Konference: 2011 XXXV. Brněnské onkologické dny a XXV. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Gastrointestinální nádory
Téma: Prekancerózy zažívacího traktu
Číslo abstraktu: 059
Autoři: MUDr. Ondřej Urban, Ph.D.; MUDr. Petr Fojtík; MUDr. Martin Kliment; MUDr. Přemysl Falt; MUDr. Martin Hanousek
Prekancerózy v colon diagnostikujeme endoskopicky, v našich podmínkách pak mnohem méně často radiologicky pomocí metody virtuální (CT) kolonografie.
V tradičním pojetí má adenom vzhled polypu, tedy slizničního výrůstku se stopkou. V posledních letech věnují endoskopisté pozornost také plochým a vpáčeným neopláziím, které se obtížně diagnostikují a v minulosti byly nesprávně považovány za endemickou zvláštnost zemí jihovýchodní Asie.
Je prokázáno, že přerušení kancerogeneze endoskopickým nebo chirurgickým odstraněním prekancerózy výrazně snižuje incidenci a mortalitu onemocnění.
Polypy lze odstranit endoskopickou polypektomií. K léčbě plochých a vpáčených neoplastických lézí vyvinuli japonští autoři metody endoskopická slizniční resekce a endoskopická submukózní disekce. Pomocí těchto metod lze odstranit rozsáhlé neoplázie, které byly v minulosti řešitelné pouze chirurgicky.
Odstranění všech viditelných lézí překvapivě neeliminuje zcela riziko onemocnění kolorektálním karcinomem. Recentní studie ukazují, že tento postup snižuje pouze riziko v levé polovině tračníku. Pravý tračník je častou lokalizaci tzv. intervalového karcinomu, tedy onemocnění vzniklého v neočekávaně krátkém intervalu po předchozí kolonoskopii. Důvodem může být přehlédnutá zpravidla plochá neoplázie, rychlejší kancerogeneze především u geneticky disponovaných jedinců a kancerogeneze de novo.
Hyperplastické polypy byly v minulosti ponechávány v colon, jelikož jejich maligní potenciál byl považován za nulový. Nový koncept tzv. pilovitých (serrated) adenomů ukazuje, že hyperplastické polypy, zejména větší 10 mm a v pravém tračníku nemůže endoskopista terapeuticky ignorovat.
Nové metody diagnostiky a terapie prekanceróz a časných nádorů tlustého střeva přinášejí větší nároky na tréning endoskopisty a technologické zázemí. Metody endoskopická slizniční resekce a endoskopická submukózní disekce jsou v České republice dostupná na několika specializovaných pracovištích.
MUDr. Ondřej Urban, Ph.D. ondrej.urban@nemvitkovice.cz
Datum přednesení příspěvku: 22. 4. 2011