Konference: 2004 XXVIII. Brněnské onkologické dny a XVIII. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Onkologická diagnostika
Téma: Zobrazovací metody v onkologické diagnostice
Číslo abstraktu: 16
Autoři: Prof. MUDr. Radim Jančálek, Ph.D., MBA; MUDr. Jan Chrastina, Ph.D.; prof. MUDr. Zdeněk Novák, CSc.; MUDr. Eva Lžičařová
Problematika mozkových metastáz
Celkově lze mozkové metastázy dělit na de novo metastázy jako první manifestaci nádorového onemocnění, simultánní (synchronní) metastázy při již diagnostikovaném nádorovém onemocnění (nejčastěji plicní tumor) a pozdní (metachronní) metastázy. Podle četnosti postižení CNS lze rozlišovat metastázy solitární a metastázy mnohočetné (tabulka 1), které se vyskytují až u 50% případů v závislosti na provedeném vyšetření (CT/MR/PET).
Mezi primární nádorové onemocnění, které vytvářejí nejčastěji mozkové metastázy patří nádory plic a mléčné žlázy. Studie London Hospital uvádí dokonce 72% výskyt primárního plicního tumoru u pacientů s mozkovými metastázami. V posledních letech narůstá četnost metastatického postižení CNS při maligním melanomu. Přehled literárních údajů uvádí tabulka 2.
Na procesu šíření metastáz intrakraniálně se podílí vlastní prorůstání tumorů (např. tumory baze lební) a především hematogenní rozsev. Vulnerabilní oblast tvoří přechod šedé a bílé hmoty mozkové, kde se mozkové cévy zužují na průměr kolem m50 m. Zde dochází k depozici „tumorózních mikroembolů“ o mvelikosti 100 – 200 m. Distribuce přitom odráží rozdělení krevního průtoku v CNS: supratentoriálně 80%, mozeček 15% a mozkový kmen 5%. Příkladem hematogenního predilekčního metastatického rozsevu v oblasti zadní jámy lební jsou například nádory pánve, které využívají venózní spojky mezi drénujícími žilami pánevních orgánů a paravertebrálním venózním Batsonovým plexem.
Dle literárních údajů je klinická symptomatologie z metastatického postižení CNS prvním příznakem nádorového onemocnění až u 1/3 pacientů (Ruda a kol., 2001). Mezi nejčastější neurologické příznaky v závislosti na lokalizaci procesu patří bolesti hlavy s maximem v ranních hodinách, fokální neurologický deficit (parézy, výpadky citlivosti.), epileptické záchvaty, poruchy vizu, nauzea a zvracení, behaviorální změny a kognitivní poruchy atd. Většina z těchto příznaků jsou ovšem již příznaky pozdní. Při rozvoji klinické symptomatologie naznačující ložiskový intrakraniální proces je indikováno provedení CT vyšetření nativní a s aplikací kontrastní látky. V dnešní době se stává již standardem použití MR pro detailnější popis strukturální patologie a jejího vztahu k okolním strukturám. V konkrétních případech může cenné informace přinést také angiografické vyšetření nebo PET. Zobrazovací modality verifikují většinou sférické ohraničené ložisko sytící se po podání kontrastní látky a různý stupeň edému okolního parenchymu. Může být přítomna také centrální nekróza. Výjimkou nejsou ani sekundární změny ve smyslu hemoragické transformace, vzdálená ischemická ložiska mozkového parenchymu nebo hydrocefalus z blokády toku mozkomíšního moku. V diferenciální diagnostice se musíme zaměřit na vyloučení cévní či infekční etiologie.
Neurochirurg jako součást onkologického týmu
Nález intrakraniálního expanzivního procesu u onkologického pacienta vyžaduje vždy konzultaci neurochirurga. Z klinické praxe vyplývá nutnost verifikace etiologie intrakraniálních procesů pro zavedení cílené onkologické léčby. Ne zřídka jsou nalézány nádorové duplicity nebo nenádorový původ intrakraniálních procesů. Podle některých literárních studií až 11% ložiskových procesů sytících se po podání kontrastní látky je ne-metastatického původu (Patchell a kol., 1990). Základem proto zůstává neurochirurgický výkon vedoucí k histologické verifikaci etiologie. Velikost, lokalizace, histologická diagnóza a biologické vlastnosti pak indikují rozsah vlastního operačního výkonu, jehož cílem je redukce nádorové masy se zřetelem na zachování funkční integrity organizmu.
