Konference: 2009 XXXIII. Brněnské onkologické dny a XXIII. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Onkologická diagnostika
Téma: I. Experimentální onkologie
Číslo abstraktu: 027p
Autoři: Mgr. Eva Růčková; MUDr. Petr Müller, Ph.D.; David Lane; Soňa Babčanová; Tamara Šmerdová; RNDr. Bořivoj Vojtěšek, DrSc.
Zjistili jsme, že úloha Mdm2, je v procesu degradace různých mutantních proteinů p53 zanedbatelná. Nejdůležitějším faktorem určujícím konformaci nádorového supresoru p53 je molekulární chaperon Hsp90. Rychlost degradace mutantních p53 je dána jednak termodynamickou stabilitou centrální domény proteinu p53 a jednak interakcí s chaperonovým systémem. Mutantní proteiny p53, které jsou destabilizovány strukturní mutací, nebo sníženou aktivitou Hsp90 jsou ubikvitinovány ve větší míře. Inhibice Hsp90 pomocí 17AAG pak indukuje interakci denaturovaného proteinu p53 s Hsp70 a ubikvitin ligázou CHIP. S využitím transfekcí buněčných linií standardní a zkrácenou variantou proteinu CHIP jsme prokázali důležitou úlohu této ubikvitin ligázy asociované s chaperony v procesu degradace denaturovaného proteinu p53.
Aktivita Hsp90 je v nádorových buňkách mnohonásobně zvýšená, čímž upřednostňuje sbalování a stabilizaci mutantních proteinů před jejich degradací. Hsp90 tak kompenzuje genetickou heterogenitu a umožňuje zisk onkogenních vlastností mutantnímu proteinu p53. Inhibice Hsp90 nebo indukce ubikvitin ligáz asociovaných s chaperony, jako je například CHIP, se ukazuje jako nadějný způsob protinádorové terapie.
Tato práce vznikla za podpory NS/ 9812-4 a GAČR
301/08/1468
Datum přednesení příspěvku: 16. 4. 2009