Konference: 2006 XIII. Jihočeské onkologické dny
Kategorie: Zhoubné nádory prsu
Téma: Diagnostika karcinomu prsu
Číslo abstraktu: 002
Autoři: Prof. MUDr. Alena Skálová, CSc.; prof. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D.
Karcinom prsu je nejčastější maligní nádor
u žen ve většině zemí světa s přibližně 212 000 nově
diagnostikovanými případy ve Spojených státech v loňském
roce (1). V ČR jsou poslední dostupné údaje z roku 2002, kdy byl
nově diagnostikován karcinom prsu u 5 378 pacientek.
Karcinom prsu patří mezi nádory s nejvyšší letalitou (2). Prognóza
nemocné s karcinomem prsu závisí na klinickém a patologickém stadiu
nádorového onemocnění v době diagnózy (staging). Přežití pacientek
je kromě stadia karcinomu závislé na histologickém typu karcinomu a
na stupni jeho diferenciace (grading) (3). Navzdory
dlouhotrvajícímu intenzivnímu výzkumu morfologických a klinických
prognostických faktorů zůstává karcinom mléčné žlázy na prvním
místě smrtících nádorů u žen (4).
Prognostické faktory korelují s délkou přežití bez ohledu na systémovou terapii a určují rizikové pacientky. Tradičními prognostickými markery, které hodnotí patolog, jsou velikost tumoru, přítomnost nebo absence metastáz v axilárních uzlinách a histologický grade. Proliferační aktivita populace karcinomových buněk je dalším nezávislým prognostickým faktorem.
Prediktivní faktory naopak korelují s léčebnou odpovědí. Systémová adjuvantní chemoterapie či hormonální terapie významně zvyšují dobu přežití bez známek recidivy. Pozitivita estrogenních receptorů v nádorových buňkách je nejlepším prediktivním markerem pro léčbu tamoxifenem. Obsah progesteronových receptorů slouží jako alternativní prediktor. Novým markerem je HER-2/neu, jehož pozitivní overexprese predikuje odpověď na trastuzumab (Herceptin) (4).
Vyšetření těchto prognostických a prediktivních faktorů se již po několik let provádí v Bioptické laboratoři v Plzni rutinně http://www.biopticka.cz/index.html. Objevují se další nové nádorové markery, které mají podle předběžných studií potenciální prognostickou hodnotu, ale zatím nebyly do rutinní diagnostiky zahrnuty. Jde např. o detekci cyklinu D1, cathepsinu D, aktivátorů plasminogenu, angiogenních faktorů a dalších molekul (5). Více na webové stránce www.mamma.cz.
Prognostické faktory pro karcinom prsu lze rozdělit podle klinického významu do 3 kategorií.
• V kategorii I jsou takové faktory, u nichž byl prognostický význam prokázán a které se již využívají při léčbě pacientek.
• V kategorii II jsou faktory, které jsou studovány, mají s největší pravděpodobností prognostický význam (ten nebyl ještě potvrzen v klinických studiích) a nejsou dosud využívány všeobecně při léčbě pacientek.
• V kategorii III jsou ostatní faktory, jejichž význam ještě nebyl dostatečně studován a ověřen v klinických studiích.
Kategorie I:
Velikost nádoru je nejvýznamnější prognostický faktor pro karcinom prsu.
U pacientek s tumorem menším než 1 cm je frekvence uzlinových metastáz 10-20% a 10leté přežití až 90%.
Je důležité vědět, že makroskopicky (klinicky) hodnocená velikost nádoru špatně koreluje s velikostí prokázanou mikroskopicky. Vždy je třeba v histologickém preparátu měřit největší rozměr nádoru. O prognóze rozhoduje velikost invazivní komponenty nádoru. Makroskopické měření nádoru, např. na operačním sále nebo při peroperační biopsii představuje pouze odhad velikosti. Palpovatelná léze může obsahovat i neinvazivní (in situ) komponentu nebo benigní proliferativní duktální nebo lobulární léze. Karcinom většinou vypadá makroskopicky jako dobře ohraničený, ale mikroskopicky jdou často invazivní čepy hluboce přes hranice nádoru.
Doporučení:
Stav axilárních lymfatických uzlin je nejdůležitější samostatný prediktivní faktor pro přežití bez nádoru (disease-free survival) a celkové přežití (overall survival). U pacientek bez uzlinových metastáz vznikne recidiva během 10 let u 20-30%, zatímco u pacientek s metastázou v axilární uzlině vznikne recidiva v 70%.