Pro histologickou verifikaci i obtížně přístupných intrakraniálních expanzí lze s výhodou použít stereotakticky navigovanou biopsii. Dnes nejčastěji používané CT zaměření je postupně vytěsňováno MR navigací, která přináší detailnější zobrazení léze, vztahu k cévním strukturám a lépe verifikuje nejvhodnější místo odběru histologického materiálu. Další výhodou je možnost konverze v stereotakticky asistovaný otevřený výkon na základě rychlé neuropatologické diagnostiky. Na Neurochirurgické klinice FN u sv. Anny v Brně bylo v letech 2001 až 2003 ošetřeno celkem 577 nemocných s intrakraniálním nádorovým procesem, z toho 258 bylo ošetřeno pro maligní onemocnění. U 85 z těchto pacientů byl verifikován intrakraniální metastatický proces, což představuje asi 15% všech nádorových onemocnění a 33% malignit. Spektrum histologických nálezů shrnuje tabulka 3.
Tabulka 3. Metastatické postižení CNS dle primárních nádorových procesů – údaje z databáze ošetřených pacientů na Neurochirurgické klinice FN u sv. Anny v Brně v letech 2001 až 2003
Nezanedbatelný je také podíl neurochirurga v primární diagnostice nádorových onemocnění s metastatickým postižením CNS bez průkazu primárního procesu. V našem souboru tvořily 15% operovaných pacientů. Právě zde může výsledek stereotaktické biopsie přispět ke stanovení primární diagnózy nebo alespoň usměrnit diferenciálně-diagnostickou rozvahu.
Závěr
Lze shrnout, že účast neurochirurga v diagnostice a terapii metastatického postižení CNS se i přes prokázané primární onemocnění jeví jako nezastupitelná. Významnou roli pak hraje v diagnostice metastatického postižení CNS bez průkazu primárního nádorového onemocnění. Dnešní možnosti minimálně invazivní stereotaktické neurochirurgie umožňují šetrnou histologickou diagnostiku obzvláště při použití MR navigace. Výhodou je možnost použití u intrakraniálních expanzí uložených nedostupně pro otevřený resekční výkon nebo při u rizikových pacientů. Tato metoda se s dobrými výsledky rozvíjí již několik let na Neurochirurgické klinice FN u sv. Anny v Brně (Novák a kol., 2003). Neméně důležitá je úzká spolupráce neurochirurga s onkologem, jejímž výsledkem by měla být správně zvolená onkologická léčba.
Literatura
- Kehrli P. Epidemiology of brain metastases. Neurochirurgie 45
(5), pp 357-63, 1999.
- Novák Z., Chrastina J., Lžičařová E., Buček J., Říha I., Krupa
P.: Endoskopická diagnostika a léčba nádorů CNS. XXVII. Brněnské
onkologické dny, Masarykův onkologický ústav v Brně, 22.-24.květen
2003.
- Patchell RA, Tibbs PA, Walsh JW, Dempsey RJ, Maruyama Y,
Kryscio RJ, Markesbery WR, Macdonald JS, Young B.: A randomized
trial of surgery in the treatment of single metastases to the
brain. N Engl J Med 322 (8), pp 494-500,1990.
- Ruda R., Borgognone M., Benech F., Vasario E., Soffietti R.:
Brain metastases from unknown primary tumour: a prospective study.
J Neurol 248 (5), pp 394-8, 2001.
- Subramanian A., Harris A., Piggott K., Shieff C., Bradford R.: Metastasis to and from the central nervous system – the relatively protected site. Lancet Oncol 3(8), pp 498-507, 2002.
Datum přednesení příspěvku: 26. 5. 2004