Konference: 2004 XXVIII. Brněnské onkologické dny a XVIII. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Onkologická diagnostika
Téma: Molekulární a laboratorní diagnostika nádorů
Číslo abstraktu: 43
Autoři: Doc. MUDr. Zdeněk Wilhelm, CSc.
Proces transformace buňky bývá členěn do několika stupňů:
- zdravá buňka
- prekancerózní buň ka či buňky – je to fáze tichého onemocnění bez klinických příznaků, kde se může uplatnit primární prevence
- iniciace
- promoce: fáze, kdy je již klinicky detekovatelný přítomný abnormální růst buněk, v této fázi se může uplatnit sekundární prevence
- progrese
- metastázy: fáze s rozvinutým onkologickým onemocněním s přenesením procesu do dalších tkání.
Zdravá buňka je – na rozdíl od prekancerózní – pod kontrolou a pokud se začíná regulační kontrole vymykat, nastupují děje, které další vývoj preneoplastické buňky inhibují či změněnou buň ku odstraní, ať už mechanismy imunologickými, nebo řízeným procesem smrti – apoptózou. Ve chvíli progrese neoplastických procesů jsme současně svědky významných metabolických změn.
Metabolismus sacharidů je pozměněn velmi podobným způsobem, jako je tomu u nemocných s diabetem mellitus II a nemocných ve stresu. U onkologicky nemocného dochází k vystupň ování jaterní glukoneogenze (o 25 – 40%). Rozdíl oproti nemocným s DM II spočívá v tom, že při hladovění dochází u diabetiků ke snížení produkce glukózy, u onkologicky nemocného nikoliv. Zvyšuje se využitelnost prekursorů glukoneogeneze –glycerolu, laktátu, alaninu s výsledkem hyperglykémie i inzulinové rezisztence. Narůstá obrat Coriho cyklu, kde se recyklují uhlíkaté kostry glukózy.
V případě metabolismu tuků dochází k výraznému poklesu lipidových zásob a to jak z důvodů sníženého příjmu, tak i zvýšeného odbourávání. Jedná se především o zvýšení oxidace volných mastných kyselin, které se v séru projeví poklesem lipidů. Mobilizace lipidů je facilitována lipolytickými substancemi, které indukují uvolň ování volných mastných kyselin z tukové tkáně. Tento stav nelze potlačit infúzemi glukózy, stav spíše svědčí pro zátěž přítomného nádoru.
Metabolismus proteinů je charakterizován významným katabolismem. O nádoru se někdy hovoří jako o „nitrogen sink“ s rozvojem nejenom deplece masy proteinů lidského organismu, ale i změnami v metabolismu proteinů. Obrat proteinů je významně zvýšen, kdy obě jaterní funkce – jak syntéza tak katabolismus proteinů jsou na úrovni jaterní tkáně vystupň ovány. Syntéza svalových proteinů je snížena a zvyšuje se celková ztráta svalových proteinů.
Fyziologicky za hladovění dochází k poklesu syntézy, u onkologicky nemocného vidíme rozvoj nedostatečné metabolické odezvy, která je naopak přítomna při hladovění a stresu.
Metabolický obraz doplň uje snížená aktivita Krebsova cyklu i respiračního řetězce v důsledku poškození mitochondrií, zvy-
šená tvorba NADPH a ribosy, zvyšuje se obsah GMT.
Výsledkem pozměněného intermediárního metabolismu je významné snížení tvorby univerzálního energetického zdroje ATP.
Jakou úlohu hrají v kancerogenezi makro– a mikrominerály? Z několika dějů, jichž se účastní, se zmíníme o následujících:
- klidový membránový potenciál buňky
- metabolismus kyslíku
- další enzymové systémy intermediárního metabolismu
- imunitní reakce
Klidový membránový potenciál buňky
Na udržování fyziologických koncentrací kationtů v extra– a intracelulárním prostředí se podílí řada ATPáz (Mg2+, Na+/K+, Ca2+). Výsledkem je, že za fyziologických podmínek v klidu převažují intracelulárně K+ aMg2+, extracelulárně pak Na+ aCa2+. V případě vápenatých iontů je rozdíl mezi extra– a intracelulárním prostředí až několik řádů: 103 – 104. Snížením tvorby ATP v důsledku metabolických změn na úrovni buňky dochází k posunu v zastoupení iontů, kdy z buňky zvýšeně unikají ionty K+ a Mg2+, naopak do buňky proniká více iontů Na+ a Ca2+. Tyto iontové změny jsou považovány za první skryté známky možné onkologické transformace buňky. Pokles nitrobuněčné koncentrace hořčíku se dává navíc do souvislosti se sníženou stabilitou DNA a možným poškozením bazí nukleových kyselin s následným výskytem mutací a translačních změn.
