Konference: 2014 10. symposium a workshop molekulární patologie a histo(cyto)chemie
Kategorie: Genitourinární nádory
Téma: Moderní patologie pro urologii
Číslo abstraktu: 10
Autoři: Prof. MUDr. Radek Špíšek, Ph.D.
Řada experimentálních studií naznačuje, že aby měla protinádorová imunoterapie naději na výrazný klinický efekt, měla by být zahájena co nejčasněji v průběhu onemocnění. V provedené klinické studii fáze I/II jsme testovali efekt protinádorové imunoterapie pomocí dendritických buněk u pacientů s karcinomem prostaty ve stadiu biochemického relapsu.
Pacienti (n=20) s histologicky potvrzeným karcinomem prostaty ve fázi biochemického relapsu po radikální prostatektomii nebo po salvage radioterapii byli zařazeni do studie. V rámci studie byli léčeni 12 dávkami dendritických buněk, které prezentovaly nádorové antigeny z linie LNCap (DCVAC/PCa). Celkem 1x107 dendritických buněk bylo podáno s.c. v intervalu cca 4 týdny. Studie je registrována pod označením EudraCT 2009-017259-91.
Podávání DCVAC/PCa nevedlo k závažným nežádoucím účinkům. Kontinuální protinádorová imunoterapie DCVAC/PCa signifikantně prodloužila zdvojovací čas PSA (PSA-DT) u všech pacientů. V průměru došlo k 3,43násobnému prodloužení PSADT po skončení léčebného cyklu. Sedm z dvaceti pacientů mělo během léčebného cyklu stabilní hladiny PSA-DT. Medián PSA-DT se zvýšil z 7,86 měsíců při zahájení imunoterapie, na 26,08 měsíců při dokončení 12 dávek. U léčených pacientů jsme detekovali stabilní T-buněčnou imunitní reakci proti nádorovým antigenům PSA, NY-ESO1, MAGE A1 a MAGE A3. Tato studie indikuje, že kontinuální protinádorová imunoterapie pomocí dendritických buněk, které prezentují nádorové antigeny, prodlužuje PSA-DT u pacientů s biochemickým relapsem karcinomu prostaty.
Práce byla podpořena grantem IGA NT11559-5 poskytnutým Ministerstvem zdravotnictví ČR.
Datum přednesení příspěvku: 24. 4. 2014