Konference: 2006 XXX. Brněnské onkologické dny a XX. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Genitourinární nádory
Téma: Karcinom prostaty
Číslo abstraktu: 130
Autoři: doc. MUDr. Renata Soumarová, Ph.D., MBA; Mgr. Luboš Homola; MUDr. Miroslav Štursa; MUDr. Hana Perková
K aplikaci dostatečně vysoké dávky záření do prostaty existují různé radioterapeutické metody. Vedle techniky trojdimenzionální konformní radioterapie (3D CRT) dnes již stále více využívaná technika intenzitně modulované radioterapie (IMRT), která umožňuje i přes další zvyšování dávky (nad 78 Gy) šetření okolních zdravých tkání zejména rekta. Tyto techniky zevní radioterapie se mohou použít samostatně nebo v kombinacích s brachyterapeutickým boostem.
Brachyterapie v léčbě karcinomu prostaty není žádnou novinkou. První aplikace otevřenou perineální technikou byla provedena již v roce 1914 Pasteauem. Otevřenou retropubickou technikou byla v roce 1922 implantována radonová zrna, v roce 1952 zlatá zrna a v roce 1972 jodová zrna. Perkutánní perineální technika byla poprvé použita v roce 1982 Holmem.
Dnes se v léčbě lokalizovaného karcinomu prostaty používá permanentní low dose rate (LDR) implantace s paladiovými (Pd103) nebo jodovými zrny (I125) nebo dočasná high dose rate (HDR) brachyterapie s použitím iridiových zrn (Ir192). Hlavní rozdíl obou metod spočívá v modulaci dávkové distribuce, která je u permanentní implantace závislá na rozložení a počtu implantovaných zrn. U dočasné brachyterapie je dávková distribuce závislá na úpravě pozice zdrojů a časů. Technika intersticiální HDR implantace také umožňuje přesnější rozložení dávky záření v cílovém objemu díky možnosti intraoperačního plánování. Nedávno byla publikována první studie, která srovnávala výsledky permanentní a dočasné implantace Výsledky léčby obou metod byly srovnatelné, toxicita a cena je vyšší u permanentní implantace (1).
Intersticiální brachyterapie zažívá v posledních letech renesanci zejména díky novým technologiím (ultrazvukem navigované aplikace), které umožňují přesnější výpočet pozice zdroje. Byly také vyrobeny nové radioizotopy s vysokou aktivitou (např. Iridium 192), které umožňují dodání určité dávky záření za kratší čas. Jsou též k dispozici sofistikované plánovací systémy. Důvodem zájmu o intersticiální brachyterapii je i relativně nízká cena a nízká morbidita.
Brachyterapie ve srovnání se zevní radioterapií umožňuje díky prudkému poklesu dávky do okolí další dávkovou eskalaci současně s větším šetřením okolních zdravých tkání.
Rychlý pokles dávky do bezprostředního okolí cílového objemu může vést i k podzáření oblastí mikroskopického šíření nádoru. Kombinace brachyterapie se zevní radioterapií ve srovnání se samostatnou brachyterapií zajišťuje právě větší bezpečnostní okraje, větší homogenitu dávky i větší konformitu. Je výhodná zejména pro pacienty se středním a vysokým rizikem rekurence. Při srovnání dávkové eskalace s pomocí zevní radioterapie a brachyterapie provedl byla zjištěna signifikantně vyšší biochemická kontrola onemocnění s použitím brachyterapeutického bostu (p=0,001). Největší rozdíl byl pozorován ve skupině pacientů s PSA vyšším než 20 (2).
Sathya provedl 2 roky po provedení zevní radioterapie nebo po kombinaci zevní RT a brachyterapie (zevní RT+BRT) biopsii z prostaty. Pozitivní biopsie byla ve skupině se zevní radioterapií v 51 %, 24% u kombinované radioterapie (zevní RT+BRT) (3). Tyto práce by měly být praktickým potvrzením teoretického předpokladu vyšší účinnosti vyšší dávky na frakci v kratším čase, což podporují radiobiologická data (u karcinomu prostaty se udává poměr α/β 1,5 Gy).
Metoda
Na našem pracovišti se používá kombinace zevní radioterapie (3D CRT nebo IMRT) s HDR brachyterapeutickým boostem u pacientů s lokalizovaným karcinomem prostaty. Dávka a cílový objem event. kombinace s hormonální léčbou závisí na zařazení pacienta do skupiny s nízkým, středním nebo vysokým rizikem rekurence. Mezi základní kontraindikace provedení intersticiální HDR brachyterapie patří objem prostaty > 60 cm3, provedení transuretrální resekce prostaty (TURP) před méně než 6 měsíci, obstrukční symptomy, vzdálenost rektum – prostata < 5 mm v transverzálním řezu, nemožnost litotomické polohy a kontraindikace anestézie. Technika intersticiální brachyterapie je prováděna s pomocí transrektální sonografie a zahrnuje metodu intraoperačního plánování.
Závěr
Kombinace zevní radioterapie a brachyterapie patří mezi jednu s možných cest k dávkové eskalaci u karcinomu prostaty. Pokud jsou dodržovány selekční kritéria (zejména kontraindikace léčby) a předepsané limity na uretru a rektum, toxicita léčby je nízká.
Literatura
- Grills, I.S., Martinez, A.A., Hollander, M., et al. High dose rate brachytherapy as prostate cancer monotherapy reduces ;toxicity compared to low dose rate palladium seeds. J Urol 2004 171: 1098-1104
- Stromberg, J.S., Martinez, A.A., Horwitz, E.M., et al. Conformal high dose rate Iridium 192 boost brachytherapy in locally advanced prostate cancer. Cancer J Sci Am., 1997, 3.
- Sathya, J.R., Davis, I.R., Julian, J.A., et al. Randomized trial comparing iridium implant plus external bem radiation therapy with external beam radiation therapy alone in node negative locally advanced cancer of prostate. J Clin Oncol., 2005, 6, s. 1192-1199.
Datum přednesení příspěvku: 13. 5. 2006