Konference: 2011 XXXV. Brněnské onkologické dny a XXV. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Epidemiologie nádorů a Národní onkologický registr ČR
Téma: NOR a klinické registry ČOS ČLS JEP
Číslo abstraktu: 122
Autoři: prof. MUDr. Jitka Abrahámová, DrSc.; RNDr. Jan Mužík, Ph.D.; Prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.
Hlavním zdrojem dat o epidemiologii zhoubných nádorů je Národní onkologický registr ČR (NOR). NOR je nedílnou součástí komplexní onkologické péče a při reprezentativním pokrytí 100 % české populace obsahuje za období 1977 – 2007 více než 1,6 milionu záznamů. Registrace novotvarů je legislativně zakotvena a je povinná. NOR je vybaven informačním systémem, který mimo jiné nabízí veřejně dostupný analytický webový portál (www.svod.cz; Dušek a kol., 2007).
NOR je jediný plošný zdroj informací o klinickém stadiu nádorového onemocnění v době diagnózy. Velmi dobrou zprávou je, že tyto záznamy jsou v databázi reprezentativně obsaženy a jsou kvalitní. A to i přes časté změny v systému klasifikace zhoubných nádorů. S rozvojem diagnostických metod a znalostí o nádorových onemocněních byla TNM klasifikace pro jednotlivé diagnózy zaváděna postupně a pravidla klasifikace se často měnila; v současné době je používáno již 6. vydání. V NOR byly postupně zaváděny tyto TNM klasifikace: TNM II. vydání od roku 1976, TNM III. vydání od roku 1982, TNM IV. vydání od roku 1995, TNM V. vydání od roku 2001 a TNM VI. vydání od roku 2005. Komplikovaný systém stanovení klíčových prognostických parametrů samozřejmě přináší problémy v úplnosti dat a v správnosti záznamů.
Při rozboru kvality dat NOR si musíme uvědomit, že jde o populační epidemiologický registr, který obsahuje všechna hlášení o novotvarech. Všechny záznamy nemohou být úplné v diagnostických parametrech, neboť tyto údaje není někdy možné z objektivních důvodů stanovit (záznamy DCO, nálezy při pitvě, velmi časná úmrtí, odmítnutí péče pacientem, apod.). NOR umožňuje tyto objektivní důvody analyzovat a oddělit je od skutečně chybných a neúplných záznamů, jak dokládá tabulka 1. Závěr analýzy je velmi potěšující. Recentní data NOR obsahují pouze 5,4 % záznamů, kde není uvedeno klinické stadium a přitom tento fakt nelze objektivně zdůvodnit. Rovněž regionální rozptyl kvality dat NOR je přijatelný. Kvalita NOR v čase postupně roste, což je vynikající vizitka práce všech správců dat, kteří se NOR věnují.
- Všechny diagnózy solidních zhoubných novotvarů se zavedenou TNM klasifikací.
- Časná úmrtí, pacienti bez dokončené diagnostiky a určení klinického stadia, pacienti bez zahájení terapie z důvodu kontraindikace léčby, pacienti odmítající léčbu.
- poskytnout posluchačům vědomosti a dovednosti, které jsou potřebné pro realizaci sběru dat do Národního onkologického registru
- Přispět k omezení chybovosti při zadávání dat NOR, zlepšit využívání nastavených kontrolních vazeb v hlášení NOR
- poskytnout vědomosti a vyškolit posluchače v zásadách při sběru dat pro Kontrolní hlášení NOR
- Zaškolit posluchače v práci s novým systémem sběru dat NOR a posílit vazbu mezi správci dat a tvůrci systému
- Omezit plýtvání časem při dohledávání údajů a přídatných nákladů spojených se špatnou jakostí konkrétního hlášení, který se podává na formuláři „ Incidence a léčba zhoubných novotvaru“
- Vytvořit předpoklady pro zavedení ISO certifikace kvality v regionální správě dat NOR
- Výše uvedené znalosti a dovednosti rovnoměrně rozšířit mezi správci dat NOR ve všech spádových pracovištích NOR
- Připravit správce dat NOR na další modernizaci sběru dat, kterou přinese implementace nástrojů e-Health v ČR
Tabulka 2.Náplň kurzu „Zavedení systému řízení kvality v centrech NOR“
Poděkování
Analytické zpracování dat NOR z let 2006-2007 je podpořeno grantem IGA MZ ČR č. 10621-2 (2008-2009): Optimalizace vytěžování informací z klinických zdravotnických registrů NZIS. Organizaci kurzu „Zavedení systému řízení kvality v centrech NOR“ podpořila edukačním grantem společnost AMGEN s.r.o. Autoři rovněž děkují pracovníkům KSRZIS, ÚZIS ČR a všem správcům dat NOR, díky jejichž obětavé práci dosahují data NOR vysoké kvality.
Datum přednesení příspěvku: 22. 4. 2011