Konference: 2005 XXIX. Brněnské onkologické dny a XIX. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Nádorová biologie/imunologie/genetika a buněčná terapie
Téma: Nádorová imunologie a imunoterapie
Číslo abstraktu: 187
Autoři: Doc. RNDr. Lenka Zdražilová Dubská, Ph.D.
NK-T buňky se nacházejí v různých tělních tekutinách a ve většině orgánů; v periferní krvi je možné je detekovat většinou jako CD3+CD56+ lymfocyty. Na základě flow cytometrické analýzy lymfocytárních subpopulací bylo stanoveno relativní a absolutní zastoupení NK-T buněk v periferní krvi a tato data byla retrospektivně vyhodnocena vzhledem k stavu pacienta. Ti byli zařazeni do jedné ze čtyř skupin: (i) neonkologičtí pacienti, pacienti (ii) s nově diagnostikovaným tumorem, (iii) s diseminovaným onemocněním a (iv) s onkologickým onemocněním v remisi. Přestože většina pacientů ve skupině (iii) se vzdálenými metastázami byla imunokompromitovaná v důsledku probíhající chemo a/nebo radioterapie, byl absolutní počet NK-T buněk u tohoto souboru nejvyšší v porovnání se zbylými skupinami, přičemž významně vyšší (P<0,01) než u pacientů s remisí (iv) a neonkologických (i). U pacientů s nově diagnostikovaným onemocněním jsme zjistili také signifikantně (P<0,01) vyšší zastoupení těchto lymfocytů oproti skupinám (i) a (iv). Dynamiku relativního i absolutního počtu NK-T buněk v průběhu léčby jsme zaznamenali i na některých kazuistikách. V některých případech došlo ke graduálnímu poklesu zastoupení těchto buněk v populaci lymfocytů při zahájení chemo a/nebo radioterapie; stejně tak jsme pozorovali výrazný nárůst NK-T buněk při progresi maligního onemocnění.
Naše interpretace prezentované pilotní studie: NK-T buňky mohou reagovat na nárůst nádorové masy a to jednak díky antigen-specifickému mechanizmu jako T-lymfocyty a také nespecificky přirozeně jako NK-buňky. Otázkou však zůstává, zda má toto působení přínos pro pacienta, kdy NK-T buňky působí cytotoxicky směrem k maligním buňkám, nebo zda z působení NKT buněk benefituje zhoubný nádor, kdy převažuje supresivní složka v podobě produkce IL-13 a dochází k protektivnímu účinku tělu vlastních buněk. Nabízí se tedy prospektivní pozorování zastoupení NK-T buněk u onkologických pacientů vzhledem ke stavu onemocnění v kombinaci se sledováním souvisejících parametrů jako jsou produkce IL-13 a poměr TH1 a TH2 T-lymfocytární buněčné odpovědi.
Literatura:
- Gritzapis AD, Dimitroulopoulos D, Paraskevas E, Baxevanis CN,
Papamichail M. Large-scale expansion of CD3(+)CD56(+) lymphocytes
capable of lysing autologous tumor cells with cytokine-rich
supernatants. Cancer Immunol Immunother. 2002 51:440-8.
- Seaman WE. Natural killer cells and natural killer T
cells.Arthritis Rheum. 2000 43:1204-17.
- Terabe M, Matsui S, Noben-Trauth N, Chen H, Watson C, Donaldson
DD, Carbone DP, Paul WE, Berzofsky JA. NKT cellmediated repression
of tumor immunosurveillance by IL-13 and the IL-4R-STAT6
pathway.Nat Immunol. 2000 1:515-20.
- Moodycliffe AM, Nghiem D, Clydesdale G, Ullrich SE. Immune suppression and skin cancer development: regulation by NKT cells. Nat Immunol. 2000 1:521-5.
Datum přednesení příspěvku: 26. 5. 2005