Patolog musí popsat celkový počet makroskopicky nalezených uzlin, počet infiltrovaných uzlin a největší rozměr největší metastázy. Mikrometastázy v axilárních uzlinách (podle definice jde o metastázy menší než 2 mm) nezhoršují prognózu ve srovnání s karcinomem bez metastáz. Význam imunohistochemické detekce mikrometastáz nebyl dosud potvrzen. Jeden histologický řez z každé uzliny je považován za dostatečný.
Detekce sentinelové uzliny se objevila jako možná alternativa disekce axilárních uzlin a je atraktivní, protože by mohla snížit morbiditu spojenou s axilární disekcí. Biopsie sentinelové uzliny je specifická a sensitivní metoda k predikci stavu axilárních uzlin, ale ještě nebyla ověřena co se týče přežití bez nemoci a celkového přežití v porovnání s axilární disekcí (6).
Doporučení:
1. Sentinelová uzlina by měla být vyšetřena celá v blocích z maximálně 2 mm vzdálených řezů.
2. Každý blok by měl být vyšetřen v jednom histologickém řezu. Význam imunohistochemických a molekulárně genetických metod (např. PCR) pro detekci metastázy v sentinelové uzlině dosud nebyl s jistotou ověřen.
Grade je důležitý pro predikci prognózy a současně dovoluje stratifikovat pacientky v rámci daného stadia nemoci.
1. Pro grading se doporučuje Notinghamská modifikace Bloom-Richardsonova systému.
2. Grading lze provést i na punkčních vzorcích a byla prokázána dobrá shoda s následným gradingem v resekátu. Pro grading se užívá kombinace tří histologických znaků nádoru, které nejsou pro zkušeného patologa kontroverzní, a to mitotická aktivita, stupeň jaderné polymorfie a procento tubulárních struktur v nádoru.
Status hormonálních receptorů
Stanovení estrogenních (ER) a progesteronových receptorů (PR) je rutinní součástí vyšetřování všech karcinomů prsu. Status ER a PR představuje prediktivní faktor pro odpověď na hormonální terapii. Analýza hormonálních receptorů by měla být provedena imunohistochemicky. Pozitivní a negativní kontroly imunohistochemické reakce jsou nezbytné. Výsledek reakce by měl být vyjádřen v procentech pozitivních buněk. Uvádění intenzity barevné reakce je neopodstatněné.
Kategorie II
Počet mitoz
Mitotický index, definovaný jako počet mitoz ve stanovené oblasti nádoru, je prostředkem stanovení proliferační aktivity karcinomu a reprezentuje jedno z kriterií pro stanovení gradu (viz Nottinghamská modifikace Bloom-Richardsonova systému). Vysoký počet mitoz pozitivně koreluje se špatnou prognózou.
Vyšetření proliferační aktivity
Proliferační aktivitu lze odhadnout podle počtu mitoz. Přesněji určíme proliferační aktivitu imunohistochemicky detekcí antigenů vázaných na buňky v buněčném cyklu. Ki-67 je antigen vázaný na jádra buněk v buněčném cyklu, který chybí v G0 fázi. Monoklonální protilátka MIB1 detekuje Ki-67 antigen v rutinně zpracované formalinové tkáni zalité do parafinu. Detekce proliferační aktivity pomocí MIB1 protilátky je spolehlivá. Proliferační aktivita v karcinomu koreluje s gradem a s prognózou (5).
Stanovení HER-2/neu proteinu a cerbB-2 (HER-2/neu) genu
HER-2/neu je transmembránový glykoprotein z rodiny epidermálních růstových receptorů s tyrosin kinázovou aktivitou, jehož expresi kóduje gen na chromosomu 17. Overexprese proteinu HER-2/neu je důležitým prognostickým a prediktivním faktorem invazivního karcinomu mléčné žlázy. Bylo zjištěno, že tato overexprese je asociována s horší prognózou, nicméně u pacientek s prokázanou amplifikací genu HER2/neu. Amplifikace genu HER2/neu je přítomná asi u 15 % případů karcinomu prsu a dobře koreluje s overexpresí příslušného proteinu. HER2/neu status lze stanovit imunohistochemicky vyšetřením genového produktu nebo stanovením amplifikace genu (7). V současné době nejrozšířenější je fluorescenční in situ hybridizace (FISH) a dále pak real-time kvantitativní polymerázová řetězová reakce (RQ-PCR). Obě tyto metodiky jsou prováděny naší laboratoří http://www.biopticka.cz/index.html.
