Konference: 2012 XXXVI. Brněnské onkologické dny a XXVI. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Zhoubné nádory prsu
Téma: 06. Nádory prsu
Číslo abstraktu: 042
Autoři: Ing. Hana Tichá; MUDr. Denis Princ; prof. MUDr. Pavel Šlampa, CSc.; MUDr. Jana Garčicová
Úvod
Plánování brachyterapie u pacientek GEC- ESTRO APBI studie (accelerated partial breast irradiation) – INTERSTITIAL BRACHYTHERAPY ALONE VERSUS EXTERNAL BEAM RADIATION THERAPY AFTER BREAST CONSERVING SURGERY FOR LOW RISK INVASIVE CARCINOMA AND LOW RISK DUCT CARCINOMA IN-SITU (DCIS) OF THE CT FEMALE BREAST probíhalo v MOÚ v rámci prospektivní randomizované studie, která srovnávala akcelerované ozáření lůžka tumoru pomocí multikatetrové techniky intersticiální HDR brachyterapie se standardním zevním ozářením u pacientek s nízkým rizikem invazivního/DCSI karcinomu prsu po konzervativním chirurgickém výkonu.
Studie se účastnilo 16 brachyterapeutických pracovišť z České republiky, Německa, Maďarska, Španělska, Polska, Švýcarska a Rakouska. Naše pracoviště se zapojilo v červnu 2007. Pacientky byly zařazeny k zevnímu ozáření nebo k intersticiální brachyterapii na základě randomizace z centra studie. Do června 2008 bylo v MOÚ v rámci studie vybráno 15 pacientek k intersticiální brachyterapii, u ostatních bylo provedeno zevní ozáření na lineárním urychlovači. Poté, co byla studie uzavřena, jsme touto technikou ozářili ještě dalších 6 pacientek v období do července 2011. Rovněž u nich jsme vyhodnotili veškeré dozimetrické parametry, stejně jako u pacientek zařazených do studie GEC-ESTRO APBI.
Materiál a metody
Parametry vykazované v APBI studii hodnotily jak kvalitu implantace, tak i samotného pokrytí cílového objemu. U každé pacientky byly zaznamenány hodnoty předepsané protokolem klinického hodnocení. Tytéž parametry jsme použili pro vyhodnocení DVH parametrů i pro pacientky, které byly léčeny stejnou technikou po uzavření studie. U všech aplikací zaznamenáváme ještě další parametry pro interní potřebu: počet zavedených katetrů a počet katetrů skutečně použitých pro ozáření, počet rovin implantu, dávku na frakci, MCD (průměrnou dávku v bazálních bodech v centrální rovině) a dávku v 2 cm³ kůže.
Základní hodnocená kritéria QA
CI-coverage index – hodnotí pokrytí cílového objemu, udává objem PTV ozářený referenční dávkou,
CI=V100.
Referenční (100 %) dávka by měla pokrývat minimálně 90 % PTV. CI ≥ 0,9.
DNR (dose – nonuniformity ratio) – hodnotí dávkovou homogenitu.
Ta je považována za vyhovující, pokud DNR < 0,35 (lépe < 0,3).
Parametry vztahující se k celému implantu:
DNR: V1,5×ref/Vref
Vref – objem, který obdrží referenční dávku Dref nebo více, objem ozářený referenční izodózou (100 %)
V1,5×ref – objem, který obdrží 1,5×Dref nebo více
V1,5×MCD – objem, který obdrží 1,5×MCD nebo více (ICRU 58, high dose volume)
MCD (mean central dose) – průměrná dávka v bazálních bodech v centrální rovině
Parametry vztahující se k PTV:
VPTV – objem PTV
PTVref – objem PTV, který obdrží Dref nebo více
V90 – část PTV, která obdrží 90 % Dref nebo více (ICRU 58, low dose volume)
V100 (CI-coverage index) – část PTV, která obdrží 100 % Dref nebo více
V150 – část PTV, která obdrží 150 % Dref nebo více
DHI (relative dose homogenity index) – část PTV, která obdrží 100 %-150 % Dref
DHI = V100-V150
COIN (conformal index)
COIN = V100 x VPTVDref/VDref
Výsledky
Plánování intersticiální brachyterapie se provádí pomocí plánovací konzoly s CT řezy po 3 mm. Dávka je obvykle předepisována na 85 % MCD (mean central dose). Pokud není dosaženo optimálního pokrytí cílového objemu, je možné dávku předepsat na nižší izodózu. Předpokladem je, že DNR zůstane < 0,35.
V rámci studie APBI bylo v MOÚ léčeno 15 pacientek v období 6/2007 až 9/2008.
8 pacientek mamma dx
7 pacientek mamma sin
Pacientky byly ve věku 50-74 let, medián 66 let.
Počet zavedených katetrů byl 12-19, počet katetrů použitých pro plánování BRT byl 9-17.
Katetry se většinou zavádí ve 3 rovinách pomocí pevného templatu, v případě potřeby je možné další aplikátory zavést technikou free hand.
Vypočtené DNR bylo ve všech případech (s jednou výjimkou) menší než 0,3. Tato hodnota byla doporučena studií. Pouze u jedné pacientky dosáhlo hodnotu DNR=0,32. U této pacientky bylo použito pouze 9 aktivních katetrů, proto průměrná dávka v bazálních bodech na jednu frakci byla 5,20 Gy.)
Dávka na kůži ve 2 cm³ se pohybovala mezi 52,0- 83,8%. Průměrně: 67,3 %, medián 68,5 %.
Závěr
U všech pacientek byly splněny studií požadované hodnoty CI a DNR. Vykazování parametrů homogenity a pokrytí cílového objemu u intersticiální brachyterapie je nezbytné k hodnocení jak vlastního ozařovacího plánu, tak pro srovnávání výsledků léčby mezi jednotlivými pracovišti v různých centrech. Na našem pracovišti brachyterapie v MOÚ jsou sledovány uvedené parametry u všech intersticiálních aplikací.
Literatura
- GEC-ESTRO WORKING GROUP. PHASE III MULTICENTER TRIAL, Study Protocol, 2005
- ICRU (International commission on radiation units and measurements): Dose and volume specification for reporting interstitial therapy. Report 58. ICRU, Bethesda, Maryland, 1997
- Major T.,Frőlich G., Lővey K., Forot J., Polár C. Dosimetric experience with accelerated partial Brest irradiation using image-guided interstitial rachytherapy. Radiotherapy&Oncology 2009;1:48-55
- Šlampa P., a kol. Radiační onkologie v praxi II. MOÚ, 2007
Datum přednesení příspěvku: 19. 4. 2012