Konference: 2006 2. ročník Dny diagnostické, prediktivní a experimentální onkologie
Kategorie: Nádorová biologie/imunologie/genetika a buněčná terapie
Téma: Nádorová genomika a proteomika
Číslo abstraktu: 052
Autoři: Mgr. Helena Pospíšilová; M. Baens; Lucienne Michaux; M. Stuhl; Chris De Wolf-Peeters; Denis Alexander; Prof. RNDr. Mgr. Marie Jarošová, CSc.; J. Vermeesch; A. Hagemeijer; MD Peter Vandenberghe (Vandenberge), Ph.D.; P. Marynen; Iwona Wlodarska
Výsledky arrayCGH prokázaly delece u 24 pacientů a potvrdily tak předchozí cytogenetická a FISH (fluorescenční in situ hybridizace) data. Metodou arrayCGH byly prokázány dva typy intersticiálních delecí 14q:
- U 15 pacientů byla nalezena distální delece zahrnující konstantní oblast genu pro těžký řetězec imunoglobulinu (IGHC) v oblasti 14q32. 8 pacientů z této skupiny mělo deletovanou přesně stejnou oblast. Ve zbývajících 7 případech s delecí IGHC oblasti se velikost deletované oblasti lišila. Opakující se výskyt delecí 14q postihující IGHC nás vedl k hypotéze, že by tyto aberace mohly představovat nový typ kryptické translokace 14q32, která přesunuje neznámé onkogeny do blízkosti transkripčně aktivních regulatorních oblastí IGH genu. V současnosti probíhá analýza kandidátních genů lokalizovaných v blízkosti zlomových míst deletovaných oblastí.
- U 9 pacientů byly nalezeny proximální překrývající se delece. Nejmenší společná deletovaná oblast (SCDR) je velká 3,5 Mb a je lokalizována v oblasti 14q24. V současné době vyšetřujeme další pacienty s cílem upřesnit identifikovanou SCDR oblast a analyzovat vybrané potenciální TSG.
Datum přednesení příspěvku: 9. 12. 2006