Konference: 2010 XXXIV. Brněnské onkologické dny a XXIV. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Genitourinární nádory
Téma: Uroonkologie
Číslo abstraktu: 045
Autoři: MUDr. Petr Jelínek, Ph.D.; MUDr. Jiřina Frgalová; MUDr. Štěpán Rusín; H. Buřilová
Výhody epidurální analgezie:
- kvalitní pooperační analgezie
- blokáda sympatiku vedoucí k lepší perfuzi operované oblasti a časnějšímu nástupu peristaltiky
- příznivý vliv na plicní funkce - časnější extubace, minimalizace bronchopneumonií
Vzhledem k délce výkonu od 6ti do 9ti hod ponecháváme pacienta s ohledem na jeho zdravotní stav v bezprostředním pooperačním období na podpůrné plicní ventilaci a podle stavu jej extubujeme během několika nejbližších hodin na ARO. Rozvoj respiračního infektu významně ovlivňuje délku nutného popoperačního zajištění dýchacích cest endotracheální kanylou a délku pooperační umělé ventilace a má jednoznačný vliv na reintubaci.
Od roku 2006 bylo v MOÚ provedeno 81 radikálních cystektomií, z toho 54 s využitím předoperačně zavedeného epidurálního katetru a 27 bez epidurálního katetru.
Ve skupině 27 pacientů bez EK došlo v 14 ti případech k výskytu respiračního infektu, který prodloužil dobu pooperační UPV o více než 24 hodin tj. 52% a v 8 případech byla nutná reintubace pro rozvoj respiračního infektu s nedostatečnou vlastní expektorační aktivitou pacienta.
Ve skupině 54 pacientů s předoperačně zavedeným EK - 8 pacientů přesáhlo délku 24 hodin zajištění dýchacích cest a UPV po operaci tj. 14%. Reintubace pro respirační infekt s nedostatečnou vlastní expektorační aktivitou byla nutná pouze 1x.
Z těchto výsledků je zřejmý přínos předoperačně zavedeného epidurálního katetru a jeho příznivý vliv na respirační funkce.
Datum přednesení příspěvku: 23. 4. 2010