Exprese HER2 znamená horší prognózu, jak s ohledem na čas relapsu, tak celkové přežití. Prediktivní význam exprese HER-2/neu spočívá v pravděpodobně lepší reakci na léčbu antracykliny, zatímco reakce na hormonální terapii Tamoxifenem bude méně úspěšná i pokud karcinom vykazuje expresi ER/PR.
Kategorie III
p53 protein
Asi v 1/3 karcinomů prsu se prokáže mutace p53 proteinu, který se pak akumuluje a může být detekován imunohistochemicky. P53 je užitečným prognostickým markerem u pacientek bez uzlinových metastáz. Overexprese p53 je spojena s horší prognózou karcinomu prsu, ale význam p53 ještě nebyl ověřen klinickými studiemi. Zatím není detekce p53 proteinu rutinní součástí diagnózy.
Invaze krevních a lymfatických cév
Vaskulární invaze kapilár v okolí karcinomu je prediktivní marker možné lokální recidivy a kratšího přežívání pacientky. Některé studie nepotvrdily vztah vaskulární invaze a přežívání.
Nádorová angiogeneze
V některých nádorech bylo prokázáno, že neovaskularizace tkáně v okolí karcinomu má souvislost s rychlostí růstu a rizikem progrese do metastáz. Byla publikována řada studií týkajících se tohoto fenoménu. Zatím není shoda v hodnocení významu neovaskularizace ani v metodice hodnocení denzity novotvořených cév.
Literatura:
Prognostické faktory korelují s délkou přežití bez ohledu na systémovou terapii a určují rizikové pacientky. Tradičními prognostickými markery, které hodnotí patolog, jsou velikost tumoru, přítomnost nebo absence metastáz v axilárních uzlinách a histologický grade. Proliferační aktivita populace karcinomových buněk je dalším nezávislým prognostickým faktorem.
Prediktivní faktory naopak korelují s léčebnou odpovědí. Systémová adjuvantní chemoterapie či hormonální terapie významně zvyšují dobu přežití bez známek recidivy. Pozitivita estrogenních receptorů v nádorových buňkách je nejlepším prediktivním markerem pro léčbu tamoxifenem. Obsah progesteronových receptorů slouží jako alternativní prediktor. Novým markerem je HER-2/neu, jehož pozitivní overexprese predikuje odpověď na trastuzumab (Herceptin) (4).
Vyšetření těchto prognostických a prediktivních faktorů se již po několik let provádí v Bioptické laboratoři v Plzni rutinně http://www.biopticka.cz/index.html. Objevují se další nové nádorové markery, které mají podle předběžných studií potenciální prognostickou hodnotu, ale zatím nebyly do rutinní diagnostiky zahrnuty. Jde např. o detekci cyklinu D1, cathepsinu D, aktivátorů plasminogenu, angiogenních faktorů a dalších molekul (5). Více na webové stránce www.mamma.cz.
Prognostické faktory pro karcinom prsu lze rozdělit podle klinického významu do 3 kategorií.
• V kategorii I jsou takové faktory, u nichž byl prognostický význam prokázán a které se již využívají při léčbě pacientek.
• V kategorii II jsou faktory, které jsou studovány, mají s největší pravděpodobností prognostický význam (ten nebyl ještě potvrzen v klinických studiích) a nejsou dosud využívány všeobecně při léčbě pacientek.
• V kategorii III jsou ostatní faktory, jejichž význam ještě nebyl dostatečně studován a ověřen v klinických studiích.
Kategorie I:
Velikost nádoru je nejvýznamnější prognostický faktor pro karcinom prsu.
U pacientek s tumorem menším než 1 cm je frekvence uzlinových metastáz 10-20% a 10leté přežití až 90%.
Je důležité vědět, že makroskopicky (klinicky) hodnocená velikost nádoru špatně koreluje s velikostí prokázanou mikroskopicky. Vždy je třeba v histologickém preparátu měřit největší rozměr nádoru. O prognóze rozhoduje velikost invazivní komponenty nádoru. Makroskopické měření nádoru, např. na operačním sále nebo při peroperační biopsii představuje pouze odhad velikosti. Palpovatelná léze může obsahovat i neinvazivní (in situ) komponentu nebo benigní proliferativní duktální nebo lobulární léze. Karcinom většinou vypadá makroskopicky jako dobře ohraničený, ale mikroskopicky jdou často invazivní čepy hluboce přes hranice nádoru.
