Konference: 2013 XXXVII. Brněnské onkologické dny a XXVII. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky
Kategorie: Genitourinární nádory
Téma: XV. Uroonkologie
Číslo abstraktu: 160
Autoři: Doc. MUDr. Miroslav Hanuš (-2015), CSc.
Východiska:
Cílem práce je zhodnocení vlivu operačního a farmakologického léčebného postupu k hluboké žilní trombóze a plicní embolii u pacientů s urologickými chorobami.
Soubor pacientů a metody:
Hodnotíme soubor 658 nemocných, kteří podstoupili operační výkon se středním a vysokým rizikem HŽT nebo byli léčeni hormonální či cytotoxickou léčbou. Sledujeme výskyt HŽT a PE do 8 týdnů po operaci a v průběhu onkologické léčby. Ve sledování 314 pts s uroonkologickou diagnózou. Nemocní dostávali tromboprofylaxi podle zavedených pravidel. Hodnotíme účinnost tromboprofylaxe a jejího podávání. Kromě klinického nálezu hodnotíme hladiny D-dimerů, dopplerovskou ultrasonografii a scintigrafii plic. Pacienti nepodepsali souhlas se sledováním podle Helsinské deklarace; studie je retrospektivní.
Výsledky:
Ve skupině A (klíčové výkony s vysokým rizikem HŽT) hodnotíme 124 pacientů (86 mužů a 38 žen), ve skupině B (výkony se středním rizikem) 389 pacientů (203 mužů a 186 žen) a ve skupině C s onkologickou léčbou 145 pacientů (122 mužů a 23 žen). Nejčastější tromboprofylaxí bylo podání LMWH v délce 8 dní ve skupině A a 3 dny ve skupině B. Výskyt HŽT v časném pooperačním období jsme zaznamenali 7,6 % ve skupině A, 5,4 % ve skupině B, do 8 týdnů pak u 3 nemocných PE a HŽT 18 nemocných (14,5 %) ve skupině A, resp. 3 PE a 31 (7,9 %) ve skupině B. Ve skupině C 79 pacientů užívalo antiagregační nebo antikoagulační léčbu, žádný z indikace vlastní onkologické léčby. U 15 pacientů (10,4 %) jsme diagnostikovali HŽT, jeden zemřel na PE.
Závěr:
Tromboprofylaxe bývá obvykle pouze krátkodobá a nerespektuje doporučení v prolongování u pacientů s vysokým rizikem na dobu 8 týdnů po výkonu. U pacientů s onkologickou léčbou často nebývá vůbec zahájena, když je pacient obtížně pohyblivý a pohybuje se ve vysokém riziku. Na základě našich retrospektivních dat prolongujeme terapii u vysokorizikových pacientů na dobu 6-8 týdnů po výkonu a při zahájení onkologické, především hormonální léčby, zvažujeme i možnou náležitou tromboprofylaxi.
Datum přednesení příspěvku: 19. 4. 2013