Konference: 2004 XXVIII. Brněnské onkologické dny a XVIII. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Genitourinární nádory
Téma: Urologické nádory
Číslo abstraktu: 108
Autoři: Doc.MUDr. Jana Dvořáčková, Ph.D., M.I.A.C; doc. MUDr. Arnošt Martínek, CsC.; prof. MUDr. Zdeněk Kolář, CSc.; A. Nedbálek; L. Dombrovská; prof. MUDr. Jaroslav Štěrba, CSc.
Dosavadní Výsledky léčby nejsou uspokojivé, mortalita je vysoká.
V našem sdělení Vás chceme seznámit se sérii výsledků, poskytujících informace o proliferační aktivitě, hormonální dependenci tumoru a dalších markrech a s pomocí statistického zpracování se pokusit o jejich vzájemnou korelaci.
Provedli jsme histologické vyšetření celkem 130 karcinomů prostaty, u kterých jsme provedli reklasifikaci. Primární tumory jsme zařadili dle WHO a provedli jsme histologický grading dle Gleasonského skóre.
Pro imunohistochemické vyšetření jsme použili klasické nepřímé peroxidázové metody po procedurách sloužících k demaskování antigenu pomocí mikrovlného generátoru. Pro detekci antigenu jsme použili komerčně dostupné protilátky firem DAKO, Imunotech Novokastra a Biogenex.
Multivariační statistická analýza výsledků pomocí chi-kvadrát testu s Pearsonovou korekcí a analýza variability a homogenity variability s použitím programu SPSS, verze 8.0 pomohly kvytvoření schématu regulačních vztahů.
Na zobrazeném schématu regulačních vztahů uvnitř buněčného cyklu hormonálně dependentních nádorů má náš nález silné a velmi úzké vazby mezi p27 a několika faktory jako jsou: androgenní receptory, znaky proliferační aktivity (PCNA, Ki67) a exprese produktů pro– (anti)– apoptotických genů (BAX / Bcl-2).
Uvědomíme-li si schéma buněčného cyklu, nalezneme zřetelnou spojitost těchto vazeb s regulačním bodem přechodu fází
G1/S, který je ovlivňován cyklinem E a cyklinem D.
Spojitost tohoto komplexu znaků s komplexem představovaným p53 a p21 není silná a přímá.
Význam Gleasonova skóre pro odhad hormonální dependence prakticky neexistuje.Ukazuje se, že tato charakteristika není ve zřetelné spojitosti s růstovým potenciálem KP.
Naše výsledky indikují silnou vzájemnou vazbu exprese genů regulujících hormonální senzitivitu buněk karcinomu prostaty. Proto lze očekávat, že při vzniku hormonální insensivity dojde k poruše této „souhry“ a k vývoji nového imunofenotypu nádoru, kde proliferační aktivita nebude v souladu s expresí AR ani p27.
Předpokládáme, že tyto změny bychom mohli detekovat ve vzorcích nádoru velmi časně a doporučit tak klinikům změnu terapeutického přístupu. Ukazuje se, že pouze monitorování hladiny PSA v séru pacientů je nedostatečné, protože odráží již pozdní fázi relapsu. Řešením by mohly být odběry vzorku prostaty na imunohistochemická vyšetření a to už v průběhu remise dosažené po terapii první linie, kterou je androgenní blokáda.
Datum přednesení příspěvku: 26. 5. 2004