Konference: 2009 XXXIII. Brněnské onkologické dny a XXIII. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Nádorová biologie/imunologie/genetika a buněčná terapie
Téma: I. Experimentální onkologie
Číslo abstraktu: 022p
Autoři: prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D.; MUDr. Milana Šachlová, CSc.et Ph.D.; Kateřina Sobková; MUDr. Markéta Bednaříková, Ph.D.; MUDr. Pavel Fabián, Ph.D.; Simona Vytopilová; MUDr. Rudolf Nenutil, CSc.; prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc.
Recentní práce ukazují, že agonizace každého z těchto receptorů je skutečně spojena s aktivací rozličných signálních drah a rozdílnou buněčnou odpovědí. SSTR2 a SSTR5 jsou zapojeny především do regulace uvolňování somatotropinu, SSTR5 navíc reguluje sekreci inzulinu a glukagonu. Daleko zajímavější je skutečnost, že obsazení SSTR3 a v menší míře SSTR2 specifickým ligandem vede k indukci apoptózy. Z výše uvedeného lze předpokládat, že rozložení jednotlivých typů somatostatinových receptorů může vysvětlovat, a před zahájením léčby i predikovat, lepší léčebnou odpověď a dosud biologicky neuspokojivě vysvětlený anti-neoplastický účinek somatostatinových analog u některých pacientů s NET. V naší studii jsme se rozhodli stanovit hladiny mRNA pro všech pět typů somatostatinových receptorů metodou Real-Time PCR na souboru 25 pacientů s NET s vyjádřenou hormonální hyperserkrecí, léčených (n=19 – octreotid; n=6 – lanreotid) a dispenzarizovaných na Masarykově onkologickém ústavu v Brně. Odpověď byla vyhodnocována po šesti měsících léčby a to jak na úrovni biochemické (pokles nebo stabilizace chromograninu A v séru a 5-HIOK v moči u 80% případů), symptomatické (efekt na vyjádřené symptomy pozorován u 83% případů) tak radiologické – efekt na měřitelné léze (v 48% pozorována objektivní odpověď – SD, PR, CR).
Medián terapie analogy činí ke dnešnímu datu 14 měsíců. Vzhledem k vlivu rozložení exprese jednotlivých typů somatostatinových receptorů na radiologickou odpověď a parametry přežití pacientů s NET léčených SA jsme nepozorovali očekávaný prediktivní význam exprese receptorů SSTR2 a SSTR5. Jako první jsme ovšem identifikovali silný potenciál hladin mRNA pro SSTR4 predikovat čas do progrese (TTP, p=0,0015, obr. 1) a radiologickou odpověď (p=0,05). Pacienti s lepším přežitím měli výrazně sníženou převážně nulovou hladinu mRNA pro SSTR4. Vzhledem k tomu, že efekt SA je realizován především přes receptory SSTR2 a SSTR5, možným mechanismem vysvětlujícím tato pozorování by mohla být schopnost receptoru SSTR4 heteredimerizovat s SSTR2 nebo SSTR5 a blokovat tak terapeutický účinek SA. Schopnost somatostatinových receptorů dimerizovat již byla v minulosti popsána.
Obr. 1:
Kaplan-Meierovy křivky přežití znázorňující vliv hladin receptoru SSTR4 na čas do progrese
u pacientů s neuroendokrinními tumory lečených somatostatinovými analogy.
Poděkování
Práce byla podpořena výzkumným záměrem MZ0MOU2005.
Datum přednesení příspěvku: 16. 4. 2009