Konference: 2013 XXXVII. Brněnské onkologické dny a XXVII. Konference pro nelékařské zdravotnické pracovníky
Kategorie: Onkologická diagnostika
Téma: XXVII. Základní a aplikovaný výzkum v onkologii
Číslo abstraktu: 283
Autoři: Mgr. Monika Kremplová; Mgr. Dana Fialová; Kateřina Tmejová; MUDr. Jarmila Kruseová; Ing. David Hynek, Ph.D.; doc.RNDr. Pavel Kopel, Ph.D.; prof. RNDr. Marie Stiborová, DrSc.; prof. MUDr. Tomáš Eckschlager, CSc.; doc.RNDr. Vojtěch Adam, Ph.D.; doc.Ing. René Kizek, Ph.D.
Východiska:
Metalothionein (MT) je nízkomolekulární protein, jehož vyšší hladina byla pozorována u proliferujících a nádorových buněk mnoha onkologických onemocnění. Přestože jednoznačnost při použití MT jako rakovinového markeru není kvůli interpretaci příliš vysoká, je zřejmé, že koncentrace MT je závislá na stupni diferenciace nádoru, stadiu onemocnění i jiných charakteristikách tumorových buněk.
Materiál a metody:
Pro tuto studii byl vybrán soubor 20 onkologických pacientů z Oddělení dětské hematologie a onkologie Fakultní nemocnice Motol (sbíraných v roce 2012). Věk pacientů se pohyboval v rozmezí od 1 měsíce do 19 let. Pro stanovení MT v krevním séru pacientů byla použita elektrochemická metoda diferenční pulzní voltametrie s tříelektrodovým zapojením. Jako elektrolyt byl použit Brdičkův roztok (1M NH4Cl + NH3, 1mM [Co(NH3)6]Cl3).
Výsledky:
Hladiny MT byly porovnávány mezi pěti skupinami pacientů rozdělených podle typu nádoru: L Hodgkinův lymfom (4), nefroblastom (4), osteosarkom (4), Ewingův sarkom (4), a neuroblastom (4). Hodnoty metalothioneinu se u pacientů pohybovaly v rozmezí 1,89-4,12 uM, tyto hodnoty potvrzují předpoklady, že vyšší koncentrace MT jsou zaznamenány u proliferujících a nádorových buněk (koncentrace MT u zdravých osob se uvádí do 1 uM). Nejvyšší koncentrace MT byly zjištěny u skupiny pacientů trpících Ewingovým sarkomem a Hodgkinovým lymfomem.
Závěr:
Tato studie poukazuje na důležitou roli metalothioneinu jako markeru proliferace u nádorových onemocnění. Získané výsledky potvrzují zvýšenou hladinu MT v séru osob s nádorovým onemocněním a zároveň poukazuje na možnost elektrochemického stanovení tohoto proteinu.
Práce byla finančně podpořena projektem Liga proti rakovině Praha a CEITEC CZ.1.05/1.1.00/02.0068.
Datum přednesení příspěvku: 18. 4. 2013