Konference: 2009 XXXIII. Brněnské onkologické dny a XXIII. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Psychoonkologie
Téma: XI. Psychoonkologie
Číslo abstraktu: 108
Autoři: Mgr. Jana Heřmanová; Mgr. Hana Svobodová; PhDr. Marie Zvoníčková
Mezi hlavními důvody vzniku morálního distresu se uvádí nedostatek ošetřujícího personálu a z toho vyplývající nedostatek času, nedostatek podpory sester ze strany vedení, podřízenost lékaři a povinnost respektovat jeho rozhodnutí i v případě, kdy sestra cítí, že nařízení neodpovídá daným standardům nebo potřebám pacienta, směrnice zařízení a legislativa. Například sestry mají dva nadřízené, jedním je organizace, která sestry platí a druhým je lékař, který ordinuje, a tím pádem určuje, co sestra bude dělat.
Pokud dochází k nesrovnalostem mezi nařízeními, která vyplývají ze směrnic organizace, a představami lékaře, je to často sestra, která se ocitá v nepříjemném středu a řeší dilema, kterou z autorit uposlechnout. Je ohrožen hodnotový systém sestry, která usiluje o dosažení optimálního výsledku péče, avšak naráží na to, že má více odpovědnosti než autonomie. Tolik citovanou roli sestry jako „advokátky nebo obhájkyně" zájmu pacienta však mohou negativně ovlivnit i preference samotných pacientů či jejich blízkých.
Morální distres a jeho dopady na tělesný a emocionální stav sester a poskytovanou ošetřovatelskou péči byl popsán nejen v pracích autorů USA a Kanady, ale také v evropských zemích (Švédsko, Holandsko, Belgie) i východní Asie. Z výpovědí českých sester víme, že problematika morálního distresu je aktuální i v českém zdravotnictví a i s ohledem na současný kritický nedostatek sester považujeme za nutné se touto problematikou zabývat.
Literatura:
- Pendry, P, S.: Moral Distress: Recognizing it to Retain Nurses. Nursing Economics. 2007, 25 (4), 217-221.
Datum přednesení příspěvku: 16. 4. 2009