Konference: 2005 13. onkologicko-urologické sympozium a 9. mammologické sympozium
Kategorie: Genitourinární nádory
Téma: 13. onkologicko-urologické sympózium. Karcinom prostaty III
Číslo abstraktu: 016
Autoři: doc. MUDr. Ladislav Jarolím, CSc.; doc. MUDr. Ivan Kawaciuk, CSc.; As. MUDr. Marek Schmidt, FEBU; MUDr. Pavel Verner; MUDr. Pavel Dušek; J. Jerie; P. Hanek; MUDr. Lubomír Hyršl; V. Kaliská
ÚVOD
Poločas specifického antigenu prostaty (PSA) v séru je asi 2,6 dne(2,2–3,2 dne). Hladina PSA by měla po radikální prostatektomii poklesnou na nedetekovatelné hodnoty během 2–4 týdnů. Hranice detekce u konvenčních testů pro PSA (Hybritech – Tandem-R) je 0,1 ng/ml. Po radikální prostatektomii by měla být hladina PSA pod touto hodnotou. Ultrasenzitivní test na PSA stanovuje hodnoty v tisícinách ng/ml. Běžně se však uvádí, že do tří týdnů po radikální prostatektomii poklesne prostatický specifický antigen (PSA) u nemocných s lokalizovaným onemocněním a negativními okraji na nulu. Minimální hladina PSA po operaci může být výsledkem neúplné resekce benigní prostatické tkáně(1). Nepřesné zhodnocení stavu může tak vést k nesprávné indikaci či naopak odložení adjuvantní léčby. Tzv. rizikové faktory, mezi něž patří i pozitivní okraje, mohou být například indikací k adjuvantní radioterapii. Čtyři pětiny pacientů s pozitivními okraji však mohou být definitivně vyléčeny samotnou radikální prostatektomií. Pokud by dostali adjuvantní radioterapii všichni nemocní s pozitivními okraji, 80 % z nich by bylo ozářeno zbytečně(2). Podobně je třeba zvážit časnou adjuvantní hormonální blokádu bicalutamidem, neboť bylo prokázáno, že mohou profitovat jen nemocní s pokročilejším onemocněním.
CÍL
Bylo prokázat, že pokles hladiny PSA k nejnižší hodnotě (nadir) trvá minimálně 2 měsíce, a je proto vhodné vyčkat s rozhodnutím o případně adjuvantní léčbě na hodnotu PSA 3 měsíce po výkonu.
MATERIÁL A METODIKA
Do prospektivní studie bylo zařazeno 56 nemocných, u nichž byla provedena od února 2004 do března 2005 radikální prostatektomie. U nemocných byla hodnocena hladina PSA 2, 4 8 a 12týdnů po výkonu pomocí ultrasenzitivního testu.
VÝSLEDKY
U 35 nemocných byla sledována dynamika poklesu PSA na hodnoty menší než 0,02 ng/ml 4 a 8 týdnů po radikální prostatektomii, jejich medián předoperační hodnoty PSA byl 7,61 ng/ml. U 21 nemocných byl pokles hladiny PSA na hodnoty vyšší než 0,02 ng/ml. Medián předoperační hodnoty byl u této skupiny také vyšší – 13 ng/ml. U nemocných v této skupině byla indikována adjuvantní léčba, nebo jsou dále pozorně sledováni.
ZÁVĚR
Postupný pokles hladiny PSA v séru nemocných po radikální prostatektomii lze sledovat do dvou měsíců, výjimečně i do 3 měsíců po výkonu. Pokud se rozhoduje o časné adjuvantní léčbě, je vhodné vyčkat až do doby dosažení nejnižší pooperační hodnoty PSA, to znamená 3 měsíce po operaci.
Literatura
- FOSTER, LS., JAJODIA, P., FOURNIER, G., SHINOHARA, K., CAROLL, P., NARAYAN, P. The value of PSA and TRUS-guided biopsy in detecting prostate fossa recurrence following radical prostatectomy. J Urol, 1993, 149, p. 1024.
- SIMON, MA., KIM, SS., SOLOWAY, MS. PSA recurrence rates are low after radical retropubic prostatectomy and positive margins. AUA, 2005, p. 1025.
- WIRTH, MP. et al. Bicalutamide 150 mg in addition to standard care in patients with localized or locally advanced prostate cancer: results from the second analysis of the early prostate cancer program at median followup of 5.4 years. J Urol, 2004, 172, p. 1865–1870.
Datum přednesení příspěvku: 24. 11. 2005