Konference: 2013 XXXVII. Brněnské onkologické dny a XXVII. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky
Kategorie: Zhoubné nádory prsu
Téma: VI. Nádory prsu
Číslo abstraktu: 048
Autoři: MUDr. Oldřich Coufal; doc. MUDr. Vuk Fait, CSc.
Východiska:
Neoadjuvantní chemoterapie bývala vyhrazena pro léčbu lokálně pokročilých, až tzv. „inoperabilních" mamárních karcinomů. Po ní zpravidla následovala radikální modifikovaná mastektomie. Indikace neoadjuvantní léčby se však posouvají do stále časnějších stadií, a chirurg tak čelí novým situacím. Pokud nemá pacientky poškozovat nepřiměřeně radikálními výkony, je nucen používat léčebné metody, jejichž efekt není jednoznačně podložen dostatečně silnými a dlouhodobými daty.
Cíl:
Na základě vlastních zkušeností a literárních údajů definovat nejproblematičtější otázky chirurgické léčby karcinomu prsu po neoadjuvantní terapii. Uvést přínos a rizika jednotlivých možných postupů. V omezeně možné míře navrhnout léčebný algoritmus pro typické situace. Zmíněné otázky podrobit diskuzi na odborném fóru.
Závěr:
Nejproblematičtěji se jeví dva okruhy: a) rozsah parciální mastektomie, b) indikace a časování biopsie sentinelové uzliny. Ad a) Vzhledem k možnosti kompletní klinické remise je nutno před zahájením neoadjuvantní léčby označit polohu nádoru. Připadá v úvahu různé časování, metody značení i techniky ověření dostatečnosti rozsahu resekce. K navržení optimálního řešení by byly třeba rozsáhlejší údaje o četnosti lokálních recidiv při tom kterém postupu. Rozdílné zvyklosti pracovišť spolu s interindividuální i intraindividuální variabilitou při realizaci chirurgických výkonů však stěží umožňují spolehlivou robustní studii. Ad b) Nelze akceptovat paušální disekce axily u všech pacientek. Stav sentinelové uzliny lze zjišťovat již před zahájením neoadjuvantní léčby, v tom případě však nezohledníme její efekt. Nebo je možné biopsii sentinelové uzliny realizovat až po neoadjuvantní léčbě, kdy je zatížena vyšším rizikem falešné negativity. Je otázkou, do jaké míry ji lze v praxi akceptovat, a to nejen z hlediska potenciálně kurativního významu axilární disekce, ale i s ohledem na indikaci adjuvantní radioterapie. Vzhledem k absenci jednoznačného benefitu neoadjuvantního podání chemoterapie v porovnání s adjuvantním doporučujeme, aby neoadjuvantní léčba byla podávána pouze na „high-volume" pracovištích. Indikace by měla vycházet z mezioborové rozvahy, kdy je nutno nejen zohlednit možný prospěch, ale také předvídat možnost rozpaků při aplikaci navazujících modalit.
Práce byla podpořena Evropským fondem pro regionální rozvoj a státním rozpočtem České republiky (OP VaVpI - RECAMO, CZ.1.05/2.1.00/03.0101).
Datum přednesení příspěvku: 18. 4. 2013