Konference: 2004 XXVIII. Brněnské onkologické dny a XVIII. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Nádorová biologie/imunologie/genetika a buněčná terapie
Téma: Nádorová imunologie a buněčná terapie
Číslo abstraktu: 54
Autoři: MUDr. Lenka Zahradová, Ph.D.; Mgr. Lucie Říhová, PhD.; Mgr. Darina Očadlíková; prof. MUDr. Roman Hájek, CSc.; Prof. MUDr. Jaroslav Michálek, Ph.D.
Test s CFSE má kromě eliminace zdravotního rizika plynoucího z použití radioaktivního materiálu značné výhody oproti dosud nejčastěji používanému testu s radioaktivním 51Cr. Jedná se především o vyšší senzitivitu, možnost sledovat jednotlivé buněčné populace, možnost sledovat značené buňky v rámci smíšené lymfocytární kultury několik dní a zahrnout tak do hodnocení i pomaleji probíhající mechanismy buněčné smrti. Velkým přínosem je možnost kvantifikace cytotoxického efektu a možnost simultánního hodnocení imunofenotypu buněk pomocí exprese znaků na povrchu buněk.
Značené T lymfocyty kultivujeme s terčovými nádorovými buň kami ve smíšené lymfocytární kultuře v různých poměrech T lymfocytů a terčových buněk. Cytolytickou aktivitu T lymfocytů sledujeme po 4, 24, 48 a 72 hodinách a v některých případech i po 7 dnech. Pro naše účely se ukazuje optimální poměr 10:1, což je ve shodě s dříve publikovanými daty (Sheehy 2001, Lecoeur 2001.
V naší sérii sedmi experimentů se nám podařilo prokázat významný cytotoxický efekt expandovaných myelom-specifických alogenních T lymfocytů vůči myelomovým buňkám.
Podporováno grantem IGA MZČR 7574-3.
Datum přednesení příspěvku: 26. 5. 2004