Konference: 2012 XXXVI. Brněnské onkologické dny a XXVI. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Zhoubné gynekologické nádory
Téma: 14. Gynekologická onkologie
Číslo abstraktu: 114
Autoři: MUDr. Borek Sehnal, Ph.D.; MUDr. Daniel Driák, Ph.D.; MUDr. Monika Müllerová (Dvorská); MUDr. Emanuela Kmoníčková; Doc. MUDr. Karel Citterbart, CSc.; Doc. MUDr. Michal Otčenášek, CSc.
Cíl práce
Zhodnocení možností indikace k provedení samostatné laparoskopické pánevní lymfadenektomie a ukázka techniky této operace.
Materiál a metodika
Indikace a prezentace operační techniky laparoskopické pánevní lymfadenektomie.
Výsledky
Pánevní lymfadenektomie je součástí naprosté většiny onkogynekologických operací v dutině břišní. V naprosté většině je ale spojena s jinou technicky náročnější procedurou – s paraaortální lymfadenektomií u karcinomu ovaria a u karcinomu endometria vysokého rizika nebo s radikální hysterektomií u karcinomu děložního hrdla. Protože v logbooku pro onkogynekologickou atestaci je podmínka provedení minimálně deseti laparoskopicky provedených pánevních lymfadenektomií, lékař zabývající se onkogynekologickou chirurgií musí najít indikace pro tento výkon.
Některá pracoviště provádí u karcinomu děložního hrdla pánevní lymfadenektomii laparoskopicky a radikální hysterektomii otevřenou chirurgií z Pfannenstielova řezu. Jiní při stejné diagnóze u tumorů do velikosti 2cm v největším rozměru a bez přítomnosti dalších rizikových faktorů využívají tuto techniku k detekci sentinelové uzliny a pokud je negativní, provádí systematickou laparoskopickou pánevní lymfadenektomii a neradikální laparoskopicky asistovanou vaginální hysterektomii (LAVH).
Na našem pracovišti indikujeme laparoskopickou pánevní lymfadenektomii u karcinomu endometria středního rizika (stadium FIGO IA 2008, grading tumoru G2) v jedné době s LAVH a pokud peroperační histologie určí stadium IB doplníme suprapánevní lymfadenektomii z horní střední laparotomie. Laparoskopickou pánevní lymfadenektomii indikujeme také při následné stagingové operaci u případů pooperačně zjištěného karcinomu děložního hrdla po hysterektomii. Pokud pacientka není jednoznačně indikována k adjuvantní radioterapii (stadium FIGO IB1 do 2cm maximálního rozměru tumoru, okraj tumoru minimálně 5mm od pericervikální fascie, bez LVSI), provedeme laparoskopickou pánevní lymfadenektomii bez parametrektomie a pacientku dispenzarizujeme. Na krátké videoukázce prezentujeme naší techniku laparoskopické pánevní lymfadenektomie.
Závěr
Při tréninku operatéra v laparoskopické onkogynekologické operativě se laparoskopická pánevní lymfadenektomie nabízí jako první krok v rozvíjení totoho operačního přístupu. V současně platných onkogynekologických indikacích je samostané provedení pánevní lymfadenektomie velmi omezené. Přednáška shrnuje indikace a na videoukázce demonstruje techniku této procedury.
Datum přednesení příspěvku: 20. 4. 2012