Konference: 2011 XXXV. Brněnské onkologické dny a XXV. Konference pro sestry a laboranty
Kategorie: Organizace, hodnocení a standardizace onkologické péče
Téma: Hodnocení zdravotnických technologií v onkologii
Číslo abstraktu: 131
Autoři: Ing. Pavel Kožený, Ph.D.; MUDr. Miloš Suchý
Pro zajištění činností spojených s HTA je ve vyspělých zemí obvykle zřízena odborná agentura, která odpovídá na základní spektrum otázek spojených se vstupem nebo užívání technologií. Výstupem těchto agentur jsou pak multidisciplinární analýzy, které slouží jako validní poklad pro kvalitní rozhodování.
V České republice není současný stav hodnocení implementace nových a zhodnocení stávajících technologií na optimální úrovni. Jednou z významných aktivit je tzv. kategorizace léků. Na ostatních prvcích zdravotnických technologií (zdravotnický materiál, zdravotnické prostředky, zdravotnické přístroje a zdravotní služby) nejsou aplikovány žádné sofistikované procedury k získání objektivního pohledu na jejich klinický přínos, ekonomickou efektivitu.
Hodnocení zdravotnických technologií je systematickým hodnocením vlastností, účinků a jiných dopadů zdravotnické technologie. Hlavním účelem HTA je poskytnout informace pro zdravotně-politická rozhodnutí týkající se technologie v oblasti zdravotní péče. Politickým rozhodnutím v širším slova smyslu jsou rozhodnutí učiněná na např. individuální úrovni nebo úrovni pacienta, úrovni poskytovatele zdravotní péče nebo instituce nebo na regionálních, národních nebo dokonce mezinárodních úrovních. HTA se může týkat jak přímých a zamýšlených dopadů technologií, tak i jejich nepřímých a nezamýšlených dopadů.
Nejčastější druhové rozdělení zdravotnických technologií je na lékové (např. léčivé látky a léčivé přípravky) a nelékové (diagnostické metody, léčebné metody (např. srdeční stimulátor), léčebné postupy (např. psychoterapie, odstranění žlučníku), metody prevence, organizační systémy (např. systém řízení kvality). Podle účelu lze technologie rozdělit na preventivní, diagnostické, léčebné a rehabilitační.
HTA je prováděna skupinami složenými z odborníků z různých oborů a používá explicitní analytické systémy. V praxi existuje velká variace HTA procesů podle jejích cílů, volby metod a detailu. Nicméně většina HTA provádí alespoň některé druhy z následujících základních kroků:
- Identifikovat témata hodnocení
- Specifikovat problematiku hodnocení
- Definovat hodnocení
- Zajišťovat podklady
- Sbírat nová primární data (dle potřeby)
- Ohodnotit/interpretovat podklady
- Sjednotit/syntetizovat podklady
- Formulovat zjištění a doporučení
- Šířit zjištění a doporučení
- Monitorovat dopad
- Podřízení se požadavku hodnocení/identifikace potřeby hodnocení
- Určení priorit
- Pověření
- Provedení hodnocení
- Definice otázek postupu
- Vypracování HTA protokolu
- Sběr informací o prostředí/určení statutu dané technologie
- Definice badatelských otázek
- Zdroje dat, vyhodnocení podkladů a syntéza podkladů pro každé z
těchto oblastí:
- Bezpečnost
- Efektivita/efektivnost
- Psychologická, sociální, etická
- Organizační, odborná
- Ekonomická
- Bezpečnost
- Vypracování návrhu diskuze, závěrů a doporučení
- Externí revize
- Publikace závěrečné zprávy HTA a souhrnné zprávy
- Šíření
- Využití HTA
- Aktualizace HTA
HTA je zaměřeno na konkrétní klíčové otázky, na které se snaží odpovědět. V tomto se liší od vývoje klinických doporučených postupů, které se zaměřují více komplexně na celý proces péče (ve svém vymezeném rozsahu) a snaží se jej co nejpřesněji popsat.
HTA často pracuje metodou srovnávání, kdy se porovnávají výsledky péče s použitím různých (ale přesně popsaných) postupů, nejčastěji při zavádění nových metod.
HTA většinou sbírá data specifická pro řešení klíčových otázek, k určité části činnosti HTA lze využít i administrativní datové zdroje, někdy společné s vývojem doporučených klinických postupů (KDP).
Datum přednesení příspěvku: 22. 4. 2011