Metabolismus kyslíku
Kyslík, jehož význam je v organismu člověka nezastupitelný, tvoří řadu tzv. reaktivních forem kyslíku (ROS). Ty vedle významných fyziologických funkcí mají i řadu nepříznivých patofyziologických vlastností s těsným vztahem k neoplastickým buněčným změnám.
Za klíčové se pak označují enzymatické systémy, které již vzniklé ROS dokáží inaktivovat.
K antioxidačním enzymovým systémům se řadí především skupina superoxiddizmutáz (SOD). Cu, Zn-SOD (SOD1) se vyskytuje v cytosolu mezi vnější a vnitřní membránou mitochondrie. Přenos elektronu mezi jednotlivými molekulami superoxidu je vázán na atom mědi. Měď s navázaným elektronem se následně redukuje a opět oxiduje, přičemž přítomnost zinku má stabilizující vliv na probíhající reakce, jichž se sám přímo neúčastní.
Jinou superoxiddismutázou, označovanou jako SOD2, je Mn-SOD. Ta se nachází v matrix mitochondrie a ústřední roli zde zastává atom manganu. Další významnou skupinou jsou enzymy, které inaktivují intracelulární hydroperoxidy a v jejichž molekule zaujímá ústřední roli selen. Je součástí čtyř enzymů – cytosolové GSH-glutathionperoxidázy (nacházíme ji i v erytrocytu), membránové fosfolipidhydroperoxid-GSH-peroxidázy (ta se současně podílí i na regulaci tvorby prostaglandinů a leukotrienů) a zbývající dvě peroxidázy, jejichž význam nebyl ještě u člověka detailně popsán – gastrointestinální (giGPx) a plazmatická glutathioperoxidáza (pGPx).
V oxidačním poškození organismu ale i v jeho ochraně hraje významnou úlohu železo. Formy, kdy jsou kationty železa vázány na fosfát, citrát, ATP neškodí, dokonce transferin, feritin jsou příklady antioxidačních sloučenin železa. Na druhé straně formy Fe2+ aFe3+ se projevují jako velmi silný zdroj ROS.
Další enzymové systémy
Zinek je součástí několika enzymů: alkoholdehydrogenáza, která se účastní oxidace etylakoholu, zvyšuje syntézu jaterních TAG, snižuje oxidaci mastných kyselin a inhibuje citrátový cyklus. Karboanhydrasa má významné postavení ve vylučování kationtů ledvinami alkalická fosfatáza je přímo markrem přítomnosti metastáz a karcinomu prostaty v organismu.
Hořčík je součástí více jak 310 enzymových systémů, jeho nedostatek zpomaluje klíčové reakce glykolýzy na úrovni enzymů (hexokináza, glukózo-6-fosfatáza, pyruvátkináza – společně s ionty K+), pro metabolismus nukleových kyselin je jeho přítomnost nezbytná pro transkripci a translaci, v případě lipidů ovlivň uje oxidaci mastných kyselin, podílí se na regulaci tvorby prostaglandinů, ovlivň uje Krebsův cyklus.
Kationty Mn2+ jsou v molekule enzymu arginázy, která se podílí na hydrolytickém štěpení guanidinové skupiny argininu a tedy na tvorbě močoviny.
Molybden je součástí xanthinoxidáz, které se uplatň ují při metabolismu purinových bazí a následného vzniku kyseliny močové, která má antioxidační vlastnosti.
Imunitní reakce
Přítomnost kationtů se v imunologických reakcích uplatň uje přinejmenším dvěma mechanismy.
- Neutrofilní leukocyty a makrofágy, které ve svých plazmatických membránách mají enzymový NADPH komplex – obsahující flavocytochrom – využívají forem reaktivního kyslíku v reakcích typických pro nespecifickou imunitu (fagocytóza s následnou lýzou – například bakterie). Zatímco neutrofilní leukocyt je schopen usmrtit asi 5 buněk, makrofágy 50 až 100.
