Konference: 2004 XXVIII. Brněnské onkologické dny a XVIII. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Ostatní
Téma: Novinky v onkologii
Číslo abstraktu: 163
Autoři: MUDr. Zdeněk Zoul, Ph.D.; prof. MUDr. Stanislav Filip, Ph.D., DSc.; prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D.; Doc. MUDr. Josef Dvořák, Ph.D.; prof. MUDr. Karel Odrážka, Ph.D.; prof. MUDr. Jiří Petera, Ph.D.
Preklinické studie prokázaly, že hypertermie zvyšuje cytotoxicitu některých cytostatik. Proto byla zahájena řada klinických studií, které využívají kombinaci různého způsobu ohřevu (lokální hypertermie, celotělová hypertermie, hypertermická perfuze) s cytostatiky (alkylační látky, deriváty platiny, antibiotika, antimetabolity, taxany). Mnoho skutečností však nebylo doposud objasněno a přetrvává řada otazníků (např. nejvhodnější metoda a délka ohřevu, optimální teplotní rozmezí a volba cytostatika pro kombinovanou léčbu, sekvence ohřevu a podání cytostatika). V řadě studií jsou použita cytostatika, která jsou u daného nádoru nejúčinnější při fyziologické teplotě, ale není jisté, zda budou nejefektivnější i při zvýšené teplotě v kombinaci s hypertermií. Rovněž nejasný je nejlepší způsob aplikace cytostatika. Častá je v klinických studiích aplikace cytostatika intravenózně. Klinické studie jsou také vázány na vývoj nových cytostatik – např. taxany přicházejí do klinické praxe až v 90. letech 20. století. Nejvíce klinických zkušeností v termochemoterapii bylo získáno ve výzkumu hypertermické perfuze končetin u melanomu nebo sarkomu měkkých tkání. Z výsledků zahraničních studií i z našich zkušeností vyplývá, že přes pozitivní lokální přínos kombinované léčby radioterapie a hypertermie v léčbě lokálně recidivujícího karcinomu prsu, umírá většina nemocných především v důsledku diseminace nádorového onemocnění. Další možnou cestu vidíme v kombinaci systémové a lokální terapie. Nabízí se možnost kombinace chemoterapie s lokální hypertermií. Pro tuto léčebnou alternativu není v literatuře dostatek informací. Proto bylo cílem naší práce zjistit subjektivní snášenlivost, toxicitu a efektivitu kombinované léčby chemoterapie a hypertermie v léčbě lokálně recidivujícího karcinomu prsu.
Pacienti a metodika
Od roku 1999 do r. 2004 bylo na naší klinice léčeno 15 nemocných s lokálně recidivujícím karcinomem prsu po předchozí operaci, aktinoterapii, event. chemoterapii nebo hormonoterapii kombinací systémové chemoterapie s lokální hypertermií aplikovanou bezprostředně po ukončení podání cytostatika. Věk nemocných se pohyboval v rozmezí od 32 do 66 let (průměr 49 let). Primárně se jednalo o stadium II.A u 2 nemocných, stadium II.B u 2 nemocných, stadium III.A u 4 nemocných, stadium III.B u 7 nemocných. Histologicky duktální karcinom byl zjištěn u 7 nemocných, lobulární karcinom u 2 nemocných, anaplastický u 2 nemocných a adenokarcinom u 4 nemocných. Doba od ukončení primární léčby do vzniku lokální recidivy se pohybovala v rozmezí od 17 do 152 měsíců (průměr 59 měsíců). U 9 nemocných se jednalo o recidivu na hrudní stěně, u 2 nemocných v axile a u 4 nemocných v jiné lokalizaci.
Vzhledem k minimálním klinickým zkušenostem, týkajícím se kombinované léčby chemoterapie a hypertermie, jsme zvolili 3 cytostatika účinná v léčbě karcinomu prsu. Bezprostředně po jejich podání následovala hypertermie. První nemocná byla léčena liposomálním doxorubicinem. Další nemocné byly léčeny taxany. Paclitaxel byl aplikován v dávce 60-80 mg/m2 ve tříhodinové infuzi jedenkrát za týden, docetaxel v dávce 160 mg aplikovaný jedenkrát za tři týdny. Před každým cyklem byla aplikována premedikace dexamethason 8-16 mg i.v., clemastin 2 mg i.v. a ranitidin 50 mg i.v.
Hypertermie byla provedena ultrazvukovým přístrojem pro hypertermii o frekvenci UZ 3,4 Mz se čtvercovým aplikátorem o velikosti 15 x 15 cm se 16 samostatně ovládatelnými segmenty. Teplota byla měřena 1-2 teplotními sondami. Každá sonda měla tři teplotní senzory ve vzdálenosti 1,5 cm. Teplota v ohřívané oblasti se pohybovala v rozmezí 41-44°C. Každá aplikace hypertermie trvala 45 minut.
Průměrná délka sledování nemocných od ukončení kombinované léčby byla 20 měsíců (v rozmezí 3-53 měsíců).
Výsledky
U nemocných léčených kombinací hypertermie a chemoterapie byla úplná lokální kontrola zaznamenána u 10 nemocných
(67%), částečná odpověď u 4 nemocných (27%), stabilizace onemocnění u 1 nemocné (6%) a kprogresi onemocnění v této skupině nemocných nedošlo.
Ve skupině 10 nemocných s kompletní odpovědí po kombinované léčbě chemoterapie a radioterapie došlo k další lokální recidivě u 3 nemocných (30%) v rozmezí 5-26 měsíců (průměr 13 měsíců) od ukončení léčby.
Léčba byla nemocnými dobře snášena, nebyly zaznamenány závažné nežádoucí účinky. U všech nemocných byla léčba prováděna ambulantně.
Závěr
Naše výsledky naznačují, že kombinace intravenosní chemoterapie s lokální hypertermií by mohla být efektivní v léčbě lokálně recidivujícího karcinomu prsu. Při kombinované léčbě chemoterapie a hypertermie bylo dosaženo vysokého procenta kompletních odpovědí (67%). Léčba byla nemocnými dobře snášena a u všech nemocných byla prováděna ambulantně. Další lokální recidiva byla zaznamenána u 30% nemocných.
Datum přednesení příspěvku: 26. 5. 2004