Konference: 2011 XXXV. Brněnské onkologické dny a XXV. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Psychoonkologie
Téma: Léčba karcinomu prsu
Číslo abstraktu: 272
Autoři: PhDr. Marta Romaňáková, Ph.D.; PhDr. Ivona Šporcrová; Mgr. Dora Lukášová-Salaquardová
Ve světě i u nás se v posledních dvaceti letech rozvíjí nová mezioborová disciplína nazývaná psychoonkologie.
Velkou skupinou našich klientů tvoří pacientky s dg. Ca prsu. Setkáváme se s nimi už při jejich vstupu na onkologii, tedy na počátcích jejich nemoci a věnujeme se jim častokrát v průběhu celé jejich léčby. Opakovaně je nám kladena otázka, co s pacientkou v takových chvílích ‘děláme’, co jim pomáhá a jak zpracovávají téma nemoci, častokrát s neblahou prognózou.
Pacientky se k nám dostávají přes téma nemoci, a to několikerým způsobem – na doporučení lékaře, či nátlak rodiny, nebo příbuzných. Nebo přicházejí samy, dle svého rozhodnutí.
Všimly jsme si určitých podobností u pacientek s dg. Ca prsu, a to v jejich osobních příbězích, které v rámci psychoterapeutických sezení otevírají. Až velmi často si v nich zažívají podobná témata. Uvedená témata jsme podstoupily analýze a v našem příspěvku je chceme představit. Jedná se o témata, která často souvisí se základy patogeneze nemoci. Právě jim bývá obvykle věnována podstatná část psychoterapie. Psychologická práce s onkologickými pacienty se tudíž neorientuje pouze na vlastní nemoc, jak by se prvoplánově dalo očekávat.
Současně chceme poukázat na sanogenezi, tedy to, co pomáhá pacientkám prostřednictvím terapie a představit, jak se díky psychoterapii u onkologicky nemocných žen s dg. Ca prsu změní kvalita života – tedy navzdory onkolog. nemoci.
Příspěvek chce zcela prakticky představit benefity psychologické intervence u pacientek s dg. Ca mammae.
Datum přednesení příspěvku: 22. 4. 2011