagnostika pokročilého karcinomu prsu
Číslo abstraktu: 001
Autoři: MUDr. Karel Dvořák, CSc.; MUDr. Josef Patera, CSc.; MUDr. Renata Neumanová, Ph.D., MBA; doc. MUDr. Zdeněk Pačovský, CSc.; MUDr. Eva Jandáková; MUDr. Rudolf Nenutil, CSc.; J. Patera jr.; MUDr. Miloslava Hlaváčková
Předkládáme soubor 755 pacientek s diagnózou pokročilého karcinomu mléčné žlázy z let 1975 – 2003. (Klinická stádia T3 N0 M0, T0 N2 M0, T1 N2 M0, T3 N1,2 M0, T4 N1,2 M0 a TX NX M1 – stádium II B, III A,B a IV). Tyto pacientky jsou součástí souboru 3 228 pacientek s diagnózou karcinomu mléčné žlázy a představují 23,4% z celkového počtu pacientek souboru. Podmínkou zařazení pacientky do souboru bylo nutné provedení mammografického vyšetření, detailní analýza mammografického vzhledu karcinomu mléčné žlázy, definice typingu nádoru (typing karcinomů v práci uvádí až 85 možných kombinací karcinomů mléčné žlázy a současně 29 kombinací in situ karcinomů) a stanovení gradingu, při dissekci axily počet nejméně 10 extirpovaných axilárních uzlin, stanovení hodnoty steroidních receptorů v nádorové tkáni (kvalitativně, kvantitativně, imunohistochemicky), stanovení hladiny nádorových markerů v době diagnózy (CEA, CA 15-3, MCA, TPS). U každé pacientky souboru bylo zaznamenáno dalších 49 údajů (antropometrické, sociální, psychologické, detailní záznam dat osobní + rodinné anamnézy pacientky). Absence i jednoho z uvedených znaků vedlo k vyřazení pacientky ze souboru.
II. ZÁKLADNÍ CHARAKETRISTIKA SOUBORU
1. Věková analýza souboru
je uvedena v Graf 1 a Tab.1. Tab. 1 analyzuje současně soubor v závislosti na klinických stádiích.
Graf. 1
Tab.1
Věková analýza souboru 3 228 pacientek s karcinomem mléčné žlázy je uvedena v Graf 2. Je zajímavá incidence karcinomu ve věkové skupině 40 – 44 let a ve skupině 50 – 54 let věku pacientky.
Grag. 2
2.Stranová analýza prokázaných karcinomů mléčné žlázy
je uvedena v Tab. 2. Klinické stádium T3 N0 M0, T2 N2 M0, T3 N1,2 M0 jsou výrazně častěji zaznamenané vpravo, stádium T4 N1,2 M0 a TX NX M1 vlevo. Výsledky této analýzy jsou zcela odlišné od výsledku získaného při analýze souboru 3 228 pacientek s diagnózou karcinomu mléčné žlázy.
Tab. 2
3. Lokalizace karcinomů mléčné žlázy podle klasifikace WHO
je uvedena v Tab. 3. Nejvyšší počet pokročilých stádií karcinomu mléčné žlázy byl zaznamenán v zevním horním kvadrantu, centrálně, na rozhraní horních kvadrantů a v dolním zevním kvadrantu.
Výskyt pokročilého karcinomu mléčné žlázy podle lokalizace WHO je zásadně odlišný od výskytu karcinomu v souboru 3 228 pacientek.
3. Mammografická klasifikace karcinomů mléčné žlázy
je uvedena v Tab. 4.
Uvedená data nevystihují celou klasifikační šíři mammografického vzhledu karcinomu, tato detailní klasifikace je již mimo rámec sdělení.
Nejčastěji mammograficky prokázaným jádrovým stínem karcinomu byla neohraničená opacita s obsahem mikrokalcifikací (v Tab. 4 označená jako D).
Neklasifikovatelný mammografický vzhled karcinomu mléčné žlázy (scirhoticko-ohraničeněneohraničený – označen jako DUS) se ve všech skupinách vyskytoval rovnoměrně.
Při mammografickém hodnocení byly sledované tyto znaky:
- velikost karcinomu
- denzita karcinomu
- obsah/absence mikrokalcifikací v jádrovém stínu karcinomu
- přítomnost mikrokalcifikací bez průkazu jádrového stínu
- lokalizace karcinomu podle WHO
- velikost peritumorálního zastínění
- velikost peritumorálního projasnění
- bilateralita karcinomu
- multifokalita
- multicentricita
- difúzní karcinom
- pagetoidní karcinomy
- hodnocení strukturálních změn mléčné žlázy podle Wolfeho klasifikace
- hodnocení strukturálních změn mléčné žlázy podle Tabárovy klasifikace
- pokud bylo možné včetně dynamického hodnocení změn mléčné žlázy podle klasifikace Wolfe + Tabár
4. Mikrokalcifikace
Mikrokalcifikace v jádrovém stínu karcinomu mléčné žlázy byly průkazné u 92,4% pacientek souboru. Mikrokalcifikace u variant duktálního karcinomu in situ byly průkazné v 96,4%.
Přítomnost mikrokalcifikací byla prokázána signifikantně častěji ve skupině pacientek s pokročilým karcinomem mléčné žlázy (ve srovnání s výsledky analýzy souboru 3 228 pacientek s karcinomem mléčné žlázy).
