Konference: 2013 XXXVII. Brněnské onkologické dny a XXVII. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky
Kategorie: Radioterapie
Téma: XXI. Radioterapie
Číslo abstraktu: 222
Autoři: doc. MUDr. Jaroslav Vaňásek, CSc.; prof. MUDr. Karel Odrážka, Ph.D.; prof. MUDr. Martin Doležel, Ph.D.; MUDr. Aleš Hlávka; MUDr. Iveta Kolářová, Ph.D.; Mgr. Eva Valentová; Prof. RNDr. Ladislav Dušek, Ph.D.; Mgr. Zdena Vilasová, Ph.D.
Východiska:
Randomizované a retrospektivní studie prokázaly, že eskalace dávky přináší vyšší kontrolu nádorového onemocnění. Přesné provedení radioterapie je nezbytnou podmínkou pro docílení dobrého efektu léčby. Opakovaná verifikace pozice pacienta před ozářením, kvantifikace chyby nastavení a korekce dle přijatého protokolu jsou základními prvky IGRT (radioterapie řízená obrazem). Cílem naší práce je porovnat základní dozimetrické a klinické parametry u IMRT a IG-IMRT.
Soubor pacientů a metody:
IMRT: Nemocní podstoupili CT-simulaci a léčbu v poloze na zádech s imobilizací dolních končetin a pánve vakuovou podložkou (Vac-Lok/Dual Leg Positioner Cushion, Civco). Od června 2009 byli poučováni o specifickém dietním režimu. Byl použit lineární urychlovač Varian Clinac 18MeV, 5 polí (45°, 100°, 180°, 260° a 315°), tvarování pomocí multileaf kolimátoru (MLC). Technika sliding Windows. CTV - prostata a baze semenných váčků s lemem pro PTV 1 cm izotropně. Dávka 78 ve frakcích po 2 Gy. IG-IMRT: Technika ozáření se podobala výše popsanému postupu při IMRT, byla použita i obdobná dávka záření. Kombinovali jsme dvě metody IGRT - kilovoltážní CT kónickým svazkem (CBCT) a kilovoltážní skiagrafické zobrazení (kV-kV). Plán pro první fázi léčby byl standardní, plán pro druhou fázi radioterapie byl individuální na základě dat získaných během prvních dvou týdnů léčby. Hodnocené parametry: Porovnávali jsme vybrané dozimetrické údaje, dále pak klinické projevy akutní a chronické gastrointestinální a genitourinární toxicity.
Výsledky:
Hodnocení neprokázalo významný rozdíl mezi objemy CTV u sledovaných technik léčby. Medián velikosti PTV byl u techniky IG-IMRT významně menší než u techniky IMRT. Zatížení rekta limitními dávkami bylo u techniky IG-IMRT nižší než u techniky IMRT s výjimkou limitu 75 Gy. Zatížení močového měchýře limitními dávkami bylo u techniky IG-IMRT nižší než u techniky IMRT. Akutní gastrointestinální i genitourinární toxicita je u techniky IG-IMRT významně nižší než u techniky IMRT. Předběžné výsledky naznačují pravděpodobnost nižší chronické toxicity léčby u techniky IG-IMRT.
Závěr:
Zavedení techniky IG-IMRT do radioterapie karcinomu prostaty přináší redukci dávkového zatížení rekta a močového měchýře spolu s nižší akutní a pravděpodobně i chronickou toxicitou léčby.
Datum přednesení příspěvku: 19. 4. 2013