Konference: 2005 XXIX. Brněnské onkologické dny a XIX. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Ostatní
Téma: Chyby a omyly v diagnostice a léčbě nádorů
Číslo abstraktu: 060
Autoři: MUDr. Pavel Mareš; doc. MUDr. Bohuslav Konopásek, CSc.
Základní součástí diagnostiky maligního onemocnění je řádně provedený staging. Vyloučení či potvrzení nádorové generalizace má nejen význam prognostický, ale podstatným způsobem ovlivňuje léčebný algoritmus (léčebnou strategii) zvolený u konkrétního jedince. Nesprávně zvolený postup na základě nesprávných závěrů stagingových vyšetření může nemocného poškodit, v lepším případě zhoršit kvalitu života nemocného nebo vést ke zbytečným zákrokům. Nejčastější příčiny omylů v diagnostice jsou:
1.diagnostické možnosti nejsou plně vyčerpány
2. interpretace diagnostiků může být zavádějící
3. přecenění nebo naopak podcenění určitého vyšetření
4. nedostatečně se ujišťujeme o závěrech vyšetření
Zároveň je nutné si uvědomit že při pátrání po klinicky zjevné generalizaci se opíráme o klinická a zobrazovací vyšetření s limitovanými možnostmi přesné detekce a tak se naše omyly v diagnostice a následná chybná léčebná rozhodnutí jeví jako nevyhnutelná.
Na dvou kazuistikách dokumentujeme tuto situaci. V obou případech se jedná o ženy s verifikovaným karcinomem prsu a provedeným stagingem, referované z jiného pracoviště.
V prvním případě jde o postmenopausální ženu, kde bylo dle scintigrafie skeletu vysloveno podezření na kostní metastatický proces L páteře, ale provedené Rtg vyšetření a NMR vyšetření páteře neprokázalo strukturální metastatické změny. S převzatým stagingovým závěrem T2N1M0 byla po neoadjuvantní systémové chemoterapii provedena radikální modifikovaná mastektomie s pooperační radioterapií hrudní stěny a spádových lymfatických oblastí, při pozitivitě HR nasazen adjuvantně tamoxifen. Po 4 měsících od ukončené iniciální léčby při vzestupu C 15.3 zjištěn osteolytický metastatický proces kostní v obratlovém těle L3. Vývoj onemocnění tedy svědčí o pravděpodobné přítomnosti kostního meta procesu a tedy o špatné interpretaci výsledků vyšetření již v době vstupního stagingu. Tedy i zvolený léčebný postup byl chybný.
Ve druhém případě se jedná o premenopausální ženu předanou k léčbě jako generalizované onemocnění do jater (mnohočetně, minimálně 9 ložisek, oba laloky jaterní). Tento závěr byl učiněn na základě USG vyšetření doplněného cíleným kontrastním CT vyšetřením jater. U této nemocné při nepřítomnosti klinické symptomatologie jsme na základě USG vyšetření břicha na našem pracovišti, druhého čtení zapůjčených CT snímků a následného MRI vyšetření jater zhodnotili ložiskový proces jaterní jako hemangiomatosu a nemocnou ženu léčili neoadjuvantní léčbou pro negeneralizované onemocnění. Dynamika léčebné odpovědi po systémové chemoterapii (regrese lokoregionálního nálezu, jaterní ložiska bez vývoje) svědčí pro správnost stagingového závěru. V tomto případě by došlo k chybnému postupu v případě, že by onemocnění bylo považováno za generalizované.
V obou případech bylo podezření na generalizaci pomocí dalšího vyšetřování vyloučeno, v prvním případě chybně, ve druhém případě správně.
Závěr
Ačkoliv onkologie doposud nepatří k vítězné medicíně a patrně dlouho ještě patřit nebude, úspěšnost onkologické léčby je závislá také na správném diagnosticko-léčebném rozhodnutí. I přes využití moderních zobrazovacích metod a jejich kombinací včetně doplňujících paraklinických vyšetření a se znalostí jejich limitací můžeme sice diagnostické stagingové chyby omezit, ale zcela se jim nevyhneme. Přesto je snaha o jejich minimalizacei naším každodenním úkolem.
Datum přednesení příspěvku: 27. 5. 2005