Konference: 2006 XXX. Brněnské onkologické dny a XX. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Onkologická diagnostika
Téma: Karcinom prsu
Číslo abstraktu: 092
Autoři: Prof. MUDr. Jindřich Macháček, CSc.; MUDr. Dana Houserková, Ph.D.; MUDr. Karel Cwiertka, Ph.D.
V dalším souboru tentokrát 705 nemocných s ca prsu, nasbíraných do roku 1999, vyšetřených na odborném pracovišti FNO, bylo 133 karcinomů – tedy 19%, původně mylně negativních a to mamograficky a cytologicky. Nejčastější chybné diagnózy místo karcinomu byly fibrocystické mastopatie a fibroadenomy – celkem v 82%. Riziko bylo větší u žen mladších, do 40 let, nad 50 let pak významně klesalo. Kromě věku byla mylná negativita závislá na velikosti nálezu. Menší nález znamená obtížnější diagnostiku, větší riziko omylu. Obdobné výsledky a problémy publikují v té době i renomovaná evropská pracoviště, např. florentinské Centrum of Prevention zjišťuje omyly ve smyslu falešné negativity v 17%.
Každá nová metoda, její zdokonalení a integrace do vyšetřovacího procesu spolu v kombinaci dalšími postupy znamená výrazný pokrok. Tak tomu bylo i se zavedením kombinace MG a UZ a především pak metodou core cut biopsie. Od roku 1999 ve FNO provádíme rutinně tuto metodu při diferenciální diagnostice u nálezů v prsní žláze. V souboru 1.510 pacientek při stanovování histologické diagnózy u solidních lézí je spolehlivost vyšetření až 98,8 %.
Falešná negativita této biopsie je tedy relativně velmi nízká – 1,2% – a také plně v souladu s všeobecnými literárními údaji. Zvláštní skupinu se specifickou problematikou ložiskových změn v prsní žláze,s určitým rizikem chybování, představují mikrokalcifikace. Zde se obecně u core cut biopsie udává jen asi 50% spolehlivost pro stanovení histologické diagnózy. U našich vyšetřených v souboru 112 pacientek vykazovala core cut biopsie mikrokalcifikací pod rentgenovou kontrolou až 73% spolehlivost pro stanovení histologické diagnózy, při spojení se sonografickou kontrolou však už dokonce 87%.
Další krok ve zpřesnění histologické diagnózy v případě mikrokalcifikací prsní žlázy přinesla vakuová mamotomie. Ta umožňuje několikanásobné zvýšení počtu, velikosti a také celkové hmotnosti odebraných vzorků. Spolehlivost této vyšetřovací metody je velmi vysoká, 98-100%, téměř srovnatelná s biopsií otevřenou. V našem souboru 90 pacientek byla spolehlivost biopsie vakuové mamotomie 99%.
Počet core cut biopsií provedených pro předoperační histologickou verifikací maligních lézí u nás v posledních 6 letech /2000-2005/ jednoznačně převládá, představuje 78 %. Poměrně vysoké procento vakuovaných mamotomií – až 20% – a jejich úspěšnost při vzrůstajícím počtu záchytu malých lézí souvisí se začleněním metody do nového skríningu,zejména pak u DCIS,manifestujícím se velmi často maligními mikrokalcifikacemi. Pouze v 1% byly maligní léze verifikovány tenkou jehlovou punkcí (FNAB), a jen u 1% pacientek byla histologická diagnóza stanovena s pomocí chirurgické biopsie. V posledních dvou letech jsme od verifikací tenkou jehlou punkcí v diagnostice upustili a používá se jen pro aspiraci cyst.
Současné slibné výsledky a snižování rizika mylných nálezů a falešné negativity v důsledku využívání kombinace a integrace zobrazovacích a intervenčních metod mají i další nové perspektivy. Obecně je zdůrazňována zásada dvojího čtení, což přináší až 11% zisk proti čtení jednomu, pokrok v mammografii slibují CT laser mamografy a také metoda zvaná DOBI – dynamicko optické prsní zobrazení.
V souhrnu lze však konstatovat, že riziko omylu a falešné negativity existuje i při sofistikovaném postupu lege artis, na technicky dobře vybavených a personálně erudovaných pracovištích. Tuto skutečnost je třeba mít stále na paměti stále spolu se snahou redukovat zmiňovaná rizika na minimum.
Datum přednesení příspěvku: 11. 5. 2005