Konference: 2013 XXXVII. Brněnské onkologické dny a XXVII. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky
Kategorie: Nádorová biologie/imunologie/genetika a buněčná terapie
Téma: XXVII. Základní a aplikovaný výzkum v onkologii
Číslo abstraktu: 276
Autoři: Mgr. Jaroslav Juráček, PhD.; Mgr. Renata Héžová; prof. MUDr. Marek Svoboda, Ph.D.; prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc.; prof. RNDr. Ondřej Slabý, Ph.D.
Východiska:
Triple-negativní karcinom prsu (triple-negative breast cancer - TNBC) představuje velmi agresivní a obtížně terapeuticky ovlivnitelný podtyp karcinomu prsu. Důvodem je mimo jiné také skutečnost, že nádorové buňky TNBC na svém povrchu neexprimují žádné diagnosticky a léčebně významné receptory (ER, PR, HER2), proto terapeutické postupy založené na ovlivňování těchto receptorů nejsou pro tento typ vhodné. Tato skutečnost dává prostor jiným biomolekulám, jako jsou mikroRNA (miRNA), které post-transkripčně ovlivňují genovou expresi mnoha genů, včetně těch, které jsou zapojené do procesu kancerogeneze.
Soubor pacientů a metody:
Na základě stanovení hladiny vybraných miRNA u 47 pacientek s TNBC a korelací s klinicko-patologickými parametry jsme vybrali 3 miRNA (miR-205, miR-505 a miR-187), pro následné funkční analýzy. Pomocí tranzientní transfekce Lipofectaminem jsme zvýšili expresní hladiny těchto miRNA u buněčných linií karcinomu prsu MDA-MB-231 (triple-negativní buněčná linie odvozená od lidského adenokarcinomu prsu s invazivním fenotypem) a BT-474 (buněčná linie odvozená od duktálního karcinomu prsu s overexpresí HER2 a ER receptoru) a sledovali jejich vliv na viabilitu (MTT assay), buněčný cyklus (stanovení obsahu DNA pomocí průtokové cytometrie), migraci (Scratch-Wound assay), invazivitu (Transwell) a apoptózu buněk (barvení na Anexin-V).
Výsledky:
Na základě expresního profilování 7 miRNA u TNBC, byly vybrány tři miRNA (miR-205, miR-505, miR-187), jejichž hladina měla signifikantní souvislost s bezpříznakovým a celkovým přežíváním pacientek s touto malignitou. Po experimentálním zvýšení hladiny miR-505 jsme u buněčné linie MDA-MB-231 pozorovali sníženou schopnost migrace, hromadění buněk v G1 fázi buněčného cyklu a sníženou životaschopnost buněk.
Závěr:
Skutečnost, že stejné výsledky nebyly prokázány i u neinvazivní buněčné linie BT-474 naznačuje, že miR-505 působí selektivně na buňky TNBC jako nádorový supresor a mohla by být v budoucnu využita jako potencionální terapeutikum u tohoto vysoce maligního onemocnění.
Tato práce byla podpořena Institucionálními zdroji pro Podporu výzkumných organizací poskytnutou Ministerstvem zdravotnictví České republiky v roce 2012.
Datum přednesení příspěvku: 18. 4. 2013