Konference: 2006 2. ročník Dny diagnostické, prediktivní a experimentální onkologie
Kategorie: Kolorektální karcinom
Téma: Postery
Číslo abstraktu: 025p
Autoři: RNDr. Martin Pešta, Ph.D.; Prof. MUDr. Ondřej Topolčan, CSc.; Doc. MUDr. Luboš Holubec (jr.), Ph.D., MBA; as. MUDr. Alan Sutnar, Ph.D.; MUDr. Václav Liška, Ph.D.; Prof. MUDr. Vladislav Třeška, DrSc.; Doc. MUDr. Tomáš Skalický, Ph.D.; Ing. Stanislav Kormunda; R. Černý
Cíl: Cílem studie bylo stanovení exprese mRNA MMP-7, MMP-9, TIMP-1,TIMP-2 a CEA ve tkáňových vzorcích jaterních metastáz kolorektálního karcinomu pomocí RT real-time PCR a zhodnocení vztahu exprese a bezpříznakového období (DFI) a celkového přežití (OS).
Metodika: Tkáňové vzorky jaterních metastáz kolorektálního karcinomu byly získány od 40 pacientů, kteří podstoupili radikální chirurgickou léčbu – resekci. Hladinu exprese mRNA CEA, MMPs a TIMPs a housekeeping genu (GAPDH) jsme kvantifikovali metodou real-time RT PCR. Tyto změřené hladiny jsme statisticky zhodnotili s klinickými daty (tj.délkou bezpříznakového (DFI) a celkového přežití (OS).
Výsledky: Zvýšená hladina exprese CEA, MMP-9 a TIMP-1 v CLM byla statisticky signifikantně asociována s kratším DFI (p<0,0225, p<0,0282 a p<0,0175). Statistická analýza také ukázala že zvýšená hladina exprese MMP-9 a TIMP-1 byla statisticky signifikantně spojena s kratším celkovým přežitím (OS; p<0,0302 a p< 0,0431).
Závěr: Tato studie ukazuje potenciální užitečnost stanovení hladiny exprese MMP-9, TIMP-1 a CEA jako negativního prognostického faktoru kratšího DFI a OS a tím horší prognózy.
Tato studie byla podpořena grantem IGA MZ CR NR 7905-03 a výzkumným záměrem MSM 0021620819, Náhrada a podpora některých životně důležitých orgánů, LF UK v Plzni.
Datum přednesení příspěvku: 7. 12. 2006