Konference: 2008 16. onkologicko-urologické sympozium a 12. mammologické sympozium
Kategorie: Genitourinární nádory
Téma: Karcinom močového měchýře I.
Číslo abstraktu: 003
Autoři: MUDr. Jana Katolická, Ph.D.; MUDr. Arne Rovný; MUDr. Petr Filipenský, Ph.D.
Pro posouzení vlivů kouření na vznik zhoubných nádorů močového měchýře byla uskutečněná epidemiologická studie případů a kontrol.
Ve sledovaném období 2003–2005 dotazník vyplnilo 130 pacientů urologického oddělení Fakultní nemocnice u svaté Anny, u kterých byl diagnostikován karcinom močového měchýře a v kontrolní skupině 130 hospitalizovaných na ortopedické a II.interní klinice na oddělení endokrinologie téhož zdravotnického zařízení. V skupině pacientů bylo testováno 77,7% mužů a 22,3% žen.
U mužů v souboru pacientů bylo signifikantně víc bývalých i současných kuřáků než v kontrolní skupině. Jak v korigované tak v nekorigované hodnotě p se jedná o statisticky významný rozdíl p<0.001. Nikdy nekouřilo jen cca 27% pacientů a 73% kontrolních osob. U celkového počtu 95 kuřáků jak bývalých tak trvale kouřících ze skupiny nemocných bylo v průměru vykouřeno 211 420 kusů cigaret tj. v průměru 2 225 cigaret na osobu a u 35 kontrol 144 970 kusů tj. 4 140 cigaret na osobu. Minimální počet vykouřených cigaret u nemocných byl 2 555 a maximální 788 400.
V případě, že porovnáme rozdíl v maximálním počtu spotřebovaných cigaret mezi oběmi skupinami, je toto číslo více než dvojnásobné, ten rozdíl činí 423 400 kusů.
V mediánu věku, kdy muži v obou skupinách začali kouřit, nebyl zaznamenán významný rozdíl, pacientům bylo 19 let, kontrolám 18 let. Odpovídá to věku, kdy muži byli povolávaní na povinnou vojenskou službu. V obou skupinách bylo také potvrzeno, že první zkušenosti s cigaretou mívají mladí lidé již kolem 14. roku věku.
Také v souboru žen má nekuřáckou anamnézu významně víc kontrol (cca 89%) než pacientek (55%). Medián věku, kdy ženy začaly kouřit, je vyšší než u mužů, stejně jako věk prvních pokusů. V průměrném kumulativním počtu vykouřených cigaret se oba soubory žen nelišily.
Ve skupině kontrol z celkového počtu 27 žen je 7% současných a téměř 4% bývalých kuřaček, medián věku se začátek kouření byl 18 let a nejnižší věk 15 let. Kontroly tedy měly nižší věkovou hranici než pacientky. Z výsledků statistických testů vyplývá, že v souboru pacientů je větší procento bývalých i aktivních kuřáků než u kontrolní skupiny. U pacientů je také vyšší celkový počet vykouřených cigaret během celé doby kouření, což se však jeví jako statisticky významné jen v případě nekorigované p hodnoty. V celém souboru testovaných nebyl žádný kuřák dýmky nebo doutníků. Kouření jednoznačně představuje prvotní rizikový faktor.
Datum přednesení příspěvku: 26. 11. 2008