- Příkladem specifické imunologické reakce, vyžadující přítomnost kationtů je reakce cytotoxických lymfocytů T (Tc) při destrukci terčové buňky. Nejprve vzniká specifická vazba mezi Tc a antigenní determinantou terčové buňky. Tento děj je metabolicky aktivní, proto vyžaduje přítomnost dvojmocných kationtů, zejména Mg2+. Naopak látky, které blokují transport elektronů a tvorbu ATP ji účinně inhibují. V dalším kroku – tzv. naprogramované lýze, je nutná přítomnost Ca2+, aby – za příslušné teploty, došlo kvlastní lýze terčové buňky.
Pokud hovoříme o změnách metabolismu onkologicky nemocného, neměli bychom podceň ovat sledování minerálů i jejich metabolismus, který významným způsobem ovlivň uje i výsledné projevy – včetně malnutrice. Pro další klinické úvahy jsou velmi důležitá sledování makrominerálů v séru i moči.
Hypokalemie
- důsledek vychytávání extracelulárního K+ množícími se myeloidními buň kami u akutní non-lymfocytové leukemie
- nedostatečném příjem a zvýšené ztráty gastrointestinálním traktem či ledvinami
- efekt podání vysokých dávek některých antibiotik (penicilin, karbenicilin, nafcilin) zvýšené ztráty nejenom K+, ale i Na+.
Hyponatremie
- důsledek zvracení, průjmů u non-lymfoblastické leukemie
- nedostatečná tvorba ADH
- insuficience kory nadledvinek
- snížení zpětné resorpce NaCl ledvinami jako důsledek vysoké osmotické nálože vzniklé lýzou tumoru
Hypokalcemie
- většinou průvodní znak hyperfosfatemie u lymfoproliferativních chorob (lymfoblast má 4 x více anorganiského fosfátu ve srovnání s lymfocyty)
- u nádorů tvořících kalcitonin (medulární karcinom štítné žlázy, ca plic, prsu, ledvin, jater)
Hypomagnezemie
- nedostatečný příjem
- léčba (cis platina, aminoglykosidy, amfotericin)
Hyperkalemie
- důsledek akutního rozpadu tumoru, zejména u leukemie a lymfomů
Hyperfosfatemie
- důsledek akutního rozpadu tumoru, nádory kosí, metastázy
Hyperkalcemie
- výskyt u tumorů s endokrinní parathyreoideální aktivitou, nádory kostí, metastázy
Hyperkalciurie
- zvýšená resorpce vápníku z kostí, nádory ledvin, plic, jater, nádory s metastazami, plazmocytom
Hyperfosfaturie
- nádory kostí, metastasy
Klinická úvaha, opírající se o patofyziologii makro – i mikrominerálů může významně napomoci ve volbě dalšího léčebného postupu a to nejenom u onkologicky nemocných.
Literatura
- Anastoupoulou J., Theophanides T.: Magnesium – DNA interactions
and the possible relation of magnesium to carcinogenesis.
Irradiation and free radicals. Critical reviews in
oncology/Hematology. 42, 2002: 79 – 91.
- Biesalski H. K. et al.: Vitamine, Spurenelemente und
Mineralstoffe, Thieme, Stuttgart, 2002, 774 s.
- Delvin T. M.: Textbook of biochemistry with clinical
correlations. Wiley-Liss, New York 2002, 1216 s.
- Epperly M. W., Bernarding M., Grteton J., Jefferson M., Nie S.,
Greenberger J. S.: Overexpression of the transgene for manganese
superoxide dismutase (MnSOD) in 32D cl 3 cells prevents apoptosis
induction by TNF-, IL-3 withdrawal, and ionizing radiation.
Experimental hematology 31, 2003: 465 – 474.
- Gerber G. B., Léonard A., Hantson Ph.: Carcinogenity,
mutagenity and teratogenity of manganese componds. Critical reviews
in oncology/Hematology. 42, 2002: 25 – 34.
- Theophanides T., Anastassopoulou J.: Copper and carcinogenesis.
Critical reviews in oncology/Hematology. 42, 2002: 57 –
64.
Datum přednesení příspěvku: 26. 5. 2004