5. Histologické typy karcinomu mléčné žlázy
A. Duktální invazivní karcinom
a jeho varianty včetně výskytu in situ karcinomů (DCIS, LCIS) je uveden v Tab. 5. Duktální invazivní karcinom a jeho varianty byly průkazné v 74%, lobulární invazní karcinom a jeho varianty v 17% a jiný histologický typ karcinomu mléčné žlázy byl průkazný v 9%.
Jak bylo již uvedeno, původní histologická klasifikace karcinomů mléčné žlázy pacientek v souboru vytváří 86 základních typů/kombinací.
DIC = duktální invazivní, DCIS = duktální karcinom in situ, LCIS = lobulární karcinom in situ, METAPL. = metaplastický karcinom
B. Lobulární invazivní karcinom
a jeho varianty jsou uvedeny jsou uvedeny v Tab. 6.
C. Jiný invazivní karcinom
jednotlivé histologické varianty jsou uvedeny v Tab. 7.
FibroSa = fibrosarkom, Cystosarcoma phyllodes (phylloidní tumory) – maligní varianta METAPLASTICKÝ KARCINOM = karcinom s metaplazií
KARCINOID (pravý, ne karcinom s karcinoidní metaplazií)
Výskyt jednotlivých forem karcinomu mléčné žlázy v % je uveden v Graf 3. Graf nerozlišuje současný výskyt DCIC / LCIS.
Zaznamenaný výskyt duktálního invazivního karcinomu, stejně jako lobulárního invazivního karcinomu je ve shodě s údaji ostatních publikujících autorů.
6. Grading karcinomů mléčné žlázy
invazivních karcinomů procentuálně je uveden v Graf 4, Graf 5 uvádí grading in situ karcinomů mléčné žlázy. Byl zaznamenán vyšší počet karcinomů s vyšším/středním Grade a to jak u invazivních karcinomů, tak i karcinomů in situ.
7. Steroidní receptorový hormonální status
Hodnota estrogenních receptorů byla považovaná za pozitivní při hodnotě > 5 fmol/mg, hodnota progesteronového receptoru při hodnotě > 10 fmol/mg.
V souboru pacientek s pokročilou formou karcinomu mléčné žlázy byl zaznamenán nižší počet s pozitivitou obou SR (steroidních receptorů) nebo alespoň s jedním pozitivním steroidním receptorem. Tomu logicky odpovídá vyšší počet karcinomů s negativními steroidními receptory.
Z dalších prognostických faktorů byl zaznamenán vyšší počet karcinomů s hodnotou ki 67 s hodnotu > 10%.
Současně byl zaznamenán vyšší počet karcinomů s hodnotu Her2 ++.
Výsledky steroidního statusu souboru 755 pacientek s pokročilým karcinomem mléčné žlázy jsou uvedeny v Graf 6, hodnoty jsou vyjádřeny v %.
Graf 7 uvádí steroidní status zaznamenaný při analýze souboru 3 228 pacientek s karcinomem mléčné žlázy v %.
Výsledky mezi skupinou 3 228 pacientek souboru a skupinou 755 pacientek s pokročilým karcinomem mléčné žlázy jsou signifikantně odlišné.
Graf 7
III. STRATIFIKOVANÁ ANALÝZA PŘEŽITÍ
1. Vliv velikosti karcinomu na přežití (PFI, OS)
Byla prokázaná pozitivní korelace mezi velikostí karcinomu a délkou PFI a OS.
2. Přítomnost mikrokalcifikací na délku PFI, OS
Přítomnost mikrokalcifikací v jádrovém stínu karcinomu mléčné žlázy signifikantně zkracuje délku PFI, OS.
Jak bylo uvedeno, průkaz mikrokalcifikací ve skupině 755 pacientek s pokročilým karcinomem mléčné žlázy je statisticky signifikantně častější.
SSS, SSU, SSD = scirhotický nebo převážně scirhotický karcinom v mammografickém obraze
UUU, UUS, UUD = ohraničený nebo převážně ohraničený karcinom v mammografickém obraze.
DDD, DDS, DDU = neohraničený nebo převážně neohraničený karcinom v mammografickém obraze.
DUS = neklasifikovatelný karcinom v mammografickém obraze (Dvořák 2001.2002,2003).
Tento typ karcinomu má signifikantně kratší dobu OS, PFI
V analýze byl potvrzen prognostický potenciál hodnoty gradu nádoru a typu hormonálních receptorů v nádorové tkáni ve vztahu k PFI, OS. Relativně kratší PFI, OS je hodnocen u pacientek s vyšším gradem nádoru.
U pacientek se zvýšenými hodnotami nádorových markerů v době diagnózy byl zaznamenán statisticky významně kratší časový interval do progrese onemocnění. Skupina pacientek se zvýšenými hodnotami nádorových markerů je charakteristická zastoupením pokročilejších
stadií onemocnění, vyšším podílem nálezů s mikrokalcifikacemi a kolaterálním edémem a vyšším věkem v době diagnózy karcinomu.
Signifikantně nekratší doba PFI, OS byla zaznamená při zvýšených hodnotách Ca 15 – 3 + CEA + TPS (v kombinaci) a při zvýšených hodnotách hladiny TPS a Ca 15-3 v době diagnózy.
6. Klinická stádia karcinomu mléčné žlázy – vliv na délku PFI, OS
Signifikantně nejkratší délka doby PFI, OS byla zaznamená u vyšších klinických stádií karcinomu mléčné žlázy, nejkratší délka doby PFI, OS u klinického Stádia IV, pak u Stádií IIIB a IIIA.
IV.ZÁVĚR
Datum přednesení příspěvku: 6. 1. 2005