Konference: 2009 XXXIII. Brněnské onkologické dny a XXIII. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Zhoubné gynekologické nádory
Téma: XVIII. Gynekologické nádory
Číslo abstraktu: 165
Autoři: Mgr. Zuzana Líšková - Krousová; MUDr. Radek Chvátal
Výkon se skládá ze dvou častí (dle Schauty):
- Laparoskopická lymfadenektomie
- Vaginální trachelektomie s resekcí parametrií
Historie
Radikální trachelektomie abdominální cestou byla poprvé provedena roku 1932 v Rumunsku. Od roku 1994 ji provádí laparoskopickou formou Dargent. Z jeho souboru 47 pacientek po výkonu otěhotnělo 13. Jediný větší soubor abdominální radikální trachelektomie byl publikován Ungárem. V ČR poprvé o vaginální radikální trachelektomii referoval Dr. Bartoš v roce 2000, dále se této operativě věnuje pracoviště onkogyn. odd. v Praze Motole, Apolináře.
Kazuistika
Pacientka 24 let, 1 dítě, st.p. konizaci, histologie - spinocellulární karcinom přesahující hranici konizátu, středně diferencovaný.
V MOÚ doplněna stagingová vyšetření MRi, UZ vag. se zaměřením na délku cervixu - 16 mm po vnitřní branku, PET. Na základě výsledků vyšetření a domluvy s pacientkou vzhledem k věku a žádosti o zachování fertility rozhodnuto o provedení radikální trachelektomie laparoskopickou cestou. Operace provedena v srpnu 2008.
Operační výkon
Skládá se ze dvou částí laparoskopické a vaginální.
Laparoskopická část respektuje základní kroky Wertheimovy operace, část vaginální vyžaduje anatomickou orientaci v dolním kompartmentu dle Schautovy radikální vaginální hysterektomie.
Výhody laparoskopické modifikace:
- Obecné výhody laparoskopických operací: vyšší přehlednost operačního pole, nižší postoperační morbidita
- Možnost exaktní preparace pars vasculosa parametrii
Datum přednesení příspěvku: 18. 4. 2009