Doporučení:
- Velikost karcinomu vždy měřit nejméně ve dvou dimenzích.
- Makroskopicky stanovenou velikost vždy ověřit mikroskopickým
vyšetřením. Pokud je diskrepance, rozhodující je měření při
histologickém vyšetření, jeho výsledek slouží ke
stagingu.
- Pro karcinomy pT1 a karcinomy s rozsáhlou in situ
komponentou je měření v histologickém řezu přesnější.
- Pro karcinomy s invazivní a in situ komponentou jen
rozměr invazivní komponenty slouží pro potřebu stagingu.
- V případě dvou a více oddělených invazivních karcinomů se měří každý zvlášť.
Stav axilárních lymfatických uzlin je nejdůležitější samostatný prediktivní faktor pro přežití bez nádoru (disease-free survival) a celkové přežití (overall survival). U pacientek bez uzlinových metastáz vznikne recidiva během 10 let u 20-30%, zatímco u pacientek s metastázou v axilární uzlině vznikne recidiva v 70%.
Patolog musí popsat celkový počet makroskopicky nalezených uzlin, počet infiltrovaných uzlin a největší rozměr největší metastázy. Mikrometastázy v axilárních uzlinách (podle definice jde o metastázy menší než 2 mm) nezhoršují prognózu ve srovnání s karcinomem bez metastáz. Význam imunohistochemické detekce mikrometastáz nebyl dosud potvrzen. Jeden histologický řez z každé uzliny je považován za dostatečný.
Detekce sentinelové uzliny se objevila jako možná alternativa disekce axilárních uzlin a je atraktivní, protože by mohla snížit morbiditu spojenou s axilární disekcí. Biopsie sentinelové uzliny je specifická a sensitivní metoda k predikci stavu axilárních uzlin, ale ještě nebyla ověřena co se týče přežití bez nemoci a celkového přežití v porovnání s axilární disekcí (6).
Doporučení:
1. Sentinelová uzlina by měla být vyšetřena celá v blocích z maximálně 2 mm vzdálených řezů.
2. Každý blok by měl být vyšetřen v jednom histologickém řezu. Význam imunohistochemických a molekulárně genetických metod (např. PCR) pro detekci metastázy v sentinelové uzlině dosud nebyl s jistotou ověřen.
Grade je důležitý pro predikci prognózy a současně dovoluje stratifikovat pacientky v rámci daného stadia nemoci.
1. Pro grading se doporučuje Notinghamská modifikace Bloom-Richardsonova systému.
2. Grading lze provést i na punkčních vzorcích a byla prokázána dobrá shoda s následným gradingem v resekátu. Pro grading se užívá kombinace tří histologických znaků nádoru, které nejsou pro zkušeného patologa kontroverzní, a to mitotická aktivita, stupeň jaderné polymorfie a procento tubulárních struktur v nádoru.
Status hormonálních receptorů
Stanovení estrogenních (ER) a progesteronových receptorů (PR) je rutinní součástí vyšetřování všech karcinomů prsu. Status ER a PR představuje prediktivní faktor pro odpověď na hormonální terapii. Analýza hormonálních receptorů by měla být provedena imunohistochemicky. Pozitivní a negativní kontroly imunohistochemické reakce jsou nezbytné. Výsledek reakce by měl být vyjádřen v procentech pozitivních buněk. Uvádění intenzity barevné reakce je neopodstatněné.
Kategorie II
Počet mitoz
Mitotický index, definovaný jako počet mitoz ve stanovené oblasti nádoru, je prostředkem stanovení proliferační aktivity karcinomu a reprezentuje jedno z kriterií pro stanovení gradu (viz Nottinghamská modifikace Bloom-Richardsonova systému). Vysoký počet mitoz pozitivně koreluje se špatnou prognózou.
Vyšetření proliferační aktivity
Proliferační aktivitu lze odhadnout podle počtu mitoz. Přesněji určíme proliferační aktivitu imunohistochemicky detekcí antigenů vázaných na buňky v buněčném cyklu. Ki-67 je antigen vázaný na jádra buněk v buněčném cyklu, který chybí v G0 fázi. Monoklonální protilátka MIB1 detekuje Ki-67 antigen v rutinně zpracované formalinové tkáni zalité do parafinu. Detekce proliferační aktivity pomocí MIB1 protilátky je spolehlivá. Proliferační aktivita v karcinomu koreluje s gradem a s prognózou (5).
