Konference: 2004 XXVIII. Brněnské onkologické dny a XVIII. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Onkologická rizika a prevence
Téma: Onkologická prevence v ČR
Číslo abstraktu: 04
Autoři: Blanka Dvořáčková; Dita Hanousková; MUDr. Marie Navrátilová, Ph.D.; Doc.MUDr. Lenka Foretová , Ph.D.
Nejčastěji diagnostikované dědičné formy nádorů jsou
- hereditární syndrom nádorů prsu/ovaria a
- Lynchův syndrom-hereditární nepolyposní kolorektální karcinom
Ostatní syndromy se vyskytují vzácněji, viz tabulka.
Masarykův onkologický ústav se věnuje genetickému vyšetřování a testování rizikovým pacientům a jejich rodinám od roku
1997. Na základě výsledků genetické ambulance byla ve spolupráci s klinickým genetikem založena pro tyto nemocné a klienty specializovaná riziková ambulance pro pravidelné sledování klinickým onkologem a dalšími specialisty: například gynekologem, gastroenterologem, urologem aj.
Ve specializované rizikové ambulanci je nyní sledováno 245 nemocných a zdravých s potvrzeným dědičným rizikem (nosičů zárodečné mutace v predispozičním genu) nebo těch, kteří mají vysoké empirické riziko onemocnění, ale mutační změna zatím nebyla nalezena.
Hereditární syndrom karcinomu prsu a ovaria je nejčastějším dědičným nádorovým onemocněním.
Za 80% těchto dědičných forem jsou zodpovědné zárodečné mutace v genech BRCA1 a BRCA2. Oba geny kontrolují buněčný cyklus a opravu chyb v DNA. Tyto geny jsou testovány v molekulárně genetické laboratoři oddělení epidemiologie a genetiky nádorů MOÚ po indikaci klinickým genetikem.
K testování je nutný informovaný souhlas testované osoby, která musí být starší 18 let.
Využití ošetřovatelského procesu v práci genetické sestry.
Genetická sestra se setkává s pacientem po konzultaci s klinickým genetikem. Na základě lékařské anamnézy zhodnotí získané informace a tyto doplní sesterskou anamnézou. Podílí se na vytvoření individuálního harmonogramu pravidelných diagnostických a lékařských vyšetření pro pacienty a klienty s rizikem v léčebně preventivní ambulanci. Průběžně sleduje a hodnotí výsledky jednotlivých vyšetření (follow up). Pacient je aktivně zván na pravidelná lékařská vyšetření, v případě, že odmítá preventivní prohlídky v MOÚ, je osloven písemnou formou, kde je opět zdůrazněna nutnost preventivních kontrol.
Součástí individuálního plánu v rámci komplexní onkologické ošetřovatelské péče je pohovor pacienta/klienta s genetickou sestrou. Nedílnou součástí práce je také edukace pacienta o významu prevence nádorového onemocnění s dědičnou etiologií, o správném životním stylu a dodržování vhodných životních návyků, nebezpečí tabakismu apod.
Aktivní zvaní na preventivní kontroly klinickým onkologem a pravidelné pohovory s genetickou sestrou jsou jedinečným principem stálého sledování a zachycení jakékoliv změny nejen celkového zdravotního stavu pacienta, ale také změn sociálního statutu (wellness).
Význam genetického testování a preventivního sledování ve specializované ambulanci pro rizikové pacienty/klienty je součástí důsledné prevence a včasného záchytu vzniku nádorového onemocnění. Prevence v onkologii je klíčovým nástrojem úspěchu léčby celospolečenského významu. Práce genetické sestry je nedílnou součástí týmové spolupráce. Genetická sestra se spolupodílí na vytváření individuálního preventivního programu pro rizikové rodiny s dědičnou etiologií nádorového onemocnění a současně aktivně spolupracuje v procesu organizace komplexní onkologické preventivní péče.
Práce podpořena grantem: MZ 00020980501
Datum přednesení příspěvku: 26. 5. 2004