Konference: 2005 XXIX. Brněnské onkologické dny a XIX. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Nádorová biologie/imunologie/genetika a buněčná terapie
Téma: Pokroky v molekulární biologii nádorů
Číslo abstraktu: 038
Autoři: Mgr. Marta Dziechciarková, Ph.D.; doc. MUDr. Marián Hajdúch, Ph.D.; RNDr. Radek Trojanec, Ph.D.
Laserovou mikrodisekcí byly isolovány na našem pracovišti buňky z cytologických preparátů adneokarcinomu plic získaných punkční cytologií (barveno metodou Giemsa-Romanowski), zamražených či parafinizovaných nádorových tkání (barveno hematoxylinem) a stabilní buněčné linie K562 (barveno neutrální červení). Našim metodickým cílem bylo zavést kombinaci LCM s liniární amplifikací DNA pro účely dalších genetických analýz z biologického materiálu s minimálním obsahem nádorových buněk, či pro studium nádorohé heterogenity na jednobuněčné úrovni.
Buňky nasbírané pomocí LCM byly v mikropodmínkách lyzovány proteinázou K a DNA byla uvolněná do roztoku. Po tepelné inaktivaci proteinazy K, byla dvoušroubovice DNA rozštěpena restrikčním enzymem MseI a na rozštěpené konce byly navázány adaptéry se specifickými sekvencemi. Pomocí těchto sekvencí byla DNA následně amplifikována v PCR reakci. Tento primární produkt byl následně použit pro další genetické analýzy, např. komparativní genomickou hybridizaci z jediné buňky nebo amplifikaci a sekvenování exonů 19 a 21 EGFR1 receptoru pro predikci účinnosti nízkomolekulárních EGFR1 inhibitorů.
Výsledky naší pilotní studie jednoznačně demonstrují, že technika LCM je použitelná pro rutinní izolaci cílových buněk za účelem amplifikace DNA pro další (cyto)genetické analýzy.
Práce na tomto projektu je podporována granty MSM6198959216, IGA MZCR NC 7495 a MPO 1H-PK/45.
Datum přednesení příspěvku: 26. 5. 2005