Stanovení HER-2/neu proteinu a cerbB-2 (HER-2/neu) genu
HER-2/neu je transmembránový glykoprotein z rodiny epidermálních růstových receptorů s tyrosin kinázovou aktivitou, jehož expresi kóduje gen na chromosomu 17. Overexprese proteinu HER-2/neu je důležitým prognostickým a prediktivním faktorem invazivního karcinomu mléčné žlázy. Bylo zjištěno, že tato overexprese je asociována s horší prognózou, nicméně u pacientek s prokázanou amplifikací genu HER2/neu. Amplifikace genu HER2/neu je přítomná asi u 15 % případů karcinomu prsu a dobře koreluje s overexpresí příslušného proteinu. HER2/neu status lze stanovit imunohistochemicky vyšetřením genového produktu nebo stanovením amplifikace genu (7). V současné době nejrozšířenější je fluorescenční in situ hybridizace (FISH) a dále pak real-time kvantitativní polymerázová řetězová reakce (RQ-PCR). Obě tyto metodiky jsou prováděny naší laboratoří http://www.biopticka.cz/index.html.
Exprese HER2 znamená horší prognózu, jak s ohledem na čas relapsu, tak celkové přežití. Prediktivní význam exprese HER-2/neu spočívá v pravděpodobně lepší reakci na léčbu antracykliny, zatímco reakce na hormonální terapii Tamoxifenem bude méně úspěšná i pokud karcinom vykazuje expresi ER/PR.
Kategorie III
p53 protein
Asi v 1/3 karcinomů prsu se prokáže mutace p53 proteinu, který se pak akumuluje a může být detekován imunohistochemicky. P53 je užitečným prognostickým markerem u pacientek bez uzlinových metastáz. Overexprese p53 je spojena s horší prognózou karcinomu prsu, ale význam p53 ještě nebyl ověřen klinickými studiemi. Zatím není detekce p53 proteinu rutinní součástí diagnózy.
Invaze krevních a lymfatických cév
Vaskulární invaze kapilár v okolí karcinomu je prediktivní marker možné lokální recidivy a kratšího přežívání pacientky. Některé studie nepotvrdily vztah vaskulární invaze a přežívání.
Nádorová angiogeneze
V některých nádorech bylo prokázáno, že neovaskularizace tkáně v okolí karcinomu má souvislost s rychlostí růstu a rizikem progrese do metastáz. Byla publikována řada studií týkajících se tohoto fenoménu. Zatím není shoda v hodnocení významu neovaskularizace ani v metodice hodnocení denzity novotvořených cév.
Literatura:
- Goldhirsch A., Glick J. H., Gerber R. D., et al.: Meeting
Highlights: International expert consensus on the primary therapy
of early breast cancer 2005. Ann Oncol 2005: 16:
1569-1583.
- Rosen Breast Pathology. (Rosen P.P. ed), 2nd ed. 2001,
Lippincott Williams and Wilkins, ss. 325-364.
- Fitzgibbon P. L., Page D. L., Weaver D., Thor A. D., Allred C.,
Clark G. M., et al.: Prognostic Factors in Breast Cancer. College
of American Pathologists Consensus Statement 1999. Arch Pathol Lab
Med 2000: 124: 966-978.
- Jínek J., Holubec L., Topolčan O., Elgrová L., Skálová A.,
Pecen L.: The importance of prognostic factors in premenopausal
women with breast cancer. Accepted for publication in Anticancer
Research 2006 (confirmed).
- Skálová A., Michal M.: Význam stanovení proliferačních markerů
a hormonálních receptorů v karcinomu mléčné žlázy. Čas Lék. čes.
1997: 136:473-478.
- Krogerus L. A., Leidenius M. H. K., Toivonen T. S., et al.:
Towards reasonable workload in diagnosis of sentinel lymph nodes:
comparison of two frozen section methods. Histopathology 2004: 44:
29-34.
- Skálová A., Vaněček T., Kinkor Z., Michal M.: Detection of HER-2/neu status by immunohistochemistry and fluorescence in situ hybridization in breast cancer. In: Progress in Oncogene Research 2006, ss. 149-165, Nova Science Publishers, Inc.
Datum přednesení příspěvku: 20. 10. 2006